فیلم چشم طلایی – معرفی، نقد و خلاصه داستان – GoldenEye 1995

0

کارگردان: مارتین کمپبل. تهیه‌کننده: باربارا بروکولی. فیلمنامه: جفری‌کین، بروس فیرستاین؛ براساس داستانی از مایکل فرنس (برپایه شخصیت‌های یان فلمینگ). مدیر فیلمبرداری: فیل میو. موسیقی: اریک سرا. بازیگران: پیرس برازنان، شون‌بین، ایزابلااسکوروپکو، فمکه جانسن، جودی دنچ، رابی کلترین. محصول بریتانیا و آمریکا، ۱۳۰ دقیقه.

این هفدهمین فیلم جیمز باندی، یک جیمز باند دیگر، پنجمین ورسیونِ قهرمان فلمینگ را به دوستداران این محصول سینمایی معرفی کرد. نخستین حضور جیمز باندی پیرس برازنان همراه شد با اخبار زیادی درباره بیماری و مرگ افراد مختلف تیم تولید و تهیه فیلم، طوری‌که از عوامل فیلی تنها شخصیت «کیو» در چشم طلایی حضور داشت. اما فاصله طولانی بین آخرین جیمز باند، جواز قتل (۱۹۸۹)- که بعد از آن تیموتی دالتون اعلام کرد دیگر در جیمز باند بعدی بازی نخواهد کرد- و این یکیف به تیم تولید اجازه داد تا با یک روایت تروتازه وارد میدان شود که با حال‌وهوای زمانه نیز هماهنگی داشت. آن‌ها (به اضافه باربارا بروکولی، دختر کابی، صاحب حقوق سینمایی جیمز باند) به این نتیجه رسیدند، که با فروپاشی اتحاد شوروی و پایان سرد جنگ سرد، دنیا دیگر تغییر کرده است. اکنون، در این دوران نو، و در چرخشی که با اوضاع و شرایط جور درمی‌آمد، این یکی از همکاران سابق باند، مأمور مطرود ۰۰۶ بود که با نقش‌آفرینی‌شون بین گنده «بدمنِ» ماجرا بود. «بین» که قبلاً نیز به وفور در نقش‌های خبیثانه ظاهر شده بود، اینجا با لذت نقش مأموری را ایفا کرده که موضع‌اش را تغییر داده است. (در مورد شون بین، می‌شد استدلال کرد که در نقش خودِ جیمزباند هم می‌توانست کاملاً جا بیفتد و باورپذیر باشد). به هرحال اما، برازنان در نقش جیمز باند، عالی بود. او هم مثل راجر مور، اهل تکه انداختن‌های بامزه و در عین حال، مانند تیموتی دالتون و شون کانری، و جناتی خشن و مردانه داشت. این دو بازیگر اخیر، بیشترین تعداد فیلم‌های جیمز باندی را بازی کردند و احتمالاً بیش از آن‌چه این شخصیت می‌طلبید، جدی‌اش گرفتند. برازنان که پیش‌تر از آن برای ایفای نقش جیمز باند انتخاب شده بود، به خاطر بازی در سریال تلویزیونی رمینگتون استیل، مجبور بود به تعهدات‌اش پایبند بماند و تا پایان قراردادش تا اوایل دهه ۱۹۹۰ مشغول بازی در آن سریال محبوب تلویزیونی تلویزیونی بود و نتوانست به گروه تولید جیمز باند بپیوندد.

پیرنگِ چشم‌طلایی، به بسیاری دیگر از ماجراهای جیمز باندی شباهت دارد: ناتالیا (ایزابلا اسکوروپکو)، بازمانده انفجاری در یک پایگاه اتمی، با جیمز باند متحد می‌شود تا جلویِ شون بین و دوستانِ شرورش را که خیال تسلط بر دنیا را دارند، بگیرد. در همین حال، انوتاپ (فمکه جانسن) زنی است که قربانیان خود را با روس خاصی به قتل می‌رساند.

مارتین کمپبل، کارگردان استرالیایی، به صحنه‌های اکشن و بدلکاری‌های سنتی چسبیده، موسیقی اریک‌سرا (که بیشتر به خاطر کارش با لوک بسون در نیکیتا و لئون شهرت دارد)، عالی است، ترانه عنوان‌بندی را تیناترنر، با همکاری بونو و «داج» (هر دو از گروه U2) خوانده؛ و لوکیشن‌های سن‌پترزبورگ هم چشم گیرند. شرط‌بندی خالقانِ باند جواب داد و چشم‌طلایی ۲۱۹ میلیون دلار در دنیا فروخت و این محصول سینمایی مشرف به مرگ را احیا کرد.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.