فیلم میمون آهنین – معرفی، نقد و خلاصه داستان –Iron Monkey 1993

0

کارگردان: وو-پینگ یوئن. تهیه‌کننده: تسویی هارک (به علاوه کوئنتین تارانتینو برای ورسیون آمریکایی). فیلمنامه: تای- موک لو، هارک تسویی. مدیر فیلمبرداری: آرتور وانگ. موسیقی: ریچارد یون (جیمز ال. ونیل برای ورسیون آمریکایی). بازیگران: یو رنگ- گوانگ، دانی ین، جین ونگ. محصول هنگ‌کنگ، 90 دقیقه.

این فیلم ابتدا اوایل دهه ۱۹۹۰ در شرق آسیا به نمایش درآمد و با استقبال فراوان روبرو شد؛ اما موفقیت تجاری ببر خفته، اژدهای پنهان (۲۰۰۰) بود که باعث شد این اثر به شدت تأثیرگذارِ وو-پینگ یوئن، در غرب هم‌امکانِ پخش بگیرد. درواقع، اگر کوئنتین تارانتینو، خوره فیلم‌های شرق آسیایی و توصیه‌هایش به کمپانی میرامکس نبود، این فیلم فقط از طریق DVD قابل رؤیت می‌شد. این نخستین فیلم از سری فیلم‌های «تارانتینو تقدیم می‌کند….» بود که این ستارهٔ کارگردان‌های هالیووردی از نفوذش برای تبلیغ فیلم‌های کوچک شرق آسیایی و به شهرت رساندن‌شان استفاده کرد. او حق داشت برای پخش‌اش آن‌قدر تلاش کند چون میمون آهنین روی پرده بزرگ است که خود را درست نشان می‌دهد.

فیلم که تا حدودی «پیش درآمد» فیلم جت لی، روزی روزگاری در چین (1997) است، ماجراهای قهرمان محلی چینی، وانگ فی هانگ را در دوران نوجوانی (که اینجا نقش‌اش را یک دخترخانم ایفا کرده) و پدرش، کی-ینگ، یک استاد کونگ‌فو را در حال سفر در چین، تعریف می‌کند.

کی-ینگ را به ظن این‌که «میمون آهنین» است (نوعی رابین هود که از پولدارها می‌دزد و به فقرا می‌دهد) بازداشت کرده و نزد فرماندار محلی می‌برند. حتی زمانی‌که معلوم می‌شود متهم نیست، پسرش را تا وقتی میمون آهنین را دستگیر نکرده، اسیر نگه می‌دارند.

اما چون این‌جا با سینمای هنگ‌کنگ طرفیم و برای مدتی طولانی نمی‌توان دو تا قهرمان داستان را رو در رو و دشمن هم نگه داشت، خیلی زود (در پی فرارِ جسورانه پسرش) کی-ینگ و میمون (یو رنگ-گوانگ) با هم متحد می‌شوند و به جنگ آدم‌های فاسد می‌روند. همه این‌ها نیز البته بهانه است تا شاهد یک سلسله صحنه‌های اکشن معرکه باشیم. همان‌طور که از یوئن، توقع می‌رود، صحنه‌های رزمی چشم گیرند: در واقع، آن‌قدر نماهای به یادماندنی زیاد است که شمارش از دست‌مان خارج شود. بازی‌ها به خاطر اصرار یوئن بر این‌که همه بازیگرها، رزمی‌کارهای حرفه‌ای باشند، واقعی می‌زنند و این در حقیقت، مشروعیتی به فیلم بخشیده که بسیاری از فیلم‌های رزمی فاقد آن‌اند. و همه این‌ها نیز در پایان به اوجی می‌رسد که طی آن قهرمانان ما و «بدمن» ها در بالای دکل‌هایی مبارزه می‌کنند که ریزش آتش به پاست.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

از شوخی‌های فیلم هم غافل نشویم، که این بخشِ مورد علاقه تماشاگران هنگ‌کنگی است.

این البته باعث بروز مشکلاتی شد چون درست قبل از نمایش عمومی، درحالی‌که یوئن فیلم را تمام‌شده تلقی می‌کرد، به اصرار تسویی هارک، جوک‌های بیشتری به فیلم اضافه کردند. بامزه اینجاست که اما وقتی نوبت به نمایش فیلم در آمریکا رسید، همه جوک‌ها را از فیلم بیرون کشیدند چون فکر کردند که مخاطب آمریکایی آن‌ها را متوجه نمی‌شود. از این‌رو، نسخه آمریکایی، چند دقیقه کمتر دارد.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.