فیلم لارا کرافت: مهاجم مقبره – معرفی، نقد و خلاصه داستان – Lara Croft: Tomb Raider 2001

0

کارگردان: سایمون وست، تهیه کنندگان: لارنس کوردن، لوید لوین. فیلمنامه: پاتریک ماست، جام زینمن. مدیر فیلمبرداری: پیتر منزیس، موسیقی گرئم رول. بازیگران آنجلینا جولی، جان وویت، یان کلن، نو آتیلور، دانیل کریک، کریس بری، ریچارد جنسن، جولین رایند – نات لزلی فیلیپس، ۱۰۰ دقیقه.

تبدیل بازی کامپیوتری پرفروش لارا کرافت به فیلمی سرگرم کننده نباید زیاد دشوار بوده باشد. هر چه نباشد، بیشتر آن پیشاپیش در دسترس بوده: یک شخصیت قوی اصلی، دکورهای غریب و دورافتاده، و سکانس‌های اکشن هیجان انگیز. همهٔ آنچه نیاز داشته، خرده پیرنگی بوده و چندتایی شخصیت گوشت و خون‌دار. باعث تأسف است که هر دوی این عناصر ظاهرا به دست فراموشی سپرده شده‌اند.

آنجلینا جولی، تجسم بی‌عیب و نقص لارا کرافت: مهاجم مقبره است، که با زور بازو، شروران را برجا می‌نشاند و گنج‌ها را می‌دزدد. او پرانرژی، ورزشکار، باهوش، و زیباست. اما می‌توان گفت که ملموس بودن نصفه / نیمهٔ شخصیت لارا بیش از آن که به خودش ربطی داشته باشد، در مقایسه با شخصیت زیادی کلیشه‌ای وردست‌ها و «بدمن» هاست که چنین جلوه می‌کند.

پیرنگی که به هر حال برایش جفت و جور کرده‌اند از این قرار است که لارا باید هر چه زودتر دو قطعه مصنوع باستانی در هم قفل شونده به نام «مثلث نور» را که می‌تواند زمان را کنترل کند، به چنگ آورد. گروهی تبهکار به نام «ایلومیناتی»، که شبیه تعدادی بانکدار دزد فیلم‌های قدیمی‌اند، به دلایلی اهریمنی ولی ناگفته، دنبال این مثلث‌اند. لارا کرافت از سوی پدر مرحوم‌اش مأمور شده تا قبل از افتادن این مثلث به دست ایلومیناتی، آن را یافته و نابود نماید. صحنه‌های کسالت بار و آشفته‌ای که این اطلاعات را در اختیار بیننده می‌گذارند، نفس فیلم را گرفته و پر از تناقض و گیرهای فیلمنامه‌ای‌اند: چرا لارا می‌تواند الکس وست (دانیل کریگ) را از مرگ نجات دهد ولی پدرش را نمی‌تواند آن شبح مرموز دختر بچه که به لارا کمک می‌کند تا راه‌اش را بیاید، کیست؟

این موضوع که پدر لارا کرافت، خود یکی از اعضای «ایلومیناتی» بوده، چه بار معنایی دارد؟ ولی خب، درست، خواهید گفت که اصولا در یک فیلم اکشن، کی به شخصیت و پیرنگ اهمیت می‌دهد؟! سکانس‌های اکشن‌اش اما، درخشان‌اند: پرسروصدا، چشم‌گیر و همراه با مقادیر زیادی اشارات «ایندیانا جونزی»، خوب هم طراحی شده‌اند، شاهد تعقیب و گریز اتومبیل‌ها، تق‌وتوق تیر با پنجه در پنجه انداختن‌ها در لوکیشن‌های پررمز و راز و معروف دنیا هستیم، جولی در حال طناب بازی در تالار بزرگ خانه اجدادی و نبرد با «بدمن» های سیاه پوش فوق العاده است، بخش اعظم سکانس‌های اکشن از روی بازی کامپیوتری اصلی الگوبرداری شده: تیری مستقیم باعث می‌شود شروران مثل مور و ملخ پراکنده شوند و هیولاهای که اژدری فروپاشند؛ در سیبری لارا درست موقع رسیدن به «خورشید» در وسط منظومه شمسی مکانیکی، باید راهی بیابد که همزمان بپرد و جاخالی دهد. لارا هر بار مثل شخصیت کامپیوتری‌اش، از هر خطر و تله‌ای جان سالم به در می‌برد، و فقط چند تار مو از گیسوان سفت بسته شده‌اش رها می‌شود و یا وقتی زخمی بر می‌دارد، با معجونی معجزه آسا بلافاصله بهبود می‌یابد.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.