فیلم انگ-بک – معرفی، نقد و خلاصه داستان – Ong-Bak

0

کارگردان: پراجیا بینگایو، تهیه کننده: سمسک نجار اناناپراسرت. فیلمنامه: پی پینگایو، پی، ریتیکرای، مدیر فیلمبرداری: ن. نیتیخون موسیقی: ریچارد ولز (ورسیون انگلیسی)، بازیگران: تونی جا، پی. وانگ کامالو، سوشو آ پونگ بلی، محصول تایلند، ۱۰۸ دقیقه.

فیلم تایلندی انگ بک، با شعار «بدون استفاده از گرافیک کامپیوتری! بدون استفاده از بدلکار! بدون استفاده از کابل!» وارد میدان شد و بسیاری از فیلم بین‌های حرفه ای دنیا را غافلگیر کرد، فیلم بلافاصله از بازیگر اصلی‌اش، «تونی جا»، یک ستاره ساخت.

پیرنگ انگ – بک به طرز حیرت‌آوری ساده است. در پی سرقت سر مجسمه انگ -بک، تینگ جوان (جا) از دهکده کوچک‌اش به شهر فرستاده می‌شود تا آن را بیابد. طبیعتا، کلانشهر مربوطه خطه‌ای دهشتناک برای این پسرک دهاتی است و اجبارا و با اکراه، با همالی (وانگ کامالو)، پسرک دیگری که از دهان آمده و حالا به تیغ‌زنی مشغول است، متحد می‌شود. شانس می‌زند و تینگ مجبور به انجام مسابقاتی می‌شود و یکی از تماشاگران که روی تینگ شرط بندی کرده کومتوآن، گنده تبهکاری از کار در می‌آید که مجسمه انگ-بک را دزدیده هدف اصلی پیرنگ صاف او پوست کندهٔ انگ-بک، به نمایش گذاشتن «موئی تای»، هنرهای رزمی خاص کشور تایلند (که به خاطر ضربات ناجور و مشت و لگدهایش شهرت دارد) و مهارت‌های حیرت انگیز ستاره‌اش، «تونی جا» در این زمینه بوده.

وقتی تولید فیلم شروع شد، پانا ریتیکرای، مسئول بدلکاری‌های سینمای تایلند، بیست سالی در زمینه بازیگری، کارگردانی و طراحی صحنه‌های اکشن فیلم‌های کم هزینه و خشن تایلندی ملهم از اکشن های هنگ کنگی، تجربه داشت. اجا» نیز ده سالی زیردست استادش، ریتیکرای، کار و تمرین می کرد و هر از گاه این جا و آنجا، گوشه هایی از هنرش را به نمایش می‌گذاشت. انگ بک، میدان هنرنمایی «جا» است و حکم تخته پرشش را دارد به پهنه سینمای رزمی دنیا، کارگردان فیلم هم از صحنه ای رزمی، سراغ صحنه ای دیگر رفته و ضربات دست و لگد خردکنندهٔ «جا» را که بر سر و روی بدلکارهای بدبخت فرود می‌آید، به نمایش می‌گذارد؛ حرکاتی پیچیده که غالبا به صورت اسلوموشن تکرار می‌شوند تا اگر تماشاگر حرکتی را متوجه نشده این بار درست دستگیرش شود با چه اعجوبه‌ای سروکار دارد!

جذاب ترین صحنه‌های فیلم از جمله، تعقیب و گریزی است در کوچه پس کوچه‌های شهر که «جا» را در حال انجام حرکات محیرالعقول اش نشان می‌دهد چطور به درون کامیونی در حال حرکت می‌خزد؛ جنگ تن به تن با تعدادی رقیب در یک کافه که با پرتاب شدن «جا» و رقیب نهایی از شیشه یک پنجره و به زانو در آوردن دشمن تمام می‌شود و بعد، یک فینال ۱۵ دقیقه ای، که «جا» با بیست رقیب می‌جنگد و شامل اکشن‌هایی است که برای سه فیلم هم کافی بوده.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

در حالی که هالیوود با ماتریکس (۱۹۹۹)، گرافیک کامپیوتری را به عنوان جزیی تفکیک ناپذیر از سینمایش پذیرفته، الگ بکه واقع گرایی نبردهای رزمی را که با خاطره بروس‌لی‌های دهه ۱۹۷۰، دوباره زنده کرده.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.