فیلم نقطه گسست – معرفی، نقد و خلاصه داستان – Point Break 1991

0

کارگردان: کاترین بیگلو. تهیه‌کنندگان: جیمز کامرون، پیتر آبرامز. فیلمنامه: دابلیو، پیتر لیف، ریگ کینگ. مدیر فیلمبرداری: دونالد پیترمن. موسیقی: مارک ایشام. بازیگران: پاتریک یوایزی، کیانو ریوز، مت تیلور، مری بیزی، لوری پتی، جان مک گینلی، جیمز لوگرو. محصول آمریکا، 122 دقیقه.

نقطه گسست در زمان نمایش عمومی‌اش، فروش زیادی نکرد، ولی بعداً به چنان اکضن نامتعارف و محبوبی تبدیل شد که عشق و علاقه طرفدارانش، احتمالاض دیگر سینماروها را حیرت‌زده کرد. نقطه گسست را گاه از سر تنبلی «آن‌قدر بده که آدم خوش‌اش می‌آد» توصیف کردند؛ حال آن‌که اتفاقاً بد ساخته نشده، فقط از آن فیلم‌های غریب با پیرنگی مضحک است.

کیانو ریوزِ جوان نقش جانی یوتا را ایفا کرده؛ یک مأمور تازه‌کارِ اف. بی. آی. که قبلاً هم قهرمان فوتبال دانشکده‌اش بوده. وظیفه او تحقیق درباره گروهی سارق بانک معروف به «رئیس‌جمهورهای سابق» است. این سارقان به جای آن‌که مثل خیلی از دزدهاف جوراب نایلونی روی کله‌شان بکشند، موقع دزدی ماسک پرزیدنت جانسون، نیکسونف کارتر و ریگان به چهره می‌زنند. مأمور یوتا با این فکر که این سارق‌ها احتمالاً تعدادی از همان موج‌سوارهای تن‌پرور محلی‌اند، از قابلیت‌های ورزشکارانه خود استفاده می کند تا در جامعه موج‌سوار منطقه نفوذ کند. برای این مقصود او رابطه دوستانه پیچیده و عمیقی با فیلسوف گروه، بودی (پاتریک سوایزی) و دوستانش برقرار می‌کند؛ ضمن آن‌که بیش از پیش به ورزش هیجان‌انگیزشام علاقه‌مند می‌شود. اما دیری نگذشته که یوتا باید با حقیقت تلخ رودررو شود: بودی و دوستانش واقعاً هم همان «باند رئیس‌جمهورهای سابق» اند. حالا آیا او قادر است دوستان خودش را دستگیر کند؟

آمیزه‌ای هوشمندانه از فیلم‌های هیجان‌انگیزِ موج‌سواری و اکشن کلیشه‌ای مردانهف نقطه گسست. دو سال تعقیبِ «بودی» را (که همچنان همراه با گروه‌اش به کارهای نامتحمل و غریبِ خود مشغول اند) توسط یوتا نشان داده. مهیج‌ترین صحنه فیلم در آسمان اتفاق می‌افتد: «بودی» که می‌خواهد از دست پلیس فرار کند، از آخرین چتر نجات استفاده کرده و از هواپیما بیرون می‌پرد. یوتا تن به شکست نداده و او نیز، البته بدون چتر، بیرون می‌پرد و خودش را بین زمین و هوا به او و چتر نجات‌اش می‌رساند. نقطه گسست به خاطر زیبایی و واقع‌گرایی صحنه‌های موج‌سواری و چتربازی‌اش ارزش دارد.

قبل از فیلمبرداری، بازیگرها در جزیره «کوال» در هاوایی زیر نظر دنیس جارویس، قهرمان موج‌سواری دنیا تمرین کردند. فیلمبرداری صحنه‌های موج‌سواری برای هر دو بازیگر چالش‌برانگیز و دشوار بود. سوایزی به خصوص که زیر بارِ استفاده از بدلکار نرفت و همه صحنه‌ها را خودش کار کرد، که در نتیجه چهار تا از دنده‌هایش شکست. از آن شگفت‌انگیزتر آن که اصرار داشت خودش صحنه‌های چتربازی را اجرا کند و بنابراین در صحنه‌ای که می‌گوید «ادیوس، آمیگو»، واقعاً خودش است از هواپیما بیرون می‌پرد. سوایزی روی هم پرش انجام داد. نقطه گسست موقع نمایش عمومی با استقبال نیم‌بند منتقدها روبرو شد. اما حتی منتقدهای سفت‌وسخت‌اش هم منکر نمی‌شئنئ که فیلم یک حظِ بصری خالص است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.