فیلم انیمیشن گربهٔ چکمه پوش – معرفی، نقد و خلاصه داستان – Puss in Boots 2011

0

کارگردان: کریس میلر. صداپیشگان: آنتونیو باندراس (گربهٔ چکمه پوش)، سلما هایک (کینی نرم چنگول)، زاک گالیفیاناکیس (هامپتی دامپتی)، بیلی باب تورنتون (جک)، ایمی سداریس (جیل) ۹۰ دقیقه، درجه نمایشی: PG.

چند ماه پیش که سومین قسمت انیمیشن شرک به روی پردهٔ سینماها آمد شرکت «دریم ورکز انیمیشن» رسما اعلام کرد که این فیلم آخرین قسمت از مجموعه فیلم های شرک است. اما دریم ورکز باهوش‌تر از آن بود که قید ظرفیت های بالقوهٔ شرک را برای درآمدزایی بزند. «گربهٔ چکمه پوش» که در فیلم‌های شرک از زمردی شخصیت‌های محبوب و دوست داشتنی بود حالا خودش به تنهایی سنگ بنای یک مجموعه انیمیشن تازه را برای دریم ورکز گذاشته است. و باید گفت که گربهٔ چکمه پوش تمام ویژگی‌های لازم برای تصاحب چنین جایگاهی را دارد یا به عبارت دیگر این گربهٔ چکمه پوش شمشیرزن می‌تواند جانشین بسیار شایسته‌ای برای آن غول سبزرنگ دوست داشتنی باشد.

گربه (با صدای آنتونیو باندراس) که بر اثر یک سوء تفاهم یتیم شده بود، حالا به خلافکاری رو آورده است. این گربه زمانی برای خودش قهرمان شهر بود، او توانسته بود جان یک پیرزن را از حملهٔ یک گاو خشمگین نجات بدهد. اهالی شهر احترام زیادی برای این گربهٔ چکمه پوش قائل بودند تا اینکه معلوم شد وی در سرقت از یک بانک مشارکت داشته است؛ هر چند که مجرم واقعی هامپتی دامپتی (با صدای زاک گالیفیاناکیس)، دوست دوران کودکی گربهٔ چکمه پوش، بود. حالا گرچه گربه و هامیتی از دست هم عصبانی هستند اما تصمیم می‌گیرند که با هم متحد شده و غاز تخم طلا را بدزدند. این غاز در یک قلعه‌ای زندگی می‌کند که در ابرها قرار دارد و تنها راه رسیدن به آن بالا رفتن از یک ساقهٔ لوبیای جادویی است.

گربه پی برده که جک و جیل (با صداهای بیلی باب تورنتون و ایمی سداریس) دو خلافکار کله شق، صاحب سه دانه لوبیای جادویی هستند. او و هامپتی باید اول به این لوبیاهای جادویی دست یابند. گربه در این تلاش برای روبراه کردن وضعیت مالی خراب‌اشی و پرداخت بدهی‌های بانکی‌اش می‌تواند روی کمک‌های یک دزد جذاب و دلفریب به اسم کیتی نرم چنگولی (با صدای سلما هایک) نیز حساب باز کند …

منتقدان معمولا دو رویکرد متفاوت به کارتون‌های اقتباسی دیزنی و دریم ورکز دارند. آنها کوچک‌ترین انحراف کارتون های اقتباسی دیزنی از منابع اصلی (قصه‌های پریانی کلاسیک) را مشخص می‌کنند و چنین انحرافی را برنمی‌تابند. اما همین منتقدان در برخورد با کارتون‌های دریم ورکز نه تنها انحراف از منبع اصلی را عیب نمی‌دانند بلکه از محصولات انیمیشنی این شرکت توقع رویکردهای نوآورانه با تجدید نظرطلبانه را دارند و این در مورد گربهٔ چکمه پوش نیز کاملا صدق می کند. ماجرای غاز تخم طلا و لوبیای سحرآمیز اولین بار در یک قصهٔ پریانی، نوشتهٔ شارل پرانول، در قرن هفدهم میلادی مطرح شد، گربه چکمه پوش تنها عناصری از این

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

قصهٔ پریانی را در خود دارد. محصول پایانی یک شوخی بامزهٔ شبه زورویی است که ارتباط معناداری با آن قصهٔ قرن هفدهمی ندارد. به هر حال منتقدان آمریکایی تقریبا جملگی از فیلم گربهٔ چکمه پوش تعریف کرده‌اند. فیلم بدون اینکه ادعایی داشته باشد یا بدون اینکه خودش را خیلی جدی گرفته باشد، همچون یک فیلم حماسی ماجراجویانه شروع می‌شود و حداقل برای یک ساعت اول خودش این حس و حال حماسی ماجراجویانه را حفظ می‌کند. سازندگان فیلم از مجموعهٔ شرک درس گرفته اند و اجازه نداده‌اند که تعدد و وفور شوخی‌ها سبب به حاشیه رفتن داستان مرکزی شود. شوخی اصلی فیلم، گرایشات غریزی و گربه‌ای شخصیت گربهٔ چکمه پوش است که همیشه در حساس‌ترین و نامناسب‌ترین لحظات خودش را آشکار می‌کند تا همه چیز خراب شود.

شوخی‌های فیلم گرچه بعضا به حیطهٔ بزرگسالان راه می یابد اما در مجموع برای تماشاگران کم سن و سال نزدیک‌تر می شود ضرباهنگ تندتری پیدا می‌کند و نهایتا همه چیز از کنترل خارج می‌شود. به رغم این ایراد، که عمدتا ناشی از عدم اعتماد به نفس کریس میلر، کارگردان فیلم (و سازندهٔ شرکت سوم) است فیلم به سبب کار خوب انیمیشنی و صداپیگی و هوشمندی به کار رفته در طراحی و خلق کاراکترها به توفیق می‌رسد.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.