فیلم رانین – معرفی، نقد و خلاصه داستان – Ronin

0

کارگردان: جان فرانکن هایمر. تهیه کننده: فرانک مانکوسو. فیلمنامه: دیوید ممت، مدیر فیلمبرداری: رابرت فرس. موسیقی: الباسی میرال. بازیگران: رابرت دنیرو، ژان رنو. ناتاشا مک الهون، استان اسکارسگارد، کاترینا وبت، مایکل لونز دال، شون بین، جاناتان پر ایس، محصول آمریکا، بریتانیا، ۱۲۱ دقیقه.

همان تعقیب و گریزهای چشمگیر اتومبیل، به تنهایی کاری کرده که راین ارزش تماشا داشته باشد. تعقیب و گریزهای پایان فیلم در خیابان ها، تونل‌ها و پیاده‌روهای پاریس، چنان واقع گرایانه و هیجان انگیز است که تماشایشان تقریبا ترسناک شده، راحت می شود ادعا کرد که دیگر از این جور فیلم‌ها نمی سازند. کارگردان فیلم، جان فرانکن هایمر به جای استفاده از جلوه های ویژه، هزاران سیاهی لشکر و صدها بدلکار برای فیلمبرداری واقع‌گرایانه آن سکانس‌ها به کار گرفت و این روی پرده خودش را نشان می‌دهد. اینجا برخلاف اکشن‌های معاصر، از «انفجارهای کارتونی» خبری نیست. اینها صحنه‌هایی است که دقیقا به خاطر سرعت، خط ترمز اتومبیل‌ها، رانندگی فوق العاده، تصادف‌ها، زمان بندی نفس گیر و آشفتگی عمومی، چنان هیجان‌انگیز شده‌اند.

اسم فیلم، داستانش را در خود خلاصه کرده. رانین، سامورایی است بدون ارباب با فرمانده، که تصمیم می گیرد مزدور یا راهزن شود، «رانین» های این فیلم، گروهی درهم برهم از پنج جاسوس کهنه کار و کماندوی س ابق هستند که با پایان جنگ سرد، بی‌کار شده اند، آنها به پاریس می روند و در آنجا با دایدر، یک انقلابی ایرلندی (ناتاشا مک الهون) ملاقات می کنند، او از آنها می خواهد چمدان نقره ای مرموزی را (که محتوایش را بر آنها فاش نمی سازد) بدزدند که توسط کاروائی نظامی در فرانسه به جایی منتقل می شود. آن پنج مرد می پذیرند.

از آنجا که این تیم از پنج گنده بازیگر سینمای اکشن، رابرت دونیرو (سام)، ژان رنو (ونسان)، استلان اسکارسگارد (گرگور)، شون بین (اسپنس) و اسکیپ یودوث (لار) تشکیل شده، برای راه انداختن اکشن ماجرا این دست و آن دست نمی‌کنند. دیری نگذشته که گروه متوجه می‌شود که مأموریت فقط با دزدیدن چمدان تمام نمی‌شود و موضوع شّیاد بودن یکی از افراد گروه هم مطرح می‌شود. از آن گذشته، کاشف به عمل می‌آید که آنها تنها کسانی نیستند که دنبال چمدان‌اند و بنابراین خودرا با رقبا، عده‌ای گنگستر روسی، هم درگیر می‌بینند. و همان طور که از یک سامورایی که دیگر خود را مدیون سنت قدیمی نمی‌داند، انتظار می‌رود، یکی از رانین‌ها خائن از آب در می‌آید و تصمیم می‌گیرد چمدان را برای خودش بدزدد. شیمی بین دو نیرو و رنو، و رفاقت روی پرده‌شان حیرت‌انگیز است و فقط در حالتی پیش می‌آید که دو بازیگر بزرگ مقابل هم بازی می‌کنند.

رانین در واقع، یک فیلم معمولی هالیوودی نیست. این فیلم در لوکیشن طبیعی در فرانسه او با شرکت بازیگرانی بین المللی از آمریکا، فرانسه، بریتانیا، سوئد و آلمان فیلمبرداری شد؛ مهارت ممت در هزارتوی پیچیدهٔ تبانی‌ها و نارو زدن‌های شخصیت‌هایش آشکار است و دیالوگ‌های عامیانه‌اش گاه تا حد معماهای سربسته، به رمزگشایی نیاز دارند. نورپردازی رابرت فرس با آن طیف رنگی اندوه‌بارش، سایه غم انگیزی به روی قهرمان های ماجرا انداخته و موسیقی متن الکترونیک الیاسی میرال نیز برای دورهٔ خودش مبتکرانه بود.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.