فیلم سرعت – معرفی، نقد و خلاصه داستان – Speed 1994

0

کارگردان: یان دی‌بانت. تهیه‌کنندگان: مایک گوردن، این و.بریس. فیلمنامه: گراهام یوست. مدیر فیلمبرداری: آندری باتوویاک. موسیقی: مارک مانچینا. بازیگران: کیانو ریوز، ساندرا بولاک، دنیس هاپر، جف دانیلز، جو مورتن، آلن راک، بت گرنت. محصول آمریکا، ۱۱۶ دقیقه.

سرعت، محبوبیت ساندرا بولاک را که تازه در چندتایی فیلم بازی کرده بود، و درخشش ستاره‌ای کیانو ریوز را شدت بخشید. یان دی‌بانت، مدیر فیلمبرداری «بلاک باستر» های هالیوودی، در نخستین فیلم‌اش به عنوان کارگردان، با قراردادن بخش اعظم صحنه‌های اکشن در فضاهای بستهٔ یک آسانسور، یک قطار و به خصوص یک اتوبوس، تماشاگران را غافلگیر کرد. فیلمی که خیلی‌ها فکر می‌کردند یک جان‌سخت (که مدیر فیلمبرداری‌اش هم یان دی‌بانت بود) دیگر از آب درخواهد آمدف فروشی نجومی کرد و دو اسکار برد و بین فهرست صدتاییِ «مهیج‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما» ی انجمن فیلم آمریکا قرار گرفت.

«بدمن» فیلم، هاورد پین (دنیس هاپر)، فردی انتقام‌جو است که در یک اتوبوس پر مسافر لس‌آنجلسی بمب می‌گذارد و بعد تهدید به انفجارش می‌کند. افسری که مأمور پیگیری این پرونده است، جک تریون (ریوز)، قبلاً یکی‌دیگر از توطئه‌های پین را خنثی کرده و بنابراین آخرین نقشه باج‌گیری پین را برای دو مرد، به مقوله‌ای شخصی تبدیل کرده. توصیف خنثی‌کردن آخرین توطئه پین توسط تریون، و نیز صحنه‌هایی که تریون، اتوبوس در حال حرکت را پیدا کرده و سوارش می‌شود، سکانس هیجان‌انگیزی است که فقط «یک چهارم» اول فیلم را تشکیل می‌دهد.

اما اکشن اصلی یلم در داخل همان اتوبوس بمب‌گذاری‌شده و در حالی اتفاق می‌افتد که تروین این موارد را باید درنظر داشته باشد: اگر سرعت اتوبوس کمتر از ۵۰ کیلومتر در ساعت باشد، یا اگر مسافری سعی کند از اتوبوس خارج شود، اتوبوس منفجر خواهد شد؛ یعنی یک مضمون اکشن تمام‌عیار! در حالی‌که تریون همزمان سعی دارد نقشه پین را خنثیف مسافران را آرام، و بدون دردسر از ترافیک لس‌آنجلس عبور کند، آنی پورتر (ساندرا بولاک)، مسافری بی‌خبر از هم جا کمک‌اش می‌کند. پورتر که مطابق برنامه هر روزه‌اش اتوبوس سوار شده، وقتی راننده اتوبوس تیر می‌خورد، پشت فرمان می‌نشیند و بولاک، رانندگی کاملاً باورپذیری دارد تا حدی که بلافاصله بعد از این فیلم، گواهی پایه یک تقدیم حضورش شد!

موفقیت تجاری سرعت چنان بود که انواع و اقسام بازسازی و هجویه و تقلید از آن وارد بازار شد. دنباله‌ای از آن هم با عنوان سرعت ۲: کروز کنترل، باز با کارگردانی یان دی‌بانت و بازی ساندرا بولاک و این‌بار در مقابل ویلم دافو و جیسن پاتریک، ساخته شد. دنباله‌ای که ماجراهایش بیشتر روی یک کشتی تفریحی اتفاق می‌افتد، تلاش کرد همان شرایط پر تنش و ضرباهنگ دیوانه‌وار سرعت را بازآفریندف اما موفق نشد. سکانس‌های پر تب‌وتاب اکشن سرعت، جلوه‌های ویژه خارق‌العادهف و پی رنگ فرعی رمانتیکِ جذاب‌اش، به فیلم کمک کرده که جایگاه خاص خود را بین بهترین فیلم‌های اکشن معاصر طلب کند.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.