فیلم مرد عنکبوتی – معرفی، نقد و خلاصه داستان – Spider-Man 2002

0

کارگردان: سام ریمی، تهیه کننده: لورا زبسکین. فیلمنامه: دیوید کوئپ، مدیر فیلمبرداری: دان برچس. موسیقی: دنی الفمن بازیگران: توبی مگوایر، ویلم دافو، کریستین دانست، جیمز فرانکو کلیف رابرتسن، رزمری هریس، جری بکر، بیل نان، استنلی اندرسن محصول آمریکا، ۱۲۱ دقیقه.

وقتی عنکبوتی که به صورت ژنتیکی خلق شده، پیتر پارکر (توبی مگوایر) را می‌گزد، پیتر صاحب مهارت‌های عنکبوتی می‌شود: تندوتیز شدن حس‌ها، قدرت زیاد، چابکی، قابلیت بالارفتن از دیوارها و تار تنیدن. پیتردر بدو امر، سعی می‌کند توانایی‌های جدیدش را برای تحت تأثیر قرار دادن دختر همسایه، مری جین (کریستین دانست) به کار زند. اما بعد از آن که عمویش (کلیف رابرتسن) در تصادفی که پیتر به خاطرش خود را ملامت می‌کند، به قتل می‌رسد، تصمیم می‌گیرد قدرت‌اش را با هویت پنهان «مرد عنکبوتی»، علیه جنحه و جنایت به کار گیرد. خیلی زود، دشمنی قدر در شکل و شمایل گرین گابلین / جن سبز (ویلم دافو)، که به نیویورک حمله کرده و جان عزیزان پیتر را به خطر انداخته، در مقابل‌اش قد علم می‌کند. جذابیت مرد عنکبوتی در تفاوتی است که بین نوجوان خنک و ساده لوح و سوپر قهرمان وجود دارد.

جذابیت مرد عنکبوی در تفاوتی است که بین نوجوان خنگ و ساده لوح و سوپر قهرمان وجود دارد، و جنات مگوایر هم جان می‌داده برای این منظور، چون آمیزه مناسبی از بلاتکلیفی‌های نوجوانی و قدرت درونی را انتقال می‌دهد. در حالی که پیتر قابلیت‌های عنکبوتی‌اش را کشف می‌کند، به ناشی‌گریهایش می‌خندیم از توجه‌اش به این موضوع که می‌تواند بدون عینک هم ببیند تا نخستین تلاش‌هایش در تار تنیدن.

شخصیت‌های فرعی کاملا با مگوایر هماهنگی دارند. دانست در نقش مری جین، شکنندگی لازم را دارد و در حالی که با مردانی بدنیت یا سم کلنجار می‌رود، نمی‌داند که پیتر آنجاست و می‌تواند کمک‌اش کند. ویلم دافو در نقشی «دکتر جکیل و میستر هاید» ی، دانشمندی حساس و «جن سبز» دیوانه، پیازداغ را به اندازه، قاطی بازی‌اش کرده؛ جیمسن (جی.کی. سیمونز)، سردبیر روزنامه، با آن موهای صاف و صوف ماشین شده و دادوهوارهایش، گویی درست از دل یک کتاب کامیک بیرون آمده.

کارگردانی استادانه سام ریمی، حس و حال «کامیک بوکی» فیلم را از عنوان بندی استیلیزه ابتدای فیلم تا شیرجه در DNA ی پیتر، وقتی عنکبوت گازش می‌گیرد، تا استفاده از رنگ‌های زنده و روشن (با تأکید بر قرمز و آبی) کاملا در فیلم پیاده کرده.

صحنه اسلوموشنی که طی آن پیتر با قلدر مدرسه دعوا می‌کند، مقداری وامدار ماتریکس، و از آن بیشتر، قاب بندی‌های طرح های گرافیکی خود کتاب است، که جزئیات و دیدگاه‌ها را دقیق نشان می‌دهد. مهیج‌ترین صحنه‌ها آنجایند که یک نمای نقطه نظر، مخاطب را هم مثل مرد عنکبوتی از بین عمارت‌ها یا بر فرازشان عبور می‌دهد. در بین اکشن های نوجوانانه و فیلم‌های «پاپ کورنی» معاصر، مرد عنکبوتی اصیل‌ترین و شورانگیزترین صحنه‌ها را در اختیار بیننده‌اش می‌گذارد. صحنه‌ای که ازبورن صورت خود را در آینه می‌بیند، و با وحشت متوجه می‌شود که گابلین (جن سبز) است، آشفته می‌کند. در رویارویی نهایی بین مرد عنکبوتی و گابلین، که چهره پیتر از ورای نقاب مرد عنکبوتی نشان داده شده، او را در مقایسه با گابلین زره پوش، شکننده و انسانی می‌بینیم. لب کلام، مرد عنکبوتی فیلمی است گرم و بامزه و جذاب و در عین حال، استیلیزه و هیجان انگیز مشخصه هایی نادر، بین فیلم‌های اکشن.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.