فیلم Taken – معرفی، نقد و خلاصه داستان

0

کارگردان: پی بر مورل، تهیه کننده: لوک بسون. فیلمنامه: لوک بسون، رابرت مارک کیم۔ مدیر فیلمبرداری: میشل آبراموویچ، موسیقی: ناتانیل میشلی، بازیگران: لیام نیسن، مکی گریس، فمکه جانسن، لیلند اورسر، جان کرایس، کنی کسیدی، محصول فرانسه، ۹۴ دقیقه

وقتی گرفتار که تاریخ تولید ۲۰۰۷ را بر پیشانی دارد، سرانجام در اوایل ۲۰۰۹ در آمریکا اکران گرفت، به راحتی نشان می‌داد امیدی به فروش‌اش نبوده که آن قدر دیر به نمایش درامده. به نظر می‌رسید یکی دیگر از اکشن‌های کلیشه‌ای خط تولید لوک بسون است که می‌خواهد موفقیت حامل (۲۰۰۲) و دنباله‌هایش را تکرار کند. اما گرفتار چیزی داشت که آن را از دیگر فیلم ها متمایز می‌ساخت.

برایان میلز (لیام نیسن) مأمور سیا، که از همسرش جدا شده، استعفا داده تا بتواند تمامی وقت اش را صرف مراقبت از دختر ۱۷ ساله اش، کیمی (مگی گریس) کند. او برخلاف همسر سابق‌اش لیونور (فمکه جانسن)، چندان دل‌اش رضایت نمی‌دهد که دخترش تنها به پاریس برود، ولی در نهایت تسلیم می‌شود و همانطور که حدس زده‌اید، او و دوست‌اش درست پس از ورود به پاریس توسط قاچاق‌چی‌های انسان آلبانیایی ربوده می‌شوند. اینجا است که میلز وارد صحنه می شود وخاک پاریس را به توبره می‌کشد ماشین‌ها را داغان می‌کند، گردن‌ها را می‌شکند، شکنجه می‌دهد، به ملت شوک الکتریکی می‌دهد، کله‌ها را به در اتومبیل می‌کوبد به و حتی شانه همسر بی‌خبر از همه جای پلیسی فاسد را با شلیک گلوله مجروح می‌کند («فقط یه زخم ساده‌اس»)، داد میزند تا بتواند اطلاعاتی را که نیاز دارد، به چنگ آورد.

حضور و بازی نیسن، گرفتار را فراتر از یک فیلم اکشن بزن‌بکش برده. او از تمام وجود مایه گذاشته و بار فیلم را چنان بر دوش کشیده که مخاطب، بعضی انتخاب‌ها را (مثلا این که گریس ده سالی بزرگتر از نقش‌اش است) و ناشیانه بودن دیالوگ‌هایی که برای معرفی شخصیت‌ها و رابطه‌ها کارسازی شده، به دل نمی‌گیرد: یکی از همکاران «سیا» ی میلز به او می‌گوید: «حالا کیمی قدر تو رو که از زندگیت چشم پوشیدی تا بالا سرش باشی، میدونه؟» نیسن موفق شده جنس‌اش را، سرتا پا به مخاطب بفروشد و چرخش‌های نامحتمل پیرنگی نیز، آنجا گذاشته شده‌اند تا او را از یک سکانس اکشن پرتنش به سکانسی دیگر پرتاب کنند. نیسن، به جای آن که صرفا کلهٔ اراذل و اوباش آلبانیایی را خرد یا با گلوله‌ای متلاشی کند، برخلاف

اکشن‌های رایج، واقعا نشان می‌دهد میلز چه جو ربایندگان دخترش می‌گوید: «اگه دخترمو همین الان ول کنید، دیگه دنبال‌تون نمی‌گردم و قضیة تموم میشه میره؛ ولی اگه نکنید، دنبال‌تون می‌گردم و پیداتون می‌کنم و می‌کشمتون.»

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

از وقتی لیونور، همسرش، با مردی پولدار ازدواج کرده، میلز در دنیای او و دخترش جای چندانی نداشته و فقط زمانی اجازه ورود به آن دنیا را پیدا می‌کند که آن دنیا فروپاشیده و خبرش می‌کنند تا (با استفاده از همان روش‌هایی که اتفاقا قبلا به خاطرش به حاشیه رانده شده) راست وریست‌اش کند، گرفتار عنوان یک «تریلر انتقامی»، چندان بدعتی نگذاشته، ولی مدت‌ها بود که چنین هنرنمایی کوبنده و محکمی را از یک بازیگر شاهد نبودیم. بدون نیسن، گرفتار تنها یک اکشن سرگرم کننده تلقی می‌شد. با نیسن، بی‌شک یک کلاسیک از نوع خودش است.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.