فیلم تاکسی – معرفی، نقد و خلاصه داستان – Taxi 1998

0

کارگردان: ژرار پی یرس. تهیه کنندگان: لوک بسون، لوران بتن، میشل پتن. فیلمنامه: لوک بسون مدیر فیلمبرداری زان پی یر سوور. موسیقی: اخناتون. بازیگران: سامی ناصری، فردریک دیفنتال، ماریون کوتیار، اما سیوبرگ. مانودلا گوراری، برنار فارسی، محصول فرانسه ۸۵ دقیقه.

از همان وقت که اتومبیل‌ها از خط تولید خارج شده و به جاده زدند، فکر و ذکر فیلمسازان، نشان دادن سرعت و قدرت آنها بوده است. از کمدی‌های کوتاه پاسبان‌های کیستون تا کلاسیک‌های معاصری چون ارتباط فرانسوی (۱۹۷۱)، «تعقیب و گریزهای اتومبیلی»، جزء لاینفک تجربه فیلم بینی بوده است، سری فیلم‌های تاکسی لوک بسون کمک کرد تا این جریان سینمایی در هزاره سوم هم ادامه پیدا کند.

دانیل مورالس (سامی ناصری)، راننده زبر و زرنگ تاکسی، مجبور به انجام کاری می‌شود که تصورش را هم نمی‌کرده: پس از آن که امیلین (اف.دیفنتال) مچ‌اش را موقع سبقت می‌گیرد و به توقیف گواهینامه تهدیدش می‌کند، باید به این پلیس که رانندگی بلد نیست، کمک کند، ماموریتی که به این جفت ناجور محول می‌شود، گیرانداختن «باند مرسدس، گروهی تبهکار آلمانی است که از بانک‌های مارسی سرقت می‌کنند.

پیرو سنت خرده ژانر تعقیب و گریز اتومبیل، پیرنگ در دو خط جا می‌گیرد و صرفا بهانه‌ای است برای کوباندن یک عالمه ماشین به هم. در حالی که فیلم‌های پرهزینه هالیوودی تنبل شده و بدلکاری‌ها را کامپیوتر برایشان انجام می دهند، فرانسوی‌ها برای انجام بدلکاری‌های پیچیده ماشین‌ها دوباره سراغ همان تکنیک‌ها و ترفندهای قدیمی رفتند. یکی از صحنه های چشمگیر اولیه، امیلین ناشی را نشان می‌دهد که موقع پائیدن تبهکارها، خطایی می‌کند و همین باعث می‌شود ماشین‌ها، مثل صحنه‌ای مشابه در برادران بلوز (۱۹۸۰) یکی بعد از دیگری با هم تصادم کرده و روی هم تلنبار شوند.

در سکانس پایانی، مورالس را در تاکسی پژوی سفید و تغییر شکل داده شده و سوپرمدرن اش، در تعقیب تبهکاران مرسدس سوار در خیابان‌ها و جاده‌های مارسی می‌بینیم، ژرار پیرس کارگردان، دوربین را با حرکات سیال‌اش، در سطح خیابان نگه داشته و با این تمهید، گویی مخاطب را در جریان تعقیب و گریزهای تند و سریع، در صندلی سرنشینان اتومبیل نشانده است. از آن مهم‌تر، تولیدکنندگان فیلم زیبایی سینمایی تعقیب و گریزهای اتومبیل را در طول تاریخچه‌اش درک کرده و از این رو در تمام صحنه‌ها از ماشین‌های واقعی استفاده شده است. تاکسی به سومین فیلم پرفروش ۱۹۹۸ در فرانسه تبدیل شد و به این ترتیب، نخستین تجربه لوک بسون در تهیه یک فیلم اکشن، اثری بسیار موفق از کار درآمد.

سه گانه‌ای به همان اندازه موفق، این بار با کارگردانی ژرار کراویچک، در پی آمد. پسون ضمنا یکی از تهیه کنندگان بازسازی آمریکایی تاکسی (۲۰۰۴) با شرکت کوئین لطیفه (راننده تاکسی) و جیمی فالون (پلیس) بود که زیاد تحویل گرفته نشد. جالب این که در بازسازی آمریکایی از جلوه‌های کامپیوتری استفاده شد. بسون در دهه بعد و با بودجه‌های هالیوودی، به تهیه فیلم‌های اکشن در اروپا ادامه داد و تعدادی از فیلم‌های جت لی، سری فیلم های کلانتری ۱۳ و نیز سری فیلم‌های بسیار موفق راننده را تهیه کرد.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.