فیلم ترمیناتور ۲: روز داوری – معرفی، نقد و خلاصه داستان – Terminator 2: Judgment Day 1991

0

کارگردان: جیمز کامرون. تهیه‌کنندگان: جیمز کامرون، بی.جی. رک. فیلمنامه: جیمز کامرونف ویلیام ویشر جونیور. مدیر فیلمبرداری: آدم گرینبرگ. موسیقی: براد فیدل. بازیگران: آرنولد شوارتزنگر، لیندا همیلتون، ادوارد فرلانگ، رابرت پاتیک، جو مورتون. محصول آمریکا، ۱۳۵ دقیقه.

فیلم‌های اکشن دهه ۱۹۹۸ تحت سلطهٔ قهرمان‌های گردن‌کلفتی چون سیلوستر استالونه و آرنولد شوارتزنگر بود. شخصیت‌هایی که آن‌ها نقش‌شان را ایفا می‌کردند، غالباً ماشین‌های بی‌رحم آدمکشی بودند: مردانی قوی، «تک جمله‌گو»، و خالی از احساس. بین این شمایل‌ها، شوارتزنگر در نقش ترمیناتورف روبات/ انسان (سایبورگ) ای که از آینده آمده، احتمالاً بهتر از همه شکل‌گیری و تکامل اکشن‌های معاصر را نشان می‌دهد.

ترمیناتور (۱۹۸۴) که توسط جیمزکامرون، کارگردانی جوان ساخته شد، یک «فیلم کالت» کم‌هزینه بود که خودِ او ۷ سال بعد با بودجه‌ای عظیم‌تر، جلوه‌های ویژهٔ چشم‌گیرتر و مفهوم‌های جسورانه‌تر، دوباره سراغ‌اش می‌رفت. در این دنبال، شخصیتِ روبات/ انسانِ شوارتزنگر (تی ۸۰۰)، با روبات/ انسانی پیشرفته‌تر (تی ۱۰۰۰، با حضور و هنرنمایی رعب‌آور رابرت پاتریک) به چالش کشیده می‌شود. این یکی روبات/ انسان (سایبورگ) ای است از جنسِ پولاد مایع که می‌تواند خود را به طرز شگفت‌آوری به شکل‌های مختلف درآورد.

هر دوی این «سایبورگ» ها از آینده به زمان حال فرستاده شده‌اند که یا از پسربچه‌ای محافظت (مأموریت سایبورگ تی ۸۰۰) و یا نابودش کنند (مأموریت تی ۱۰۰۰). همان اوایل فیلم، تی ۱۰۰۰ با عبور از درون دیواره‌ای فلزی و سربرآوردن از کف شطرنجی یک اتاق، قدرت خود را به رخ می‌کشد. این سایبورگی هفت‌خط می‌تواند انتهای دست‌اش را به شکل چاقویی بلند و مرگ‌بار درآورد و یا با تغییر شکل پولادشف کاملاض هویت فردی را به خود بگیرد که از میان برداشته. به این ترتیب، درحالی‌که اکشن‌های تهدیدآمیز شخصیت شوارتزنگر با ابعاد عظیم و هیکل بزرگ نشان داده شدهف در مورد قدرت سایبورگِ پاتریکریال بر زبر و زرنگی، انعطاف‌پذیری، و درآمیختن با محیط تأکید شده. در برابر این «سایبورگ» ها، اکشن‌های سارا کانر (لیندا همیلتون) را داریم. او مادری است که می‌خواهد به هر قیمتی از پسر جوان‌اش، جان کانر (ادوارد فرلانگ)، رهبری مهم که فکر و ذکرش نجات بشریت از انقیاد ماشین‌ها در آینده‌ای آخر زمانی است، مراقبت کند. تعهد این مادر، بی‌حد و مرز است؛ حتی زمانی‌که در بیمارستانی دولتی محبوس‌اش می‌کنند.

پیشرفت‌های تکنولوژیک در زمینه جلوه‌های ویژه، به ترمیناتور: روز داوری اجازه داد تا از حقه‌هایی کامپیوتری استفاده کند که تا قبل از آن دیده نشده بود. بدلکاری‌های حیرت‌انگیز مثل راندن موتور در بالای یک آسمان‌خراش و پریدن داخل یک هلی‌کوپتر، از لحظات مهیج و نفس‌گیر فیلم‌اند.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.