فیلم ماجراهای تن تن – معرفی، نقد و خلاصه داستان – The Adventures of Tintin 2011

0

تهیه کننده و کارگردان: استیون اسپیلبرگ، صداپیشگان: جیمی بل (تن‌تن)، اندی سرکیس کاپیتان هادوک، سرفرانسیس هادوک)، دانیل کریگ (راکهام / ابوان ساخارین)، نیک فراست (تامسون)، سیمون پک (تامپسون)، ۱۰۷ دقیقه، درجه نمایشی: PG.

ژرژ رمی (معروف به «هرژه») نقاش بلژیکی در فاصلهٔ ۱۹۲۹ تا هنگام مرگ‌اش در سال ۱۹۸۳ بیست وسه کتاب داستانی مصور (کامیک استریپ) حول ماجراهای تن‌تن ارائه کرد؛ کتاب‌هایی که به ویژه در فرانسه و بلژیک و دیگر نقاط اروپا و جهان طرفداران بسیاری داشت. تن‌تن برای ایرانی ها هم چهرهٔ شناخته شده‌ای است چون بسیاری از کتاب‌های تن‌تن در دوران قبل و بعد از انقلاب به فارسی ترجمه و چاپ شده است. اما این چهرهٔ معروف کامیک استریپی اروپایی شهرت چندانی در آمریکا ندارد؛ آمریکایی که خودش مهد و زادگاهٔ کامیک بوک‌ها و کامیک استریپ‌هاست. راجر ایبرت که از منتقدان سرشناس سینمای آمریکاست و با فرهنگ اروپایی هم از دیرباز آشنا بوده در نقدش بر فیلم ماجراهای تن‌تن اعتراف می‌کند که اولین بار در حین یکی از سفرهایش به جشنوارهٔ کن در دههٔ هشتاد بوده که با تن‌تن آشنا شده است. اما تن‌تن و سگ وفادارش برفی (یا به قول فرانسوی‌ها و ما ایرانی‌ها، «میلو» به قدری در جهان خارج آمریکا شهرت و محبوبیت دارند که فیلم‌های سینمایی ساخته شده دربارهٔ آنهاء حتی بدون در نظر گرفتن فروش در آمریکا، می‌توانند به فروش‌های نسبتا بالایی دست یابند. استیون اسپیلبرگ با همکاری پیتر جکسون (به عنوان یکی از تهیه کنندگان فیلم و با به کار گرفتن همکاران نامدار قدیمی‌اش کسانی همچون کاتلین کندی تهیه کننده، جان ویلیامز آهنگساز و مایکل کان تدوینگر فیلم انیمیشنی‌ای را ساخته که قرار است اولین فیلم از مجموعه فیلم‌های انیمیشنی ن باشد.

تن‌تنی که اسپیلبرگ و گروه همکاران‌اش آفریده اند تقریبا همان تن‌تن آشنای کامیک استریپ‌هاست و فیلم همان حسی را به تماشاگر می‌دهد که موقع خواندن کامیک استریپ‌ها به خوانندگان خردسال این مجموعه کتاب‌های مصور دست می‌داد. البته در اینجا کاراکترهای روی پرده در قیاس با کاراکترهای مخلوق هرژه نسبتا باورپذیرتر از کار درآمده‌اند؛ هر چند که وجه کارتونی خود را حفظ کرده‌اند. ماجراهای تن‌تن اگر به صورت یک فیلم حرکت زنده ساخته می‌شد، یقینا شباهت بسیاری به مهاجمان صندوقچهٔ گمشده و دزدان دریایی کارائیب پیدا می‌کرد. ماجراهای تن‌تن پر از لوکیشن‌های اگزوتیک، آدم بدهای جاه‌طلب، هواپیماها، قطارها، اتومبیل‌ها، هلیکوپترها، کشتی‌ها و صحنه‌های اکشن پرضرباهنگ است. فیلم ماجراهای تن‌تن جذاب و سرگرم کننده است اما به رغم تمامی ویژگی‌های مثبت‌اش آن فیلمی نیست که ما از استیون اسپیلبرگ، بزرگترین کارگردان زندهٔ دنیا، انتظار داریم و داشتیم.

اسپیلبرگ هر گاه که در حس و حال سرگرمی سازی خالص» خودش بوده شاهکارهای ماندگار و بی‌نظیری را به سینما دوستان جهان ارایه کرده اما ماجراهای تن‌تن مطلقا در ردهٔ شاه‌کارهای اسپیلبرگ جا نمی‌گیرد؛ هر چند که به مراتب از فیلم قبلی سازنده‌اش، ایندیانا جونز و قلمرو جمجمهٔ کریستال (۲۰۰۸) بهتر است. ماجراهای تن‌تن بر اساس یکی از کتاب‌های مصور تن‌تن، تحت عنوان راز یونیکورن، ساخته شده و در بردارندهٔ یکی دیگر از ماجراهای ژورنالیست جوان تن‌تن (با صدای جیمی بل) و سگ وفادارش برفی است. کاپیتان هادوک (با صدای اندی سرکیس) که در بیشتر مواقع تحت تأثیر الکل قرار دارد به اتفاق تن‌تن و برفی در پی یافتن گنجی هستند که صاحب آن یکی از اجداد دریانورد کاپیتان هادوک بوده است. اما تن‌تن و هادوک تنها کسانی نیستند که در پی یافتن این کنج هستند.

ایوان ساخارین مرموز و خشن (با صدای دانیل کریگ) که برای رسیدن به هدف‌اش حاضر به قتل و جنایت نیز هست تمایل زیادی دارد که محل غرق کشتی حامل کنج را بیابد و گنج را از آن خود سازد. در واقع، تن‌تن فقط یکی از سه قطعه پازل نقشهٔ رسیدن به گنج را در اختیار دارد و قطعهٔ دوم در اختیار ساخارین است و یک شیخ قدرتمند خاورمیانه‌ای هم قطعهٔ سوم را در اختیار دارد …

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

کیفیت انیمیشن موشن کپچری فیلم فوق العاده خوب و حرفه‌ای است اما داستان و شخصیت پردازی فیلم فاقد آن خصوصیات معروف اسپیلبرگی است که خودش را معمولا در روایت قصه و پرداخت شخصیت‌ها به رخ می‌کشید. اکشن فیلم مثل غالب فیلم‌های اکشن انیمیشنی، تند و پرشتاب و نفس‌گیر است هر چند که خیلی تنش زا و تعلیق آفرین نیست. ماجراهای تن تن اولین تجربهٔ اسپیلبرگ با شیوهٔ سه بعدی است.

جیمز براردینلی، منتقد آمریکایی، در این باره نوشته است: «در مجموع، اسپیلبرگ استفادهٔ مناسبی از فرمت سه بعدی کرده اما هیچ چیز بهت انگیز با خاصی در فیلم وجود ندارد که استفادهٔ اسپیلری از فرآیند سه بعدی را توجیه کند.» همین منتقد کار صداپیشگان فیلم ماجراهای تن تن را ستوده و در این باره نوشته است صداپیشگان فیلم همگی به خوبی انتخاب شده‌اند و وظایف خود را به خوبی انجام داده اند. اسامی صداپیشگان فیلم گرچه آشناست اما کار صوتی آنها به نحوی است که تماشاگران در حین تماشای فیلم نمی‌توانند هویت صاحب صدا را به راحتی تشخیص بدهند و همین امر کمک کرده تا توجه تماشاگر از کاراکتر و داستان معطوف مسائل حاشیه‌ای نشود، یک ویژگی دیگر فیلم اجتناب از شبیه‌سازی‌های معمول در فیلم‌های انیمیشن هالیوودی است؛ فرآیندی که طی آن چهره‌های کاراکترهای انیمیشنی را تقریبا شبیه چهره‌های ستارگانی در می‌آورند که صداهای خود را به این کاراکترها داده‌اند

تماشای ماجراهای تن‌تن به ویژه برای کسانی که خاطرات خوشی از خواندن مجموعه داستان‌های مصور تن‌تن در دوران کودکی‌شان دارند، لذت بخش و خاطره برانگیز است.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.