فیلم برتری بورن – معرفی، نقد و خلاصه داستان – The Bourne Supremacy 2004

0

کارگردان: پل گرین کراس تهیه کنندگان: پاتریک کراولی، فرانک مارشال، مالداگ لیمن فیلمنامه: تونی گیلروی، براساس رمان رابرت لادلم، مدیر فیلمبرداری: اولیور وود، موسیقی: جان پاول، بازیگران: مت دیمون جون آلن، برایان کاکس، جولیا استایلز، فرانگاپوتنته، کارل اربن. محصول آمریکا ۱۰۸ دقیقه.

مت دیمون، اول بار با هویت بورن (۲۰۰۲) شخصیت جیسن بورن را معرفی کرد. فیلم که براساس رمان پرفروش رابرت لادلم ساخته شد، حکایت یک مامور سابق سیا را تعریف می‌کند که دچار فراموشی شده و باقی فیلم را صرف این می‌کند که دریابد کیست و در گذشته چه کارهایی انجام داده و متحیر مانده آدم‌هایی که در عمرش ندیده، چرا سعی در کشتن او دارند.

دو سال بعد، اپیزود جدیدی از ماجراهای جیسن بورن اکران گرفت، بورن که به طورناشناس در «کوا» زندگی می‌کند، به تدریج بخش‌هایی از حافظه‌اش را باز می‌یابد اما مدام تکه خاطره هایی از یک آدمکشی که ظاهرا خودش انجام داده، آزارش می‌دهد. او ضمنا، و با در نظر داشتن شرایطی که درش‌گیر افتاده، به همه چیز که قدری از حال عادی خارج است، شک می‌کند و بنابراین هنگامی که غریبه‌ای مدام در نزدیکی‌اش می‌پلک، احساس می‌کند گذشته‌اش دوباره در تعقیب‌اش است.

برتری بورن تمامی ترکیبات آشکار یک تریلر را دارد؛ سکانس‌های تعقیب وگریزی که تند و سریع توی مغزمان می‌کوبد و بورن را در چهار گوشه دنیا از هند تا ایتالیا، آلمان و روسیه نشان می‌دهد؛ فیلمی جیمز باندی را به یاد آورید که قسمت های بی‌مزه‌اش را حذف کرده باشند، اما با گرفتن صحنه‌ها با دوربین روی دوش، واقع گرایی فیلم مقداری هم افزایش یافته؛ سبکی که بسته به سلیقه مخاطب با هیجان انگیز جلوه خواهد کرد و یا قدری متکلفانه، یا خیلی ساده، کسالت بار.

از اکشن فیلم گذشته، یکی از دلایل موفق بودن برتری بودن این است که مت دیمون شخصیت‌اش را باورپذیر ساخته؛ ما واقعا باور می‌کنیم که گذشته این آدم پازلی غیرقابل تصور است. بورن تمامی مشخصه‌های یک «فیلم مأمور مخفی» (جاسوسی) را دارد؛ او باهوش، به شدت مبتکر، و یک آدمکش حرفه‌ای تمام عیار است. اما نمی‌داند چرا این مهارتها را دارد و بنابراین آنها را بدون قهرمان بازی به کار می‌برد. ما ضمنا غم‌اش را می‌خوریم و نگران‌اش هستیم. چرا کسی حاضر است برای از بین بردن او این قدر به خود زحمت بدهد نکند کینه‌ای قدیمی است؟ نکند سیا می‌خواهد او را سر به نیست کند؟

بورن بی‌شک جواب این سئوال ها را نمی‌داند، اما تماشاگر همیشه چند قدم جلوتر از او نگه داشته شده. با چنین حکایت پر معما و گیرایی، دغدغه همیشگی ما این است که او باید این حملات مداوم را تاب آورد و از این تله های پیاپی جان سالم به در برد؛ به خصوص آن تعقیب و گریزهای ویرانگر در کوچه پس کوچه های برلین و در نهایت در دام نیفتد و بتواند فرار کند. برتری بورن حدود ۳۰۰ میلیون دلار فروخت. ضمن آن که از طرف منتقدها نیز که معمولا موضع سختی نسبت به «بلاک باستر» های هالیوودی دارند، تحویل گرفته شد.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.