فیلم اولتیماتوم بورن – معرفی، نقد و خلاصه داستان – The Bourne Ultimatum 2007

0

کارگردان: پل کرین کراس، تهیه کنندگان: فرانک مارشال، پاتریک کروالی، فیلمنامه: تونی گیلروی، اسکات برنز، مدیر فیلمبرداری: اولیور وود، موسیقی: جان پاول، بازیگران: مت دیمون، جون آلن دیوید استراترن، جولیا استایلز، آلبرت فینی، محصول آمریکا، ۱۱۵ دقیقه

اولتیماتوم بورن (۲۰۰۷) فیلم اسکاری پل گرین‌گراس، سومین اقتباس از کتاب‌های رابرت لادلم و ماجراهای شخصیت‌اش جیسن بورن است. این فیلم که همان خط دو اثر قبلی را دنبال می‌کند، بورن را در حالی می‌یابد که یا از دست مامورها فرار می‌کند و یا در حال تعقیب مأمورهایی است که برای کشتن‌اش فرستاده‌اند.

داستان آغاز می‌شود که جبسن بورن، آدمکش حرفه‌ای سابق کماکان دنبال پاسخی برای هویت واقعی‌اش می‌گردد. او که نمی‌تواند جزئیات کودکی یا حتی نوجوانی‌اش را به یاد آورده، و هنوز غم از دست دادن ماری، دوست دخترش را می‌خورد، یک بار دیگر مجبور است به ماموران ماهری که در چهار گوشه دنیا در پی نابود کردن‌اش هستند، رودست بزند، مثل دو فیلم قبلی، اولتیماتوم بورن سکانس‌های اکشن نفس گیری دارد. حضور دلچسب جولیا استایلز و جون آلن نیز که در دو بورن قبلی هم بازی داشتند، باعث می‌شود فیلم چیزی فراتر از یک اکشن صرف باشد.

در حقیقت، اولتیماتوم بورن در ته تویش، و در حالی که بورن سعی دارد بداند کیست، چه به سرش آمده و چه کسی کمک‌اش کرده تغییر کند، معمایی بزرگ جلوه می‌کند. در این فرآیند اما بورن طی یک سری سکانس اکشن درخشان، خبرنگار روزنامه‌ای را ملاقات می‌کند که شاید کلید حل این معما را یافته باشد، بورن در مرز بین شکارچی و طعمه گام بر می‌دارد: هم از تله دشمنان گوناگون فرار می‌کند و هم در جستجوی بی‌امان حقیقت و بیرون کشیدنش از چنگ آدم‌هایی است که می‌خواهند آن را از او پنهان کنند. بورن که برای این کار مدام بین شهرهای مختلف دنیا، از پاریس به لندن و از مادرید به مراکش در سفر است، سرانجام خود را در دفتر «سیاهٔ نیویورک می‌یابد تا شاید آنجا با گذشته‌اش رودررو شود.

اولتیماتوم بورن، بعد از هویت بورن (۲۰۰۲) و برتری بورن، یک بار دیگر از مت دیمون در نقش اصلی استفاده کرده. هنرنمایی دیمون، هیجان و اصالت به نقش بخشیده و در موفقیت این سری عاملی اساسی بوده است. با آن که این سری فیلم ها، اکشن‌هایی درجه یک با سکانس‌های تعقیب و گریز و درگیری و انفجارهای چشمگیر هستند، ولی ضمنا، بازیگران محشری چون برایان کاکس، فرانکا پوتنته، آلبرت فینی دیوید استراترن و کلایو اوون به سرزندگی و جذابیت‌اش افزوده‌اند.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.