فیلم شوالیه تاریکی – معرفی، نقد و خلاصه داستان – The Dark Knight 2008

0

کارگردان: کریستوفر نولان، تهیه کنندگان: چارلز براون، اما توماس، کریستوفر نولان، فیلمنامه: جاناتان نولان. کریستوفر نولان، مدیر فیلمبرداری والی فیستر، موسیقی: هانس زیمر، جیمز نیوتن هاوارد. بازیگران: کریستیان بیل، مایکل کین، گری اولدمن، هیث لجر، ازون اکهارت، مگی جیلنهال. محصول آمریکا، بریتانیا، ۱۵۲ دقیقه

شوالیه تاریکی، دنباله بتمن می آغازد (۲۰۰۵)، از آن «بلاک باستر» های رایج تابستانی نیست، حتی بلاک باستری «کامیک» با مقداری عمق و فلسفه بافی هم نیست. این «بلاک باستر» کامیکی است که سعی کرده، یک تریلر واقع گرا و تفکر برانگیز باشد.

بتمن بروس وین (کریستیان بیل)، با سروان جیم گوردن (گری الدمن) و دادستان محلی، هاروی دنت (آرون اکهارت) متحد می‌شود تا یک بار برای همیشه بساط تشکیلات تبهکاران در گاتم س یتی را برچینند. اما ژوکر (هیث لجر) که باکی از این تمهیدات ندارد تمامی تبهکاران گاتم سیتی را گرد آورده تا بتمن را بی آبرو کرده و به قتل برساند. (تا اینجا در خود کتاب کامیک هم هست؛ از آن به بعدش افزودههای برادران نولان است): اما بتمن از زندگی دوگانه اش خسته شده و بنابراین مثل بسیاری از ساکنان گاتم احساس می‌کند مبارزه تک نفره‌اش با جنحه و جنایت از او یک مأمور خودگماشتهٔ بی قانون ساخته تا یک قهرمان.

او هاروی دنت را وارث خود تلقی می کند و به خیال اش، چون آدم شریفی است، می تواند این ماموریت را برعهده بگیرد و برخلاف خودش، آن را قانونا و به طور علنی انجام دهد. به گفته بتمن: «کاتم به یک قهرمان بی نقاب نیاز دارد. اما جنایت و ویرانگری ژوکر، تمامی به باد می دهد و یک روند انتقام گیری دیوانه وار در گاتم به راه می اندازد. با وجود کلنجارهای فلسفی قهرمان داستان فیلم همراه با سکانس های هیجان انگیزش با ضرباهنگی سریع جلو می رود. درگیری ها خشن و واقعی اند ولی ناجورترین شان در واقع، «القاء» می شود تا این که نشان داده شود. اما حتی خارج از قاب تصویر، فروکردن مدادی در ملاج یک نفر با بریدن دهان نفری دیگر به فکرتان می اندازد فیلم را از دسترس بچه ها دور نگه دارید، بتمن، یک سوپر قهرمان نیست؛ از این رو تمامی قدرت‌اش از زور بازوی خودش و از تکنولوژی تامین می شود. (مثلا آویزان شدن از یک هواپیما، که بتمن و اسیرش را از پشت بام یک عمارت به هوا می برد.)

این بهترین بتمن سال های اخیر البته، عیب و ایرادهایی هم دارد. زیادی کشدار است و به آن هوشمندی هم که تصور می کند، نیس. برخی از سکانس‌های اکشن شلوغ و آشفته اند و پیامی هم که می خواهد برساند زیاد واضح نیست. اما خب، زیاد سخت نگیرید، به تماشایش بنشینید و خواهید دید که برخی از تصاویرش برای همیشه در ذهن تان ضبط می شود؛ مثلا، شیرجه حیرت آور بتمن برای نجات ریجل (مگی جیلنهال) که از آسمانخراشی به پائین پرت شده؛ لاسش فاکس (مورگان فریمن) که دیوارهای از نورهای چشمک‌زن پیرامونش را گرفته و در مورد اخلاقی بودن تمامی این پائیدن اقدامات حراستی به شک افتاده و البته، آن رقص دیوانه وار ژوکر که در یونیفورم یک پرستار از بیمارستانی که منفجر کرده دور می شود.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.