فیلم فرزندان – معرفی، نقد و خلاصه داستان – The Descendants 2011

0

نویسنده و کارگردان: الکساندر پین. بازیگران: جورج کلونی (مت کینگ)، شیلین وودلی الکساندرا کینگ)، امارا میلر (اسکاتی کینگ)، نیک کراس (سبد)، باتریشیا هیستی (الیزابت کینگ). ۱۱۵ دقیقه. درجه نمایشی.

الکساندر پین با هر فیلمی که می‌سازد بر میزان اعتبار خود در سینمای آمریکا اضافه می‌کند. فرزندان پنجمین و احتمالا بهترین فیلم الکساندر پین به شمار می‌رود. چهار فیلم قبلی پین نیز آثار موفق و به یادماندنی‌ای بودند: همشهری روث، انتخابات، دربارهٔ اشمیت و پیاده‌روها، دو فیلم ماقبل آخر الکساندر پین، دربارهٔ اشمیت و پیاده‌روها کمدی های دراماتیک بودند؛ ژانری که منتقدان نام درامدی (ترکیب کوتاه شدهٔ کلمات «درام» و «کمدی») را روی آن گذاشته‌اند. درامدی‌ها بنا به طبیعت خودشان بررسی کنندهٔ شرایط انسانی هستند و همزمان پروایی از ارائهٔ راه حل ندارند. پین در تازه‌ترین فیلم‌اش، فرزندان، نگاه سمپاتیک و صمیمانه‌ای دارد به مردی که بر سر دوراهی زندگی‌اش گیر کرده و نمی‌داند که با این بزرگترین بحران زندگی‌اش چگونه باید برخورد بکند.

فیلمی مثل این که با مقولاتی مثل خانواده و مرگ سروکار دارد، به راحتی می‌توانست به گرداب ملودرام سقوط بکند. اما فیلمساز اجازهٔ چنین اتفاقی را نداده است. حس طنزی که در تمامی طول فیلم وجود دارد مانع از این شده که فیلم مبدل بهٔ برای گریه گرفتن از تماشاگر شود، در فیلم غم هست اما این غم آنگونه نیست که تماشاگر را در خودش غرق کند. و همین ظرافت ها باعث شده که فیلم به خوبی کار کند و به اهداف اصلی‌اش برسد. قصهٔ فیلم در هاوایی می‌گذرد، لوکیشنی که در بسیاری از فیلم‌های آمریکایی از آن سوءاستفاده شده است. بین اجازه نداده که فیلم‌اش تحت تاثیر زیبایی‌های طبیعی هاوایی قرار بگیرد؛ هر چند که فیلم تهی از تصاویر زیبا نیست. به احتمال زیاد هر فیلمساز دیگری بود دچار این وسوسه می‌شد که فیلم اش را پر از تصاویر زیبا از مناظر طبیعی بکند و کم انبوده‌اند فیلم هایی که لوکیشن‌های زیبای آنها کل محصول را تحت الشعاع خود قرار داده و مسیر اصلی فیلم را منحرف کرده‌اند، پین در همه حال توجه اصلی خود را متمرکز بر شخصیت اصلی قصه، روابط او با اطرافیان‌اش،، انگیزه‌هایش و تغییر و تحولات روحی شخصیتی‌اش کرده؛ عناصری که در واقع شاکلهٔ اصلی استخوان بندی فیلم به شمار می روند.

جورج کلونی در فیلم فرزندان در نقش وکیل موفق پنجاه ساله‌ای به اسم مت کینگ ظاهر می‌شود. الیزابت (پاتریشیا هیستی)، همسر مت، یک زن دوست داشتنی، خونگرم و معاشرتی است. مت و الیزابت دو دختر دارند: الکساندرا (شیلین وودلی) 17 ساله و اسکاتی (آمارا میلر) ۱۰ ساله، مت مرد پرکاری است به طوری که بیشتر اوقات خود را در محل کارش سپری می‌کند. الیزابت از این موضوع شاکی است. او شوهرش را به سردی در احساسات متهم می‌کند. مت همهٔ وظایف رسیدگی به بچه ها را به الیزابت سپرده و خودش را بیشتر یک «والد کمکی» تلقی می‌کند. اما نقشی که من برای خودش انتخاب کرده در پی حادثه‌ای که برای الیزابت رخ می‌دهد کاملا عوض می‌شود. الیزابت بر اثر یک سانحه شدیدا مجروح و بیهوش می‌شود و به بیمارستان انتقال می‌یابد.

پزشکان به مت می‌گویند که بیهوشی الیزابت می‌تواند دائمی باشد. مت تحت چنین شرایطی مجبور است وظیفهٔ رسیدگی به دخترهایش را شخصا به عهده بگیرد. در ادامهٔ ماجرا، با توجه به امید بسیار اندکی که برای به هوش آمدن الیزابت وجود دارد، خانوادهٔ او موافقت می‌کنند که وسایل پزشکی‌ای که تاکنون به بدن الیزابت وصل بوده و امکان زنده ماندن او را فراهم می‌کرده از بدن او جدا شود. مت مجبور است این خبر ناخوشایند را به اطلاع اعضای خانواده و دوستان و آشنایان برساند، اما کمی بعد، مت با فاجعهٔ دیگری روبرو می شود. دختر بزرگ مت به او می‌گوید که مادرش با مرد دیگری رابطه داشته و او قصد داشت که به زودی از مت جدا شود که آن سانحه برایش پیش آمد. مت از شنیدن این خبر، مات و مبهوت می‌شود. او احساس می‌کند که زندگی‌اش کاملا از محور اصلی خود دور شده است، مت سپس با کمک گرفتن از سید (نیک کراس)، دوست همواره نشئهٔ الکساندرا، و انجام مجموعه‌ای از کارآگاه بازی‌های ناشیانه موفق می‌شود مردی را که با الیزابت رابطه داشت پیدا کند. این مرد یک دلال معاملات ملکی (متیو لیلارد) است که ازدواج کرده و صاحب دو فرزند است و زندگی زناشویی شاد و خوبی هم دارد. سپس مت ترتیبی می‌دهد تا به نحوی از این فرد انتقام بگیرد اما انتقام گیری مشکل او را حل نمی‌کند. او پرسش‌های بسیاری از الیزابت دارد؛ الیزابتی که روی تخت بیمارستان دراز کشیده و نه چیزی را می‌بیند و نه چیزی را می‌شنود…

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

فرزندان یک درون نگری استادانه از روح و روان بشری است. فیلم به زیبایی احساسات مت را در مواجهه با همسر در حال مرگ‌اش به تصویر کشیده. فیلم همچنین تصویرگر تغییر مت از یک پدر غایب و بی‌توجه به یک پدر دلسوز و مراقب است. فرزندان فیلمی است که هم تماشاگر را به اندیشیدن دربارهٔ مقولاتی مثل خانواده، فرزندان والدین فناپذیری آدم ها بر می‌انگیزد و هم از حیث احساس رضایت تماشاگر را فراهم می‌کند و این کم دستاوردی برای یک فیلم هالیوودی نیست.

الکساندر پین با فیلم دربارهٔ اشمیت ثابت کرده بود که هیچ ترسی از کار کردن با ستارگان شمایل گون سینمای آمریکا ندارد. این فیلمساز در کار تازه‌اش همانقدر با ستارهٔ فیلم‌اش و جورج کلونی راحت است که در فیلم دربارهٔ اشمیت با جک نیکلسون راحت بود. کلونی که در هالیوود امروز به عنوان «خواستنی‌ترین هنرپیشهٔ مرد» معروف شده، در فیلم فرزندان مرد پنجاه ساله‌ای با موهای جوگندمی و شانه های افتاده است که هیچ شباهتی با آن «لیدی گیلر» افسانه‌ای ندارد. کلونی در اینجا نقش شوهر و پدری را بازی می‌کند که در انجام هر دو وظیفه اش شکست خورده است؛ مرد شکست خورده‌ای که سعی دارد خطاهای خود را بیابد و آنها را جبران کند.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.