فیلم سریع و خشمگین – معرفی، نقد و خلاصه داستان – The Fast and the Furious 2001

0

کارگردان، راب کوئی، تهیه کنندگان: نیل موریتز، جان بوک فیلمنامه گری اسکات تامسن، اریک یک کودنیست مدیر فیلمبرداری: اریکسن کور، موسیقی: BT. بازیگران؛ پل واکر، وین دیزل میشل رودریگوئز، جوردانا بوستر، ربک بون، جد لیندبرگ، محصول آلمان، آمریکا ۱۰۶ دقیقه

سریع و خشمگین، اکشتی نفس‌گیر از همان سکانس افتتاحیهٔ ربودن کامیون تا اوج رویارویی «تن به تن» اش، بر اساس مقاله‌ای شکل گرفت که کن لی، درباره دارودسته‌های خیابانی لس آنجلسی در ۱۹۹۹ منتشر کرد. نیل موریتز، تهیه کننده فیلم (که با «فراری» مشکی‌اش در صحنه آماده شدن اتومبیل‌ها قابل رؤیت است)، حقوق اقتباس سینمایی مقاله را خرید و پولی هم بابت استفاده از عنوان فیلم سریع و خشمگین (۱۹۵۵)، به تهیه کننده و کارگردان‌اش، راجر کورمن پرداخت. (فیلم دیگری هم با همین عنوان در ۱۹۳۹ با شرکت فرنشو تون و آن ساترن ساخته شده).

پیرنگ فیلم، همان دو کلام پیرنگ فیلم های رده – ب قدیمی است (اگرچه در اینجا تمامی عوامل فیلم با اعتقاد راسخ به کارشان، از جان و دل مایه گذاشته‌اند): یک پلیس خوش تیپ لس آنجلسی به نام برایان اوکانر، مأمور می‌شود مخفیانه درباره «دم تورتو» (وین دیزل) مکانیکی قلدر، در مورد ربودن کامیون تحقیق کند. با وجود سوءظن «دم» و دارودسته اش، برایان به تدریج در محفل شان راه پیدا می‌کند. نیازی به گفتن ندارد که برایان شیفتهٔ خواهر «دم»، میا (جوردانا بروستر) هم می شود و همین موضوع، انگیزه بیشتری به او می‌دهد تا به مقامات ارشدش در اداره پلیس بقبولاند که «بدمن» های واقعی، جانی‌ترن و همپالکی‌هایش هستند.

راب کوئن، سازنده اژدهادل (۱۹۹۶) و سه ایکس (۲۰۰۲)، اکشن‌ساز ماهری است؛ او در اینجا به کمک وین دیزل، زرادخانه خود، از موسیقی پرسروصدا تا قیژ قیژ چرخ اتومبیل‌ها ماشین های پرسرعت، جاده‌های کوهستانی سوت وکور، و بیابان‌های گسترده را به کار گرفته است، همپای رقابت واکر و دیزل، برای کسب عنوان اولی، این در واقع، میدان رقابتی هم هست بین میشل رودریگوئز و جوردانا بروستر برای تصاحب حقوق نانوشتهٔ بازیگر زن اولی! (البته در مورد مردها، بدیهی است در فیلمی درباره ماشین‌ها، فردی با نام دیزل در نهایت پیروز مسابقه است).

پل واکر ظاهرا نقش‌اش را از کریستین بیل و مارک والبرگ قاپید و وقتی در نظر می‌گیرید که برای ایفای نقش میا (که برای الیزا دوشکو نوشته شد و آن را رد کرد) از جسیکا بیل، کریستین دانست، سارا میشل گلار، بیزو فیلیپس و ناتالی پورتمن تست گرفته شد، می‌شود حدس زد که خود آن جلسات انتخاب بازیگر هم خیلی مفرح و سرگرم کننده بوده است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.