فیلم سه یار قهرمان – معرفی، نقد و خلاصه داستان – The Heroic Trio 1993

0

کارگردان: جانی تو. تهیه‌کنندگان: کورا چنگ، جانی تو. فیلمنامه: سندی شو. مدیر فیلمبرداری: تام لو، پون هنگ سانگ. موسیقی: ویلیام وو. بازیگران: میشل یوه، آنیتا مویی، مگی چونگف آنتونی وانگ. محصول هنگ‌کنگ، 88 دقیقه.

سینمای رزمی بیشتر به مردانه‌بودن تمایل دارد و زنان در این‌گونه فیلم‌ها معمولاً نقشی فرعی دارند؛ اما گاه دختر با دل و جرأتی می‌تواند دیوارهٔ بتونی این ژانر را بشکند و به ستاره‌ای تبدیل شود. این فیلم به ما اجازه می‌دهد شاهد استعدادهای نه یک زنِ رزمی‌کار بلکه سه‌تایشان باشیم که دقیقاً موفق به انجام چنین کاری شدند. اما این یک «فیلم دخترانه» نیست؛ این دخترها روی پسرها را د رمیدان بازی خودشان کم کرده‌اند. بنابراین باز مقادیر زیادی زد و خورد داریم و کونگ‌فو و صحنه‌های پرواز با کابل و انفجارغ این یک فیلم کونگ‌فوییِ کلاسیک است با این تفاوت که زیبا هم هست.

پیرنگِ پوچ ولی بامزه و جالب فیلم، حس و حالی «کامیک» دارد. فرشتگان چارلی را تصور منید که به جنگ یکی از خبیث‌ترین «بدمن» های گاتم‌سیتی (بتمن) رفته باشند. بچه‌های شیرخواره ناپدید شده‌اند و مسئول این توطئه خبیثانه، مردک شروری است که از نوک انگشت‌هایش تیر زهرآگین شلیک می‌کند و در کانال‌های فاضلاب رفت‌وآمد دارد و دنبال بچه‌ای است با خون اصیل و اشرافی که وقتی چین را تحت تسلط خود گرفت، امپراتور جدیدش شود. پلیس از عهده حل این مشکل برنمی‌آید. اینجاست که قهرمانان ما قدم به میدان می‌گذارند.

این‌ها عبارتند از «زن اعجوبه» (مویی) که روزها به کار خانه‌داری مشغول است و شب‌ها نقاب می‌زند و روی پشت‌بام‌ها می‌خزد و با بزهکاران مبارزه می‌کند؛ «دزدگیر» (چونک) شکارچی انسان، که به خاطر پول «بدمن» ها را اسیر می‌کند؛ و «زن نامریی» (یوه) که خب، گاه نامریی می‌شود و چون ابتدا در خدمت شرّه بوده، باید دل‌اش را به دست بیاورند تا در خدمت خیر درآید. یوه (ببر خفته، اژدهای پنهان) مقدار زیادی فرصت در اختیارش گذاشته شده تا مهارت‌های کونگ‌فوی خود را به نمایش بگذارد. مویی به طرز حیرت‌انگیزی در پرتاب شمشیر تخصص دارد و مثلاً می‌تواند بچه‌ای را بی‌آن که لطمه‌ای ببیند، به دیوار میخکوب کند. و چونگ هم در نقش دزدگیرِ هفت تیرکش، خارق‌العاده است.

جانی تو، کل داستان را خیلی شیرین و دیدنی تعریف کرده. درحالی‌که فیلم ظاهراً خیلی مقتصدانه تولیدشده ولی دکورهای کارتونی‌اش چشم گیرند و ایده‌هایی چون گلبرگ‌های شناور روی آب و پروانه‌هایی که اطراف قهرمانان ما پرواز می‌کنند، حال و هوایی شاعرانه به فیلم داده. او ضمناً موفق‌شده لابلای صحنه‌های اکشن تعدادی سکانس دراماتیک بگنجاند و عاطفی و تأثیرگذار از کارشان دربیاورد. باید از بازی آنتونی وانگ تعریف کنیم که در نقش وردستی زامبی مانند، بامزه‌ترین و بی‌رحمانه‌ترین سلاح فیلم، یک سطل، را در اختیار دارد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

از طرفی یک «کونگ‌فو» ی کلاسیک و از طرف دیگر یک فانتزی «کامیک بوکی»، این فیلم از هر لحاظ دیدنی و سرگرم‌کننده است.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.