فیلم شکار اکتبر سرخ – معرفی، نقد و خلاصه داستان – The Hunt for Red October 1990

0

کارگردان: جان مک‌تیرنان. تهیه‌کننده: میس نوفلد. فیلمنامه: لری فرگوسون، دونالد استیوارت. مدیر فیلمبرداری: یان دی‌بانت. موسیقی: بزیل پلدورس. بازیگران: شون کانری، الک بالدوینف اسکات گلن، سام نیل، جیمز ارل جونز، تیم کاری، خوزه آکلند، لری فرگوسن. محصول آمریکا، ۱۳۵ دقیقه.

ماجراهای شکار اکتبر سرخ در سال‌های جنگ سرد رخ می‌دهد؛ دورانی که کج‌خیالی حاکم، باعث می‌شود ایالات متحده و روسیه، هر دو نسبت به اهداف یک مرد احساس خطر کنند. آن مرد، کاپیتان مارکو رامیوس نام دارد که یک شون کانریِ ریشو نقشش را ایفا کرده.

رامیوس، فرمانده «اکتبر سرخ»، مرگبارترین زیردریایی روسیه و مجهز به تکنولوژی نیرویِ رانشیِ رادارگریز است که قادرش می‌سازد مخفیانه همه جا برود و اگر بخواهد، قبل از آن که کسی حتی بو ببرد، دویست‌تایی بمب اتمی روی واشنگتن پرتاب کند. وقتی مقامات دولت آمریکا از حضور این زیردریایی در کناره‌های شرقی کشور باخبر می‌شوند، آشکارا گمان می‌برند رامیوس به سرش زده و خیال دارد به آمریکا حمله کند. اما یک تحلیل‌گرِ جوانِ سیا، جک رایان (الک بالدوین) یک فرضیه دیگر دارد.

رایان معتقد است رامیوس خیال پناهنده‌شدن دارد و بنابراین به رایان فرصت می‌دهند قبل از آن‌که روس‌ها یا آمریکایی‌ها «اکتبر سرخ» را نابود کنند، با کاپیتان سرکش تماس بگیرد. با در نظرداشتن این نکته که اکشن داخل یک زیردریایی و محدودهٔ تنگ‌اش اتفاق می‌افتد، و این‌که فیلم زمانی تولید شده که جلوه‌های ویژه به هیچ‌وجه پیچیدگی و ظرافت‌های تصویرگریِ کامپیوتری امروزه را نداشتند، تعجب‌آور است که می‌بینیم تا چه حد اکتبر سرخ موفق شده بیننده‌اش را با وجود همه این قیدو بندها، سرگرم نماید. صحنه‌های تیره‌وتارِ زیر آب تهدیدآمیز و ترسناک‌اند و دیواره‌های خفقان‌آور زیردریایی حس تنش را افزایش داده و توجه به ظرافت‌ها، جزئیات و واقع‌گرایی محیط نیز در این زمینه نقش به سزایی ایفا کرده است.

مهارتِ جان مک‌تیرنان، کارگردان با اعتماد به نفسِ جانور شکارگر (۱۹۸۷) و جان‌سخت (۱۹۸۸) سهم مهمی در جذاب‌گرداندن فیلم بر عهده داشته و اثر مهیجی خلق کرده با ضرباهنگی هوشمندانه و شکل ظاهری استیلزه. موسیقی متن شورانگیز بزیل پلدوریس نیز به فضاسازی و حماسی‌گرداندن داستان بسیار یاری رسانده است. شکار اکتبر سرخ که براساس رمان پرفروش تام کلنسی ساخته شده، پیرنگ معرکه‌ای دارد که روی اکرانخوب جواب داده و پرسش‌هایی در باب طبیعت بشری و دیوانگیِ به راه انداختن یک جنگ اتمی پیش کشیده است. شون کانری نیز، شخصیتی باورپذیر از مردی با وجدان ارائه داده که درباره نقشی که باید در این دنیا بازی کند، سؤال‌هایی مطرح می‌کند.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.