فیلم سالار حلقه ها: بازگشت سلطان – معرفی، نقد و خلاصه داستان – The Lord of the Rings: The Return of the King 2003

0

کارگردان: پیتر جکسون، تهیه کننده: پیتر جکسون، بری آزبرن، فرن والش، فیلمنامه فرن والش، فیلییا باوبنز، پیتر جکسون، مدیر فیلمبرداری: اندرو لنی موسیقی: هاوارد شور. بازیگران البجاوود، شون بین، بیلی بوید، شون آستین، کیت بلانشت، یان مک کلن، ویگو مورتنسن، دیوبد ونهام. محصول آمریکا، آلمان و نیوزیلند ۲۵۱ دقیقه

روایت اصلی سه رمان آر. آر. تالکین درباره دنیای تخیلی «زمین میانه» و سه گانه ای که پیتر جکسون براساس‌شان ساخت، تاثیرات یک حلقه پرقدرت را دنبال ند که ضمنا، سرچشمه شری واقعی است. اما در نهایت، سرنوشت دنیا در دستان نامحتمل‌ترین موجود، یک «هابیت» است؛ موجودی کوچک اندام با پاهای پشمالو، علاقه‌مند به اشربه و اطعمه، بی‌علاقه به ماجراجویی، به استثنای یکی‌شان به نام فردو بگینز (الیجا وود).

فرودو، برای نابودی قدرت حلقه (تنها راه جلوگیری از سرنوشتی محتوم که در انتظار دنیاست)، عزم‌اش را جزم کرده و گروهی درهم و برهم، از جمله یک «الف»، یک کوتوله سه تن از دوستان «هابیت» اش، و دو آدم را گرد می‌آورد. این رهروان به سوی خاستگاه حلقه، جایی به نام «موردور»، رهسپار می‌شوند و خیلی زود به زیردستان دشمنانشان و نیز، کسی دیگر به نام «سورون» برمی‌خورند که او نیز علاقه دارد تا حلقه را به مالکیت خویش در آورد.

اینگونه تعریف کردن داستان، اگر چه درست است ولی به هیچ‌وجه عظمت کاری را که پیتر جکسون با فیلم‌اش انجام داد، نمی‌رساند، این دنیایی است که به شدت از مناظر نیوزیلند مایه گرفته ولی در عین حالی که شبیه به دنیای ماست. با آن تفاوت دارد. «زمین میانه»، جایی است برای باروری طبیعی، ویرانی‌های هولناک، خشونتی خودجوش و رفاقت‌هایی دلگرم کننده.

دوربین جکسون خود را از قید و بند فیلمبرداری از بازیگرهای زنده (با تمامی محدودیت هایی که دارند، از جمله استقامت و انعطاف پذیری) آزاد کرد و در مناظر طبیعی «شیرجه» رفت. قابلیت‌های تکنیکی سه‌گانه جکسون، یک دستاورد فرمال حیرت‌انگیز بود. ظرافت‌هایی که در هر نما به کار رفته خیره کننده است. در اینجا، قهرمانی به منزله حسن و امتیازی والا مورد ستایش قرار گرفته. شر، در وجود هیولاها، تجلی یافته و مصیبت‌های جنگ به فرصتی برای محک زدن قطعیت‌های اخلاقی تبدیل شده و حتی شمشیربازی و تعقیب و گریز با اسب، صحنه به صحنه مخاطب را در حالت حیرت و اعجاب فرو می‌برد.

سفر فرودو به راهنمای سفری تبدیل شده برای نمایش اعجازهای انیمشن کامپیوتری در زمان تولید فیلم. اما گروه انیماتورهای جکسون ضمنا موفق شده‌اند این داستان را درباره مبارزه تمدن برای زنده ماندن، به ماجراهایی چنان جذاب تبدیل کنند که تنها یک بیننده دلزده و بی‌حوصله جذب شان نخواهد شد. اما آنچه از ورای بهترین صحنه‌های اکشن فیلم استنباط می‌شود، این نکته است که هیچ کس تصورش را هم نمی‌کرد روزی سه گانه تالکین با چنین شیوه درخشانی به فیلم درآید!.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.