فیلم عروسکها – معرفی، نقد و خلاصه داستان – The Muppets 2011

0

کارگردان: جیمز بوبین. بازیگران و صداپیشگان: جیسون سیگل (گری)، ایمی آدامز (مری)، کریس کوپر (تکس ریچمن)، رشیدا جونز (تهیه کنندهٔ تلویزیونی)، استیو و ابنمابر (صدای کرمیت/ رینزو)، اریک یاکوبسون (صدای فوزی و پیگی)، ۹۸ دقیقه. درجه نمایشی: PG.

«احتیاج به عروسک هایی داریم که به ما شباهت داشته باشند.» لوترا آمون

عروسک‌های سریال تلویزیونی خیابان سسمی بعد از سال‌ها غیبت بازگشته اند تا هم بچه‌های نسل امروز را واله و شیفتهٔ خود بکنند و هم پدر و مادرهای آنها را به یاد دوران خوش کودکی شان بیندازند. این عروسک های نمدی / پارچه‌ای، که محصول فکر و اندیشهٔ جیم هنسون بودند، اولین بار در دههٔ هفتاد بر صفحهٔ تلویزیون‌های آمریکا ظاهر شدند. موفقیت سریال‌های خیابان سسمی و نمایش عروسکی به حدی زیاد بود که در دو دههٔ بعد چندین فیلم سینمایی بر اساس کاراکترهای عروسکی این دو سریال ساخته و عرضه شد، به خصوص اولین فیلم سینمایی از این مجموعه که تحت عنوان فیلم سینمایی عروسکی در سال ۱۹۷۹ اکران عمومی شد از حیث تجاری بسیار موفق از کار درآمد. فیلم های بعدی هم کم و بیش پرفروش و موفق بودند.

جیم هنسون خالق عروسک‌ها در سال ۱۹۹۰ درگذشت و آخرین فیلم از این مجموعه در سال ۱۹۹۹ اکران عمومی شد. استودیوی دیزنی در سال ۲۰۰۴ حقوق مربوط به ساخت فیلم و سریال از روی کاراکترهای عروسکی مخلوق جیم هنسون را از خانوادهٔ او خریداری کرد و حالا پس از یک غیبت دوازده ساله عروسک‌های مخلوق جیم هنسون دوباره به پردهٔ سینماها بازگشته‌اند.

عروسک‌ها در نوع خودش یک فیلم نادر خانوادگی است؛ فیلمی که احتمالا برای پدر و مادرها بیشتر جالب است تا برای بچه‌هایشان. این عروسک‌ها حتی برای ما ایرانی‌های میانسال هم خاطره انگیز است چرا که سریال خیابان سسمی از تلویزیون ایران در سال‌های قبل از انقلاب پخش می‌شد و بین بچه های آن روز و روزگار طرفداران بسیاری داشت. عروسک‌ها در واقع با این هدف ساخته شده که حس نوستالژیک تماشاگران بزرگ‌سال امروزی را تشدید کند؛ هر چند که سازندگان فیلم نیم نگاهی هم به کودکان امروزی داشته‌اند و با این امید فیلم‌شان را ساخته‌اند که بچه‌های نسل فعلی هم همان لذتی را از کرمیت قورباغه و میس پیگی ببرند که پدر و مادرهایش برده بودند.

خط داستانی در عروسک‌ها مثل تقریبا تمامی همتایان تلویزیونی و سینمایی‌اش، صرفا بهانه‌ای است برای آواز خواندن و رقصیدن و گفتگوهای طنزآمیز، عروسک‌ها مثل سریال تلویزیونی خیابان سسمی، بیشتر شبیه یک نمایش واریته ای است تا یک روایت سنتی. فیلم با عشق و علاقهٔ بسیار به مخلوق‌های نمدی و پارچه‌ای‌اش طراحی و ساخته شده است. به رغم سپری شدن چندین دهه، عروسک‌ها هیچ تغییر قابل توجهی نکرده‌اند. پیشرفت در تکنولوژی باعث شده تا آنها دستخوش هیچ تغییری بشوند. خوشبختانه هیچ استفاده‌ای از CGI و کار کامپیوتری در فیلم نشده است. شاید تنها تغییر، فقدان صداهای به یادماندنی فرانک آز و جیم هنسون باشد که در سریال‌های تلویزیونی به جای کاراکترهای عروسکی حرف می زدند. عروسک‌ها اثبات این واقعیت است که بعضی وقت‌ها بهترین کاری که می‌شود کرد دست نزدن به فرمول موفق قدیمی است.

خط داستانی کم رمق عروسک‌ها حول والتر (با صدای پیتر لینتز) می‌چرخد. والتر یک پسر» شبه عروسکی است که آرزوی بزرگ‌اش رفتن به کالیفرنیا و دیدار از «مایت استودیو» است، که زمانی سریال‌های محبوب عروسکی در آنجا ساخته می شد. زمانی که گری (جیسون سیگل)، برادر بزرگتر والتر، تصمیم می‌گیرد به همراه نامزدش مری (ایمی آدامز) برای تعطیلات به هالیوود (در کالیفرنیا) برود، از والتر دعوت می‌کند که همراه آنها سفر کند. والتر این دعوت را می‌پذیرد و همراه گری و مری به هالیوود می‌رود، در ادامهٔ داستان، والتر هنگام گردش در هالیوود سری به «ماپت استودیو» می‌زند و از آنچه می‌بیند دلگیر می‌شود. استودیو حالت متروکه‌ای پیدا کرده و رو به ویرانی است و از قرار معلوم یک آدم میلیاردر بدذات به اسم تکس ریچمن (کریس کوپر درصدد خریدن استودیو و خراب کردن آن است.

تکس می‌داند که استودیو بر روی زمینی واقع شده که در زیر آن کلی نفت وجود دارد. هدف او استخراج و فروش این منابع نفتی است و برای این کار اول از همه باید استودیو را خریداری کند، والتر تلاش می کند تا تنها کسی را که می‌تواند جلوی تکس ریجمن را بگیرد پیدا بکند، و این فرد کسی نیست جز کرمیت قورباغه (با صدای استیو وایتمار). اما کرمیت قادر نیست همهٔ مشکل را حل کند زیرا برای متوقف کردن تکس نیاز به ده میلیون دلار پول نقد هست. کرمیت تنها کار ممکن را انجام می‌دهد و آن جمع آوری همهٔ عروسک‌ها و برپایی یک نمایش تلویزیونی با هدف جمع آوری کمک های مالی از مردم است…

بازیگران غیرعروسکی فیلم کار چندان زیادی برای انجام دادن ندارند. جیسون سیگل (که در نوشتن و تهیه کنندگی فیلم نیز مشارکت داشته و ایمی آدامز جز لبخند زدن و اظهار شادمانی کردن کار دیگری در فیلم ندارند. کریس کویر و جک بلک هم عملا تحت الشعاع عروسک‌ها قرار گرفته اند. عروسک‌ها مجموعا شش ترانهٔ تازه و سه ترانهٔ قدیمی با کلاسیک را اجرا می‌کنند که هدف از اجرای این سه ترانهٔ قدیمی تشدید هر چه بیشتر حس نوستالژی، تماشاگران است. دیالوگها طنزآمیز و گه‌گاه شکنندهٔ «دیوار چهارم» است؛ دو سریال‌های تلویزیونی خیابان سسمی و نمایش عروسکی، فیلم پر از نقش های کوتاهی است که توسط نامدارانی مثل میکی رونی و وپی گلدبرگ و آلن ارکین ایفا شده است. با این حال باید فراموش کرده که عروسک‌ها هر چیز دیگری را و از جمله ستاره‌های انسانی دور و برشان را، تحت الشعاع خود قرار می‌دهند. فیلم عروسک‌ها فیلم شاد و مفرحی است که مثل اسلاف تلویزیونی‌اش این پیام مهم را به تماشاگران کم سن و سال خود می‌دهد که قدر خانواده‌های خود را بدانند و یادشان باشد که «خانواده» از هر چیز دیگری مهم تر است.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.