فیلم حامل – معرفی، نقد و خلاصه داستان – The Transporter 2002

0

کارگردان: کوری بوئن، تهیه کنندگان: لوک بسون، استیو چزمن. فیلمنامه: لوک بسون، رابرت مارک گیمن، مدیر فیلمبرداری: پی بر مول، موسیقی استنلی کلارک. بازیگران: جیسن استاتهام، کی شو، من شولتز، فرانسوا برلمان، ریک یانک، محصول فرانسه، آمریکا ۹۲ دقیقه

The Transpoter (در فرانسه transpoteur حامل، حمل کننده چیزی) تریلر اکشنی «دو خطی»، در مایه‌های سریع و خشمگین است، که در پی موفقیت تجاری غافلگیرکننده اش، دنباله هایی هم داشت.

فرانک (جیسن استاتهام، که مرد و مردانه همه بدلکاری هایش را هم خودش انجام داد) مدام در جاده های جنوب فرانسه می راند و معمولا خیلی هم تند رانندگی می‌کند. مشتری‌هایش عدهای آدم مشکوک هستند و او هم اصولا از آنها چون و چرا نمیکند. در نتیجه از او خوش‌شان می آید و فرانک را به آدم هایی مشکوکتر از خودشان در جنوب فرانسه معرفی می‌کنند. اینجا شاهد مقدار زیادی گاز دادن و تعقیب و گریز اتومبیل و تیراندازی، آن هم در لوکیشن هایی فوق العاده زیبا هستیم. و بعد، خب، طبیعتا یک دختر هست به نام «لای» که کی شو، نقش‌اش را ایفا کرده و از قضای روزگار، پدر این دختر بدترین «بدمن» ای است که می شود توی دنیا پیدا کرد. همان طور که در بالا ذکر شد، فیلم چندان پیرنگی ندارد و «کارگردان هنری» یا طراح صحنه های اکشن‌اش بعید است جایزه‌ای بگیرند که البته هم نگرفتند: چون آنچه در اینجا اهمیت داشته خود آن وسیله نقلیه بوده است.

باید اعتراف کرد که سازنده های حامل به کمک استاتهام و کی شو، همین پیرنگ دوخطی را خیلی خوب کش داده و با مهارت لفت و لعاب اش داده‌اند. رمانسی که بین این راننده خلاف و ساکت که سفت و سخت هم به ضوابط و قوانین محافل گنگستری چسبیده، با آن دخترک پرحرف پیش می آید، به طرز غریبی جذاب نیز از کار در آمده، به خاطر قهرمان بازی‌های سال قبل اش در با جوش و خروش، مت شولتز در نقش «وال استریت» ظاهر شده؛ خبیث مردی که اتفاقا چینی نیست. آشکارا، حضورش همان چیزی است که تریلرهای معرکه اکشن به آن نیاز دارند. در همان حال، فرانسوا برلئان، در نقش بازرس پلیس محلی، خستگی و دلزدگی معمولهٔ کارآگاه‌های فرانسوی را دارد و ریک یانگ، در نقش بابای بد کی شو، به معنای واقعی کلمه شرور و افتضاح است.

استاتهام، نوع جدید و جالبی از یک قهرمان اکشن است. در حالی که چهار یکه سوار فیلم های اکشن، ویلیس، گیبسون، استالونه و شوارتزنگر به کارگردانی و سیاست و با بازی کردن در فیلم‌های بد پناه برده و رفته رفته حذف می‌شوند، استاتهام انگلیسی (و دانیل کریگ در دو جیمز باند اخیر)، تیپ های ساکت و مردانه ای از قهرمان اکشن ارائه می دهند که به جز استثنا مواردی، زیاد اهل شوخی و طنازی نیستند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

با آن که بازی ها چه به طور فردی و چه جمعی خوب است، اما هیچکدام از بازیگرها درسمت بالا را ندارد و نمی تواند موفقیت فیلم را پای خودش بگذارند. تنها دلیل وجودی حامل، آن درگیری‌ها و تیراندازی و اکشن پرضرب و زورش است. و باور بفرمائید همه اینها کافی است تا هر کسی را که به شور و هیجانی آتشفشانی علاقه دارد، ۹۰ دقیقه سرگرم کند.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.