فیلم دروغ‌های حقیقی – معرفی، نقد و خلاصه داستان – True Lies 1994

0

فیلمنامه و کارگردان: جیمز کامرون. تهیه‌کنندگان: جیمز کامرون، استفانی آستین. مدیر فیلمبرداری: راسل کارپنتر. موسیقی: براد فیدل. بازیگران: آرنولد شوارتزنگر، جیمی‌لی کرتیس، تام آرنولد، بیل پکستون، آرت مالیک، چارلتون هستون. محصول آمریکا، ۱۴۱ دقیقه.

دروغ‌های حقیقی، حاصل همکاری تیم برندهٔ جیمز کامرونِ کارگردان و آرنولد شوارتزنگرِ بازیگر است که قبلاً ترمیناتور ۱ و ۲ را با هم کار کرده بودند. این یکی هم حاوی همان صحنه‌های هیجان‌انگیز، همان صحنه‌های خشن و جلوه‌های ویژهٔ قبلی‌هاف به اضافه مقدار زیادی شوخی‌های مفرح است. این فیلم اکشنی است که خود را زیاد جدی نگرفته و یک سرگرمی کامل و عالی در اختیار بیننده‌اش می‌گذارد.

شوارتزنگر در نقش هری تسکر، پانزده سالی است به عنوان یک مأمور مخفی و یک فروشنده کامپیوتر، زندگی دوگانه‌ای را پیش برده. حتی همسرش هلن (جیمی‌لی کرتیس) نیز به این «دو روییِ» او شک نکرده و در واقع، بیشتر از عشق و علاقه شوهرش به تکنولوژی و غیبت‌های طولانی او از خانه و خانواده، حوصله‌اش سررفته است. هلن، حسرت ماجراجویی را می‌خورد و در چرخشی شکسپیری، مزه‌ای را که زندگی زناشویی خودش فاقد آن است به شکل فروشنده کامپیوتر، سایمون (بیل پکستون) می‌یابد؛ مردی که برای جا بازکردن در دل هلن، وانمود می‌کند جاسوس است. وقتی هری از وقت‌گذرانی‌های همسرش باخبر می‌شود، به کمک همکارش، آلبرت گیبسون (تام آرنولد) از منابع و ابزارهای سازمانش، «او مگا فورس»، استفاده می‌کند و زاغ هلت را چوب می‌زند و مأموریتی قلابی در اختیار او می‌گذارند تا بدین وسیله، شور و هیجانی را که هلن دنبال‌اش می‌گردد، در اختیارش بگذارد. مشکل وقتی پیچیده می‌شود که یک گروه تروریستی، آرنولد و هلن را می‌ربایند. هنگامی که رهبر گروه تروریستی تهدید می‌کند که با موشکی اتمی به آمریکا حمله خواهد کرد، آرنولد و زن‌اش سعی می‌کنند جلویش را بگیرند.

این فیلمی است که از سکانس اکشنی به سکانس اکشن دیگر نه خودش نفسی تازه می‌کند و نه به مخاطب‌اش اجازه نفس‌گرفتن می‌دهد. آرنولد در حال اسکی و تیراندازی به «بدمن» ها در سرازیری تپه، یا سوار بر اسب در یک هتل و هدایت یک جت جنگی، همان شجاعت و جسارتی را از خود نشان داده که قبلاً از او یک ستاره ساخته بود. او از انفجارها و تیر مسلسل‌ها و انواع و اقسام سلاح‌ها جا خالی می‌دهد و ثابت می‌کند که حتی وقتی جان‌اش در خطر است می‌تواند تا آخرین لحظه در مهمانی سفارت بماند و به تانگویش ادامه دهد. جیمی‌لی کرتیس هم وقتی مسلسلی دست می‌گیرد یا از هلی‌کوپتری آویزان می‌شود، ثابت می‌کند (که حالا البته غالباً با پیامدهایی خنده‌دار) می‌تواند یک قهرمان باشد. آرنولد، جیمی کرتیس و پکستون مقدار زیادی تک جمله و حرکات بامزه و چارلتون هستون در نقش رئیس سازمان اومگا، حضوری کوتاه ولی فوق‌العاده دارند.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.