فیلم افراد ایکس – معرفی، نقد و خلاصه داستان – X-Men 2000

0

کارگردان: برایان سینگر، تهیه کنندگان لورن شولر دانر، جوئل سایمن. فیلمنامه: دیوید هیتر، تام دی‌سانتو، برایان سینگر. مدیر فیلمبرداری: نیوتن تامس سیکل. موسیقی، مایکل کیمن. بازیگران: پاتریک استیوارت، یان مک کلن، هیو جکمن، فمکه جانس، هالی بری، آناپاکوئین. محصول آمریکا، ۱۰4 دقیقه

دوستداران فیلم‌های اکشن، به زحمت می‌توانند در برابر افراد ایکس، اولین قسمت از سری فیلم‌هایی که بعدا به محصولی سینمایی تبدیل شدند، مقاومت کنند. فیلم برایان سینگر از بازی‌های قرص و محکم، خط داستانی جذاب و البته سکانس‌های اکشن تکان دهنده بهره برده، دو بازیگر بزرگ، پاتریک استیوارت و یان مک کلن (هر دو عضو سابق گروه تاتری رویال شکسپیر کامپانی»)، حکم دو ستون را دارند که باقی بازی‌ها حول محور آنها می‌گردد.

فیلم که براساس شخصیت‌های گرافیکی کمپانی مارول ساخته شده، روی موجوداتی تمرکز دارد که در نتیجهٔ یک جهش تکاملی، دارای قدرت های خاص شده‌اند. این به اصطلاح موجودات جهش یافته، به بخشی رو به افزایش از جمعیت مردم دنیا تبدیل شده‌اند و با این وجود هنوز حاشیه نشین‌اند و مردم جهش نیافته از آنها وحشت دارند. پروفسور اگزویه (استیوارت) و مگنیتو (مک کلین) دوست و همکار سابق، حالا دو گروه متخاصم از این موجودات جهش یافته را رهبری می‌کنند: «افراد ایکس» پروفسور اگزویه که متهعدند تا هم از موجودات جهش یافته حمایت و حفاظت کنند و هم از آدم‌ها، و «حلقهٔ جهش یافتگان» مگنیتو، که هدف‌شان نابود کردن آدم‌های جهش نیافته‌ای است که قبلا آنها را مورد ستم قرار داده‌اند.

این درگیری وقتی جدی‌تر می‌شود که قرار شده لایحهٔ ثبت نام جهش یافته‌ها، به بحث گذاشته شود؛ که اگر از مجلس بگذرد، جهش یافته‌ها را مجبور به ثبت نام و نشان و قابلیت‌هایشان نزد دولت می‌کند. بخش اعظم اکشن فیلم روی تجربه‌های دو شخصیتی متمرکز است که به تازگی به پانسیون پروفسور اگزویه آمده‌اند: ولورین (هیو جکمن) موجودی ظاهرا شکست‌ناپذیر و روگ (آنا پاکوئین)، موجودی «قدرت ربا». در حالی که مرد دلزده و دختر مشکل‌دار سعی دارند خود را با شرایط مدرسهٔ شبانه روزی پروفسور اگزویه وفق دهند، پایشان به میدان نبرد بین دو گروه متخاصم جهش یافته‌ها کشیده می شود.

افراد ایکس، از جمله، استورم (هالی بری)، دکتر جین گری (فمکه جانسن)، سایکلو پس (جیمز مارزدن) و خود پروفسور اگزویه برای نجات روگ، و آدم های غیر جهش یافته، باید با «حلقه جهش یافتگان» بجنگند و در این میان روگ را مجاب سازند که قدرت‌اش را در اختیار آرمان‌شان بگذارد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

می‌توان موجودات جهش یافته را استعاره‌ای برای اقلیت‌های به حاشیه رانده شده در عالم واقع، تعبیر کرد؛ آنها که به نژاد، مذهب، یا طرز فکر حاکم تعلق ندارند؛ مضمونی که در افراد ایکس ۲ بیشتر به آن پرداخته شد.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.