فیلم بزرگسال جوان – معرفی، نقد و خلاصه داستان – Young Adult 2011

0

کارگردان؛ جیسون ریتمن. بازیگران: چارلیز ترون (ماریس گری)، باتون اوسوالت (مت فریهات). پاتریک ویلسون (بادی اقلید)، الیزابت ریسر (بت اسلید)، کولت ولف (ساندرا فریهاف). ۹۶ دقیقه، درجه نمایشی: R.

چارلیز ترون با خلق کاراکتر مغرور و با این حال «متنفر از خود» ماریس گری، شمای تماشاگر را ترغیب می‌کند که دوستاش بدارید. فیلم کم بودجهٔ بزرگسال جوان پس از هیولا در بردارندهٔ بهترین نقش آفرینی چارلیز ترون است. او در این فیلم طیف تازه‌ای از مهارت‌های بازیگری خود را به رخ می‌کشد، جیسون ریتمن کارگردان هم با فیلم بزرگسال جوان ثابت می‌کند که موفقیت‌هایش در فیلم جونو اتفاقی نبوده است. اما بزرگسال جوان برای دیابلو کدی فیلمنامه نویس هم یک دستاورد چشمگیر به شمار می‌رود؛ دستاوردی که رایحهٔ اسکار از آن استشمام می‌شود. کدی که فیلمنامهٔ فیلم موفق جونو را در کارنامهٔ حرفه‌ای خود دارد، در فیلم تازه‌اش کاراکتری را خلق کرده که صددرصد آنتی-جونو به شمار می‌رود و باید گفت او از این چالش نیز موفق بیرون آمده است.

چارلیز ترون در فیلم بزرگسال جوان در قالب ماریس گری ظاهر می شود. ماویس سی و چهار پنج ساله است. او در این سن و سال، تازه برای اولین بار دارد محدوده‌ها و مرزهای زندگی‌اش را احساس می‌کند اما ماویس با این حال هنوز رمانس‌های دوران نوجوانی اش را به یاد دارد. ماریس در دوران تحصیل در دبیرستان جذاب ترین دختر مدرسه بود. او به رغم گذشت نزدیک بیست سال از آن دوران همچنان در همان حس و حال دوران نوجوانی به سر می‌برد؛ منتها به شکلی بیمارگون و نامتعادل. ماویس از حیث حرفه ای زن موفقی است. او نویسندهٔ مجموعه رمان‌های جوان پسند است و برای سریال‌های تلویزیونی هم کار می‌کند، اما مشکل اینجاست که ماویس زیادی به الکل وابسته شده و گیجی حاصل از شرب خمر باعث خشک شدن چشمای خلاقیت او شده است.

در ادامهٔ ماجرا، یک روز ماویس از طریق یک ایمیل که برایش فوروارد شده پی می‌برد که بادی اسلید (پاتریک ویلسون) و همسرش بت (الیزابت ریسر) اعلام کرده‌اند که به زودی صاحب فرزندی خواهند شد. ماریس این زن و شوهر را خوب می‌شناسد. بادی همکلاسی هاویس بود و این دو در دوران تحصیل در مدرسه رابطهٔ نزدیکی با هم داشتند، بت هم یکی از همکلاسی‌های سابق ماویس است. ماویس که مطلقه است با خواندن این ایمیل ناگهان احساس می‌کند، که بادی حق او بوده و نه بت، ماویس با این تصور که تنها شانس او برای خود شدن ازدواج با بادی است راهی شهر کوچک زادگاه‌اش، مرکوری (در ایالت مینه‌سوتا در غرب میانهٔ آمریکا) می‌شود. ماریس تصمیم گرفته که در این شهر به سراغ بادی برود و او را از چنگ خانواده‌اش بیرون بیاورد و با او ازدواج بکند، ماویس در شهر مرکوری با یکی دیگر از همکلاسی‌های سابق خود که مت فریهات (پاتون اوسوالت) نام دارد ارتباط برقرار می کند.

مت بر اثر دو حادثهٔ تلخی که در دوران دبیرستان برایش پیش آمد، آسیب‌های بدنی جدی‌ای دیده و به نوعی دچار معلولیت است. ماویس که برای باده پیمایی‌هایش به یک پا و همدم نیاز دارد روی خوش به مت نشان می‌دهد و رابطهٔ خاصی را با او برقرار می‌کند؛ رابطه‌ای که نمی‌توان آن را دقیقا رمانتیک نامید. مت برخلاف ماریس چهرهٔ جذابی ندارد. او می‌لنگد و کوتاه‌تر از ماویس است و خودش هم می‌داند که در ارتباط با این دل با این زن هیچ شانسی رای تعمیق رابطه‌شان ندارد، همین خودآگاهی به مت دل و جرات می‌بخشد تا هر چه را که در مورد ماویس فکر می‌کند به زبان بیاورد. من به عینه شاهد خودف ریبی و توهم‌زدگی ماویس است و خوب می‌داند که بادی و همسرش زندگی زناشویی شاد و موفقی دارند و تلاش ماویس برای جدا کردن بادی از خانواده‌اش بی‌فایده است. مت همهٔ این واقعیت‌ها را به ماویس می‌گوید اما ماویس کماکان غرق در توهمات خویش است و..

در واقع محور اصلی جذابیت فیلم بزرگسال جوان همین رابطه‌ای است که تدریجا بین مت و ماویس شکل می‌گیرد و این رابطه به قدری خوب و طبیعی پیش می‌رود که تماشاگر آرزو می‌کند که ای کاش فیلم کمی بیشتر به طول می‌کشید. یک وجه جذابیت دیگر فیلم، نگاهی است که فیلم – و ماویس – به زندگی یکنواخت و محافظه کارانه در شهرهای کوچک آمریکایی و آدم‌های ساکن در این شهرها دارد. در واقع، این تعامل و تضارب دو کاراکتر مت و ماویس در شهر کوچک است که فیلم را می‌سازد. رابطهٔ میان این دو آدمی که یکی‌شان خواهان احیای خاطرات خوش دوران دبیرستان است و آن دیگری خواهان فراموشی خاطرات تلخ دوران دبیرستان، عامل اصلی جذابیت فله می‌رود. سازندگان فیلم مجموعه ای از حوادث جالب و بامزه و بسیاری لحظات کوچک‌تر دیگر را که به طرز ظریفی بهت‌انگیز است طراحی و خلق کرده‌اند؛ حوادث و لحظات که به آرامی به زیر پوست شما می‌خزد و موجب ناآرامیتان می‌شود؛ البته به شما خوب و ماهرانه، مابین خنده‌ها، فیلم بر روی مصیبت و بدبختی ماویس متمرین است هرگز لحن تند و نیش‌دار خود را از دست نمی‌دهد. فیلم هایی از این نوع کار پیچیدگی های روابط آدم‌ها و کاراکترها می‌پرد، ندرتا در هالیوود ساخته فیلمی است که نباید فرصت دیدن‌اش را از دست داد.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.