اوریکس و کرِیک رمان پادآرمانشهری نوشتهٔ مارگارت اتوود

0

از مارگارت اتوود، نویسنده کانادایی، تا به امروز بیش از سی کتاب شعر، داستان و نقد منتشر شده است. آخرین رمان او «اوریکس وکریک» بسیار هیجان انگیز و مبهوت کننده است. در این گفت وگو، اتوود درباره تصمیمش مبنی بر حضور یک قهرمان مرد در «اوریکس وکریک» و فلسفه ذهنی خودش در به کارگیری طنز درچارچوب جدی رمانش حرف می زند.

– شخصیت اصلی بسیاری از رمان های قبلی تان زن بود. آیا مرد بودن شخصیت اصلی رمان «اوریکس وکریک» یک تصمیم آگاهانه بود یا اینکه «آدم برفی» – جیمی _ خودش را به شما تحمیل کرد؟

بله. آدم برفی خودش را به من تحمیل کرد. او همیشه لباس های بسیار کثیفی می پوشد. امکانش خیلی کم بود که این شخصیت زن باشد. این داستان کاملاً متفاوت است. نویسنده ها شخصیت های چندگانه ای دارند. همچنین من مردان زیادی را در زندگی ام می شناسم. بنابراین از آنها استفاده کردم.

– وقتی کتاب «داستان ندیمه» منتشر شد، بسیاری از نویسندگان، شما را «پیرو منفی باف وحدت وجود» دانستند. شما به طور خلاصه توضیح داده بودید: «خدا همه جا هست، اما گم شده» آیا این عبارت، توصیف درستی از فلسفه ذهنی شما است یا نه؟

من از شما انتظار دارم چیزی را که ابتدا مدنظرم بود مبهم نبینید. همان طوری که من نمی بینم اما بیایید در این باره بیشتر صحبت کنیم. از نگاه انجیل اگر کتاب پیدایش را بخوانید به این نتیجه می رسید که خدا بهشت و زمین را از میان «هیچ چیز» آفرید. این امر مسلم است. یا این یکی: «غیر از خدا هیچ چیز دیگری در اطراف خدا وجود نداشت که از آن به عنوان ماده استفاده کند. اما نظریه «انفجار بزرگ» تا حدود زیادی بر همین مسئله صحه می گذارد. با این تفاوت که از کلمه «خدا» استفاده نمی کند. در آغاز هیچ چیز نبود. یک انفجار فوق العاده بزرگ و نتیجه: جهان.بنابراین وقتی که جهان نمی تواند از هیچ چیز دیگر ساخته شده باشد باید از یک چیز خارق العاده به وجود بیاید. اگر من خدای انجیل بودم بسیار رنج می دیدم. او جهان را «خوب» ساخت و حالا می بیند که آدم ها دارند این اثر هنری را خط خطی می کنند. مهم این است که پس از آنکه سیل تمام جهان را فرامی گیرد، خدا نه فقط نوح بلکه هر چیز زنده ای را نجات می دهد. من فرض می کنم که سازمان «باغبانان خدا» در «اوریکس وکریک» از این نوع بینش به عنوان شالوده خداشناسی شان استفاده کرد.

– اکثر افراد خانواده شما زیست شناس بوده اند. از «پسربچه ها در لابراتوار» این طور برداشت می شود که این پسربچه ها همان دانشجویانی هستند که همراه پدرتان در کبک شمالی روی حشرات جنگلی تحقیق می کردند، آیا نویسنده شدن شما باعث ایجاد نوعی ناهمسانی در خانواده شما شد؟ آیا داستان نویسی خیلی با علم پژوهی فرق دارد؟

من و برادرم هر دو در علوم و ادبیات انگلیسی خوب بودیم. پدرم هم کتابخوان حرفه ای بود و کتاب های زیادی اعم از شعر، داستان و تاریخ… می  خواند. بسیاری از زیست شناسان همین طور هستند. اینها البته علم زندگی است. نمی شود گفت که من با خانواده ام متفاوت بودم. ما همه چیز خوان بودیم (من هر چیزی که درباره بسته های حبوبات باشد می خواندم و هنوز هم می خوانم). اما خانواده من به طور کل ناهمسان بود و این قضیه دیگری است. من خاله ای دارم که داستان کودکان می نویسد. من دقیقاً تافته جدا بافته نبودم. اوایل، شاید به خاطر بعضی مسائل بیش از اندازه هیجان زده می شدم. اما خانواده ام هرگز انتظار چنین نتایجی را نداشتند، همان طور که خود من هم نداشتم. علم و داستان هر دو با سئوالات مشابه آغاز می شود. چه می شود اگر؟ چرا؟ چطور کار می کند؟ اما آنها در بخش های مختلفی از زندگی روی زمین قرار می گیرند. تجربه های علمی باید دارای پاسخ و تکرارناپذیر باشند. اما تجربه های ادبی لازم نیست، این طور باشد. (چرا یک کتاب را دوبار می نویسیم؟) اشتباه نکنید. «اوریکس وکریک» یک داستان ضدعلم نیست. علم یک شیوه دانش و یک وسیله است. مثل همه شیوه های دانش و وسیله ها که ممکن است در راه های نادرستی استفاده شوند و می تواند خرید و فروش شود و غالباً نیز همین طور است. اما علم به خودی خود بد نیست مثل برق. نیروی غالب در جهان امروز، قلب انسان و احساسات انسانی است. (بعضی شاعران مثلاً ییتس یا بلیک همیشه این نکته را یادآوری می کنند) ابزار ما بسیار قدرتمندند اما این بمب ها نیستند که شهرها را ویران می کنند بلکه «تنفر» این کار را انجام می دهد. و شوق و آرزو _ نه آجرها _ آنها را بازسازی می کند. آیا ما به نوعی از بلوغ احساسی و معرفت لازم برای استفاده مطلوب از ابزارهای قدرتمندمان رسیده ایم؟ تمام کسانی که جوابشان مثبت است لطفاً دستشان را بالا بگیرند. متشکرم آقا! آیا مایلید یک آجر طلایی بخرید؟

– شما این واقعیت را یادآور شدید که وقتی داشتید درباره فاجعه های داستانی در «اوریکس وکریک» می نوشتید، یک فاجعه واقعی در یازده سپتامبر رخ داد. آیا آن تجربه باعث شد که به نحوی خط سیر داستانی را تغییر دهید؟

نه. من طرح را عوض نکردم. اما نوشتن کتاب را رها کردم. زندگی واقعی داشت به طرز چندش آوری به آنچه من خلق می کردم نزدیک می شد. البته نه آن قدر در مورد فرجام برج های دوقلو، بلکه بیشتر به خاطر وحشت از میکروب سیاه زخم.البته کتاب «اوریکس و کریک» براساس یک طرح قدیمی نوشته شد… مسموم کردن چاه ها. آنارشیست ها طی پنجاه سال _ سال های پایانی قرن نوزدهم و سال های آغازین قرن بیستم _ به چنین کارهایی دست می زدند. جوزف کنراد یک رمان در این باره نوشته است به نام «جاسوس مرموز». «مقاومت» در جنگ جهانی دوم صرف چنین کارهایی می شد و هدف این نوع مقاومت کاشتن بذر ترس و دلهره است.

– اگر چه مقدمه کتاب بسیار جدی است شما از ایهام و لحظاتی سرشار از طنز کشنده استفاده کردید. آیا رسیدن به این نقطه خیلی سخت بود یا به طور طبیعی در جریان قصه گویی به آن رسیدید؟

همه اقوام من اهل «نوا اسکاتیا» هستند. طنز تلخ، شک باوری درباره انگیزه های انسانی و میل به گفتن دروغ های سر راست برای سرگرمی و دیدن این که آیا شنونده باورش می کند یا نه، از خصوصیات ما است. فرانسوی ها اصطلاحی دارند: «شوخی آنگلوساکسونی.» این نوع طنز فقط شوخ طبعی نیست بلکه سیاه است. چیزی که هم سرگرم کننده و هم دردآور است. «طنز تلخ» که به آن «طنز چوبه دار» هم می گویند. چون شبیه شوخ طبعی هایی است که دزدهای سرگردنه، تا پای چوبه دار می کنند. وقتی همه چیز واقعاً غم انگیز است می توانید بخندید یا کاملاً تسلیم شوید. جیمی می کوشد بخندد اما بعضی اوقات کنترلش را از دست می دهد مثل بسیاری از ما در موقعیت های مشابه. ولی اگر بتوانید بخندید معلوم است که مایوس نشده اید و هنوز زنده هستید.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

[/vc_column_text]

اولم، یکی از عجیب‌ترین جانداران روی زمین – شبیه جنین نارس یا موجودات سری فیلم‌های بیگانگان

جانداری به نام Proteus anguinus که همچنین به عنوان اولم olm شناخته می‌شود، گونه‌ای سمندر است که بومی آب‌های زیرزمینی آلپ در جنوب شرقی اروپا است. این جاندار از معدود مهره‌داران غارنشین است و به دلیل شکل سر و دست‌ها  رنگ سفید مایل به صورتی و…

یک عکاس از هوش مصنوعی برای تصور اینکه شخصیت‌ها و سلبریتی‌های تاریخی امروز چه شکلی می‌شدند، استفاده…

یک عکاس از هوش مصنوعی (AI) استفاده کرده است تا تصور کند شخصیت‌های تاریخی مانند آل کاپون، بنجامین فرانکلین و شارون تیت اگر امروز به دنیا می‌آمدند چه شکلی بودند. این عکاس به نام آلپر یسیلاتس که در استانبول ترکیه زندگی می‌کند، پرتره های فوق…

بوئینگ ۷۳۷ بازنشسته به ویلایی لوکس در «بالی» تبدیل شد

یک بوئینگ ۷۳۷ بازنشسته که بر روی صخره‌ای در بالی قرار گرفته، به ویلایی لوکس تبدیل شده است. شرکت Hanging Gardens قرار است در‌ آوریل این ویلا را افتتاح کند. ایده این کار زاییده فکر کارآفرینی به نام فلیکس دنیم است. دنیم در حال حاضر هتل‌های…

مجموعه‌ای از تصاویر هراس‌آور، عجیب با به اصطلاح نفرین‌شده!

برای قسمتی از شگفتی یا ترس خودمان از پیرامون یا عکس‌ها نمی‌شود توضیح صریح ارائه کرد. احتمالا منشا این ترس‌ها به تدریج در سیناپس‌های مغزی ما از هزاران سال پیش یه یادگار گذاشته شده. آدم فکر می‌کند اگر قرار باشد برنامه هوش مصنوعی ایجاد شود…

10 شهید دنیای فناوری!

هر کدام از ابزارها و دستگاه‌هایی که ما در زندگی عادی خود از آنها استفاده می‌کنیم، ثمره تلاش‌های بی‌وقفه دانشمندان و افراد زیادی بوده‌اند. اگر فداکاری، ریسک‌پذیری، شهامت و ماجراجویی این افراد نبود، ما هیچ کدام از این فناوری‌ها و ابزارها را…

فهرست چیزهایی که تا همین 20 – 30 سال پیش در ایران و جهان معمولی بودند، اما الان کارها و خریدها…

اوضاع اقتصادی کلی دنیا خوب نیست. از یک سو میل و اشتیاق همه به کمتر کار کردن و بیشتر داشتن و به خصوص سخت گرفتن به هم بیشتر شده و از سوی دیگر، درآمدها آنچنان افزایش نیفتاده‌اند. در این میان برخی کشورها با تورم‌های باورنکردنی دست به گریبان…
[/vc_column][/vc_row]

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / توانی نو / تصفیه فاضلاب / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / کمربند پلاتینر / کلینیک درمان دیابت / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5