تاریخچه سفرهای کاوشگرها به مریخ

0

سفر به مریخ از دهه ۱۹۶۰ آغاز شد، اما حدود دو سوم آنان ناموفق بودند. در ادامه گاهشمار مهم ترین مأموریت مریخ ذکر شده است:

– ۲۸ نوامبر ۱۹۶۴- ماینر۴ (آمریکا)، اولین پرواز اطلاعاتی موفقیت آمیز به مریخ در جولای ۱۹۶۵ انجام شد. این فضاپیما توانست اولین تصاویر نمای نزدیک از سطح مریخ را به زمین ارسال کند.

– ۳۰ نوامبر۱۹۶۴- زوند۲ (اتحاد شوروی) پرواز اطلاعاتی از کنار مریخ. در مه ۱۹۶۵ تماس قطع شد.

– ۱۹ مه ۱۹۷۱- مارس ۲ (اتحاد شوروی) مدارگرد و فرودگر در ماه نوامبر به مریخ رسید. فرودگر منهدم شد اما مدارگرد تصویرها و اطلاعاتی را مخابره کرد.

– ۳۰ مه ۱۹۷۱- ماینر ۹ (آمریکا) مدارگرد در نوامبر به مریخ رسید و نقشه برداری سراسری مریخ و تحقیق در مورد جو آن را به انجام رساند.

– ۲۵ جولای ۱۹۷۳- مارس ۵ (اتحاد شوروی) مدارگرد در فوریه ۱۹۷۴ به مریخ رسید و اطلاعاتی را از این سیاره کسب کرد.

– ۲۰ آگوست ۱۹۷۵- وایکینگ ۱ (آمریکا) مدارگرد و فرودگر در ژوئن ۱۹۷۶ به مریخ رسید. مدارگرد از سطح مریخ تصویربرداری کرد. فرودگر تصویرهایی را به زمین ارسال و نمونه هایی از سطح مریخ را جمع آوری کرد.

– ۲۵ سپتامبر ۱۹۹۲- مشاهده گر مریخ (آمریکا) ارتباط این مدارگرد با زمین در آگوست ۱۹۹۳ یعنی سه روز پیش از زمان تنظیم شده برای ورود به مدار مریخ قطع شد.

– ۷ نوامبر ۱۹۹۶- کاوشگر سراسری مریخ (آمریکا)،  این مدارگرد در سپتامبر ۱۹۹۷ به مریخ رسید و نقشه برداری از سطح سیاره را آغاز کرد. طی این نقشه برداری شکافی عظیم در سطح سیاره و طوفان های گرد و غبار شدیدی آشکار شد.

– ۴ دسامبر ۱۹۹۶- رهیاب مریخ (آمریکا) در ۴ جولای ۱۹۹۷ در مریخ فرود آمد که به پربیننده ترین رویداد فضایی تبدیل شد. فرودگر هزاران تصویر را به زمین ارسال کرد. رهپوی مریخ نیز در سطح سیاره به حرکت درآمد و ۵۵۰ تصویر ارائه کرد.

– ۱۱ دسامبر ۱۹۹۸- مدارگرد مارس کلایمیت (آمریکا)، به دلیل استفاده از دو سیستم اندازه گیری مختلف (یکی بر حسب مایل و دیگری بر حسب کیلومتر) در سپتامبر ۱۹۹۹ در بدو ورود به مریخ منهدم شد.

– ۷ آوریل ۲۰۰۱- اودیسه (آمریکا)، ۲۴ اکتبر به مریخ رسید و هدف آن یافتن آب و یخ مدفون شده در مناطق کم عمق و بررسی شرایط آب وهوایی سیاره بود. در عین حال اودیسه می تواند به عنوان تقویت کننده فرودگرهای بعدی مریخ نیز عمل کند.

– ۲ ژوئن ۲۰۰۳- مارس اکسپرس، اولین مأموریت تمام اروپایی که به سیاره ای دیگرارسال شد و فرودگر بیگل ۲ را به همراه برد. قرار بود بیگل ۲ در سطح مریخ نقب هایی حفر کند و به تحقیق در جو مریخ بپردازد.

– ۱۰ ژوئن ۲۰۰۳- رهنوردهای مارس اکسپدیشن (آمریکا)، روبات روی موشک دلتا ۲ نصب شد. آب تنها موضوع تحقیقاتی این مأموریت است. روبات دوم که رهنورد مارس اکسپدیشن B یا آپورچونیتی (فرصت) نام دارد در ۷ جولای به پرواز درآمد.

– ۱۹ دسامبر ۲۰۰۳- بیگل ۲ از موشک مارس اکسپرس جدا شد.

– ۲۵ دسامبر- بیگل۲ دچار مشکل شد و نتوانست پس از فرود علائمی را به زمین مخابره کند. تلاش برای برقراری ارتباط با بیگل ۲ تاکنون به نتیجه نرسیده است.

مسافران مریخ

مدارگرد مارس اکسپرس

(بریتانیا / مؤسسه فضایی اروپا)

زمان رسیدن: ۱۹ دسامبر

وظایف:

– پرتاب بیگل ۲ به سطح مریخ

– تصویربرداری از سطح مریخ

– نقشه برداری از ترکیب موادمعدنی و جو مریخ

– تعیین ساختار مواد تشکیل دهنده سطح و تأثیر جو بر آن

فرودگر بیگل۲

(بریتانیا / مؤسسه فضایی اروپا)

زمان رسیدن: ۵ دسامبر با استفاده از چتر در سطح مریخ فرود آمد

وظایف:

– تعیین ساختار زمین شناختی، معدنی و شیمیایی مریخ

– جست وجو برای یافتن نشانه های حیات

– مطالعه آب و هوا و اقلیم مریخ

رهنوردهای اکتشافی مریخ

(آمریکا ‌/ ناسا)

زمان رسیدن: ۴ و ۲۵ ژانویه

وظایف:

– دو رهنورد در دو قسمت مختلف مریخ فرود می آیند

– جمع آوری نمونه هایی از خاک، مواد معدنی و صخره ها برای جست وجوی سرنخ هایی از وضعیت اقلیمی و نقش آب

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.