کوه مقدس آتوس، مکانی که ورود زنان به آن ممنوع است

0

در حالی که مسئولان کلیسای ارتدوکس کوه مقدس آتوس (ATOS) یونان پس از قرن ها همچنان مخالف ورود زنان به این کوه مقدس واقع در شمال شرقی یونان هستند این موضوع با مخالفت جدی گروهی از زنان و سازمان های غیردولتی این کشور قرار دارد. در سال های اخیر مخالفت زنان این کشور با این موضوع به شکل های مختلف بیان می شود. گروهی از زنان این کشور ضمن اعتراض به کلیسای ارتدوکس، در نهایت با این موضوع کنار آمده اما گروهی دیگر پا را فراتر نهاده و در تلاش اند با ایجاد یک جنبش مدنی داخلی و طرح آن در سازمان های بین المللی به حقوق برابر با مردان در این زمینه دست یابند.بی شک خانم کارامانو نماینده یونانی پارلمان اروپا که ریاست کمیسیون زنان و تساوی فرصت  های برابر پارلمان اروپا را بر عهده دارد یکی از معدود زنانی است که ضمن مخالفت با این ایده کلیسای ارتدوکس، به دنبال کسب حقوق مساوی برای ورود زنان به این کوه مقدس است.

به گفته او این اقدام در آستانه المپیک ۲۰۰۴ آتن می تواند علاوه بر دستاوردهای فرهنگی از نظر صنعت جهانگردی نیز مفید باشد.کارامانو به عنوان دبیر بخش زنان حزب سوسیالیست از سال ۱۹۷۷، تلاش های بی وقفه ای را جهت حمایت از حقوق زنان در پارلمان اروپا به عمل آورده است و ضمن پذیرش مسئولیت های مختلفی در امور زنان یونان، یکی از مخالفین جدی تفکر حاکم بر کلیسای کوه مقدس آتوس است. وی تاکنون مقالات متعددی در زمینه مشکلات زنان این کشور و نگاه نابرابر بعضی از مراکز دولتی و مذهبی یونان نسبت به زنان در مطبوعات منتشر کرده است.در حالی که کارامانو به عنوان نماینده زنان یونان تلاش هایی را برای محکومیت کلیسای ارتدوکس این کشور و رفع موانع موجود برای ورود زنان به این کوه مقدس آغاز کرده است اما به نظر می رسد قدرت کلیسای یونان در امور مذهبی و عدم توانایی هرگونه دخالت دولت های این کشور از هر دو حزب اصلی یونان در این زمینه، موفقیت تلاش های به عمل آمده در این خصوص را با تردید روبه رو ساخته است. کلیسای ارتدوکس یونان تاکنون با فشارهای موجود مقابله کرده و آماده است هزینه های اجتماعی ناشی از این موضوع را نیز پرداخت نماید.

کوه مقدس آتوس واقع در منطقه KALKIDIKE و در دریاچه POSEIDONS واقع در داخل دریای اژه قرار دارد. کوه مقدس ۲۰۰۰ متر از سطح زمین ارتفاع دارد و دو هزار راهب از سراسر جهان در این کوه مشغول عبادت هستند.قدمت استقرار راهبان در این کوه را به سال های ۴۸۰ قبل از میلاد مسیح می دانند. اولین صومعه ها از چوب ساخته شده بود اما گفته می شود اولین بار زاهدهای یونانی در سال ۸۶۴ میلادی به اتفاق زاهدهای بلغاری رسماً در آنجا ساکن شدند. در سال ۹۶۳ اولین انجمن صومعه ها تأسیس گردید و این انجمن در قرن ۱۰ میلادی تصمیم گرفت راهبانی از گرجستان را نیز به کوه بپذیرد. در قرن ۱۱ میلادی نیز راهبان روسیه به آنجا وارد شدند. در این کوه مقدس هم اکنون نه فقط از اروپا بلکه از سایر کشورها نیز راهبانی حضور دارند. پس از فروپاشی رژیم کمونیستی شوروی سابق، بسیاری از راهبان از روسیه و اروپای شرقی به این کوه آمدند.در این منطقه مذهبی _ تاریخی بیست صومعه بزرگ و ده ها صومعه کوچک وجود دارد که هر کدام در سال های مختلف و با معماری خاصی ساخته شده است.

در صومعه های واقع در آتوس ۲۰ هزار کتاب خطی، ۲۰ هزار سکه قدیمی از دوره بیزانس و همچنین ۵ هزار کتاب مذهبی، هزاران جعبه اشیای متبرکه، هزاران صلیب، چراغ های قدیمی، ده ها کتاب انجیل، لباس های قدیمی کشیشان و تمثال های مقدس از جنس طلا، نقره، برنز و ابریشم نگهداری می شود.برای مدیریت این صومعه همه ساله نمایندگان عالی رتبه صومعه ها انتخاب می شوند و این نمایندگان همه هفته دو بار تشکیل جلسه داده و مشکلات روزانه صومعه را بررسی می نمایند. شورای اصلی ۲۰ نفره کوه آتوس نیز سالی دو بار تشکیل جلسه می دهد.برای ورود به کوه آتوس باید با قایق و از نزدیک ترین روستای منطقه اقدام به این کار کرد. پس از ورود قایق کوچک به لنگرگاه، راهبانی ایستاده اند و به هنگام پیاده شدن افراد از قایق، با نگاه های تیزبین خود در جست وجوی زنان هستند که احتمالاً در لباس مردان در میان مسافران پنهان شده اند! از هزار سال پیش تاکنون یعنی زمانی که کوه مقدس وقف مریم عذرا شده است پای هیچ زنی به این کوه مقدس نرسیده است.

در سراسر این کوه مقدس پارسایانی دیده می شوند که هر یک در مکانی و به ویژه در لبه صخره سنگ های عظیم دست به دعا برداشته اند. در تمامی این کوه مقدس طبیعت زیبا با جنگل های انبوه، درختان بلوط و پسته خودنمایی می  کند.به راستی که راهبان یکی از زیباترین مکان های طبیعی و دور از دغدغه شهرها را برای پرستش خداوند انتخاب کرده اند و به قول کازانتزاکیس نویسنده برجسته یونان «در آتوس سکوت، زبان فرشتگان است. در این کوه هیچ کس بر دیگری برتری ندارد و حتی تمامی کارهای پست کوه توسط خود راهبان انجام می  شود. در شب های زیبای این کوه به همراه دریای زیبا که از سپیدی برق می زند، می توان آرامش راهبان که هر یک در خلوت خویش در عبادت غرق هستند را به خوبی لمس کرد. راهب جوانی با اشاره به عبادت سایر راهب ها معتقد است مادامی که ایشان دست به دعا بردارند از فرو ریختن دنیا هراسی به دل نداشته باشند (آنها) دنیا را نگه می دارند و از سقوطش جلوگیری می کنند.»یکی از راهب ها در پاسخ به پرسشی که پرسیده بود چه وقت خدا را خواهیم دید پاسخ می دهد: «خیلی ساده است، چشمانت را باز کن او را خواهی دید.»

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.