آرمادیلو چه جانداری است و چه ویژگی‌هایی دارد؟

0

آیا معنی کلمه آرمادیلو را می‌دانید؟ این یک کلمه اسپانیایی است که به معنی «زره‌دار کوچک» می‌باشد و آرمادیلو نیز چنین است یک پستاندار کوچک با پوششی استخوانی شبیه به زره. از این حیوان ۱۰ نوع مختلف وجود دارد که از جنوب آمریکا تا جنوب آفریقای جنوبی زندگی می‌کنند. بخش فوقانی بدن این جانور بوسیله فلسی استخوانی پوشیده شده که شامل یک قسمت برروی سر دو بخش بر پشت اوست، که ما بین این قسمت‌ها بخش انعطاف‌پذیری قرار دارد و آنها را به یکدیگر متصل می‌کند که از نوارهای متحرک تشکیل گردیده. اینها آرمادیلو را قادر می‌سازد تا براحتی حرکت کرده و با بچرخد.

شمار این نوارها در مرکز این قطعات، گاهی برای نام‌گذاری این جانور بکار می‌رود، برای مثال، آرمادیلو هفت باند، هشت و یا نه باند که آرمادیلو ۹ باند فقط در آمریکا یافت می‌شود. دم این جانور به استثنای یک نوع آن، کاملا توسط زره پوشیده شده است. طبیعتاً آرمادیلو، جانوری نرم دم نامیده می‌شود.

نکته بسیار عجیب در مورد این جانور آن است که دندانهای ساده بدون مینا دارد و این از جمله تفاوتهایی است که بنظر می‌آید طبیعت از آن خشنود است! فلسهای زره مانند بر روی بدن و دندان‌های ضعیف!، اکثر حیوانات تنها با یک سری دندان بدنیا می‌آیند و بس، نتیجتاً در اثر داشتن چنین دندان‌هایی، این جانور باید فقط از غذاهای نرم، مانند مورچگان، موریانه ها، لاروها، کرم‌ها و حشرات تغذیه کند. همچنانکه می‌دانید، این نوع غذاها در میان برگها و زمین نرم بدست می‌آید.

اما در عوض آرمادیلو در مقابل دندان‌های ضعیف و نرم، دارای پنجه‌های قوی و بلند و بازوهای نیرومند می‌باشد، بنابراین می‌تواند سریع‌تر از سگ، زمین را حفرکند. او از پنجه‌ها و بازوانش برای حفر پناهگاه استفاده می‌کند و با به سرعت سوراخی حفر می‌کند تا از طریق آن از دست دشمنان فرار کند.

روشی که اکثر این جانوران برای فرار از دشمنانشان انتخاب می‌کنند، کندن زمین و یا گریز از محل خطر است. فقط آرمادیلوی ۳ باند، بدور خود پیچیده و بشکل توپ در می‌آید. فلسهای بدن او از بقیه محکمتر بوده، بنابراین راه خوبی برای دفاع از خود محسوب می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.