آلت‌کوین و جدال با بیت کوین

0

آلت‌کوین (Altcoin) به تمام ارزهای رمزنگاری شده‌ای گفته می‌شود که پس از بیت کوین معرفی شده است. می‌توان گفت که علت وجود آلت کوین‌ها این بود که داشتن جایگزین‌هایی بهتر برای بیت کوین انتخاب خوبی به نظر می‌رسید.

اصطلاح آلت کوین به هر ارز رمزپایه‌ای غیر از بیت کوین اشاره دارد. بر اساس آخرین شمارشی که در اوایل سال ۲۰۲۰ انجام گرفت، به این نتیجه رسیدیم که بیش از ۵۰۰۰ ارز رمزپایه وجود دارد. طبقه گفته CoinMarketCap در فوریه ۲۰۲۰، آلت کوین چیزی بیش از ۳۴ درصد از کل بازار ارزهای رمزنگاری شده را تشکیل می‌دهد.

بیت کوین اولین ارز دیجیتال بود که در جهان معرفی شد و اجرا و به کارگیری آن به موفقیت انجامید و راه را برای ارزهای دیجیتال دیگر باز کرد. اما اتفاقی که پس از آن افتاد این بود که هر یک از رمزارزهایی که پس از بیت کوین ساخته شدند به کاربران این اطمینان را می‌دادند که دیگر در این آلت کوین‌ها خبری از محدودیت‌های موجود در بیت کوین نخواهد بود و ویژگی‌های جدید به طور حتم آن‌ها را شگفت‌زده می‌کند. بهترین توصیه برای معامله گران ارزهای دیجیتال خصوصا معامله گرانی که قصد سرمایه‌گذاری در آلت کوین‌ها را دارند، این است که هرگز پول زیادی را در این بازارها وارد نکنند و مدیریت سرمایه را به صورت کامل رعایت کنند و به شایعات بی‌پایه و اساس توجه نکنند.

فرهاد بهلولی، تحلیلگر درباره اینکه بازار آلت کوین‌ها در رقابت با بیت کوین چه آینده‌ای خواهند داشت؟ اظهار کرد: با توجه به نوآوری‌هایی که اکثر آلت کوین‌ها در مقایسه با بیت کوین ایجاد کرده‌اند، بعد از ایجاد ثبات در بازار، برخی از التکوین‌ها به عنوان پیشرو در بازار خواهند ماند و روزهای بهتری را تجربه خواهند کرد. البته بیت کوین با توجه به اینکه پرچمدار بازار ارزهای دیجیتال است، برای مدتی همچنان در صدر باقی خواهد ماند. در نتیجه حتی این انتظار می‌رود که در آینده، التکوین‌ها بازار مستقل به خود را داشته باشند.

وی درباره عواملی که منجر به رشد رمزارهایی مثل دوج کوین، شیبا و سولانا می‌شود، گفت: متاسفانه عده‌ای از افراد مشهور بین المللی با ایجاد هیجان و به وجود آوردن یک فضای تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی، باعث رشدهای بی‌رویه برخی از کوین‌ها شده‌اند، حال اینکه بیشتر این آلت کوین‌ها، باوجود اینکه هیچ گونه ساختار حرفه‌ای و مهندسی ندارند، قیمت‌های باورنکردنی را تجربه می‌کنند. به طور خلاصه می‌توان گفت ایجاد یک شخصیت اجتماعی باعث رشد این آلت کوین‌ها می‌شود.

این مدرس بازارهای مالی در پاسخ به این سوال که رمزارزهای مناسبتی که در زمان خاص ظهور می‌کنند تا چه اندازه قابل اعتماد هستند و چرا به یک باره رشد می‌کنند؟ (مثل رمزارز بازی مرکب)، توضیح داد: پاسخ این سوال نیز همانند سوال قبل است. با این تفاوت که یک تیم فنی خلاق یک آلت کوین را در زمان خاص و در بحبوحه هیجانات اجتماعی مربوط به یک رویداد یا مناسبت خاص ارائه | می‌کنند.

تحلیلگر خانه بلاک چین ایران ادامه داد: متاسفانه تجربه ثابت کرده که اکثر این پروژه‌ها به دلیل اینکه در یک فوریت زمانی ایجاد شده‌اند، خیلی قابل اعتماد نیستند و بیشتر جهت سوء استفاده‌های مالی توسعه‌دهندگان این پروژه‌ها بوده است. البته بعضی از این پروژه‌ها با ساختاری توانمند و قوی می‌توانند ثبات خود را در بازار به اثبات برسانند.

بهلولی درباره این سوال که برای سرمایه‌گذاری در این گونه آلت کوین‌ها باید به چه نکاتی توجه کرد؟ توضیح داد: قبل از هر چیز باید به این موضوع اذعان داشت که معمولا این نوع آلت کوین‌ها ارزش سرمایه‌گذاری بلندمدت را ندارد و فقط برای سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت می‌توان در آن‌ها ورود سرمایه داشت. جهت سرمایه‌گذاری در این نوع آلتکوین‌ها باید به موارد زیادی توجه کرد، از جمله حجم بازار آلتکوین و تعداد کوین‌های منتشرشده توسط توسعه‌دهندگان پروژه، مطالعه و بررسی عمیق سوابق کاری توسعه‌دهندگان این پروژه‌ها در پروژه‌های دیگر، بررسی عمیق وایت پیپر پروژه و مطالعه فرایند اجرایی پروژه.

وی همچنین بیان کرد: بهترین توصیه برای معامله گران ارزهای دیجیتال خصوصا معامله گرانی که قصد سرمایه‌گذاری در آلت کوین‌ها را دارند این است که هرگز پول زیادی را در این بازارها وارد نکنند و مدیریت سرمایه را به صورت کامل رعایت کنند. از همه مهمتر اینکه در این بازار همیشه شایعات زیادی وجود دارد، لذا هرگز به شایعات بی‌پایه و اساس توجه نکنند و همواره بر اساس دانش و تجربه خودشان به ورود و سرمایه‌گذاری در این گونه بازارهای مالی اقدام کنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.