آیا خوکهای آبی می‌توانند زیر آب زندگی کنند؟

0

از آنجا که خوکهای آبی تربیت شده را در سیرکها دیده‌ام و نیز دیدن آنها در باغ وحش جالب است، این حیوانات برای ما از جذابیت ویژه‌ای برخوردارند، علیرغم اینکه اکثر مردم درباره این موجودات چیزی نمی‌دانند.

راسته خوکهای آبی شامل خوکهای آبی خزدار، شیرهای آبی، خوکهای گیسودار آبی، فیلهای دریایی و گراز ماهی می‌باشد. آنها نیمی مانند پستانداران خشکی چون گاوها و سگها و نیمی مانند پستانداران دریایی نظیر والها هستند.

در واقع این جانوران از پستانداران خشکی بوده‌اند، بدین معنی که زمانی رسید که باید خود را با زندگی در آب سازگار می‌کردند.

خوکهای دریایی نمی‌توانند به اندازه والها در آب بمانند. به این دلیل که مانند آنها با زندگی در آب سازگاری ندارند. آنها نمی‌توانند بطور مداوم در آب بسر برند، نیز باید بچه‌های خود را در خشکی بدنیا آورند. در بیشتر موارد، این کودکان شنا را از مادران خود می‌آموزند! پس می‌توانید دریابید که چرا خوکهای دریایی نیمی پستاندار خشکی و نیمی دریایی‌اند.

از آنجا که این حیوانات خود را به زندگی در آب وفق داده‌اند، تغییراتی در ساختمان بدن آنها صورت گرفته است. بافت باله‌های عقبی و طرفین گسترش پیدا کرده تا بتوانند بسرعت شنا کنند. آنها لایه‌ای از چربی در بدن خود اندوختند که آنها را گرم نگه دارد.

آنها با از دست دادن با کاهش اندازه گوش داخلی و یا خارجی خود، مقاومت آب را کاهش داده و شروع به تغذیه از ماهیان، اختاپوس و انواع سرپایانی که دارای ۱۰ بازو بوده، نمودند. اگر چه در طول زمان، خوکهای آبی بطور قابل توجهی برای زندگی در آب سازگاری پیدا کرده‌اند، ولی این جانوران زمان زیادی را نیز در خشکی می گذرانند. آنها دوست دارند آفتاب بگیرند و یا در ساحل و با روی قطعات یخ دراز بکشند. آنها در ساحل خود را بوسیله باله‌های پیشین با کشیدن و جنباندن به حرکت در می‌آورند. در آمریکا، معروفترین خویشاوندان خوک دریایی، شیرهای دریایی کالیفرنیا هستند، آنها فعال و باهوشند و به آسانی تربیت می‌شوند تا بازی‌هایی نظیر شعبده و با چرخش توپ را بر روی نوک دماغشان انجام دهند.

عادات زندگی خوکهای دریایی، صید آنها را برای شکارچیان راحت کرده است، مخصوصا در فصول جفت‌گیری، دسترسی به آنها در ساحل و پا روی قطعات یخ آسان می‌باشد. اسکیموها از خوکهای دریایی برای تهیه غذا، لباس و نیز از چربی آنها بعنوان سوختی جهت روشنایی و پخت و پز استفاده می‌کرده‌اند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.