آیا در قطب شمال چیزی رشد می‌کند؟

0

یک تفاوت بین سرزمین‌های قطب شمال و مدار قطب شمال وجود دارد. مدار قطب شمال دایره‌ای است بدور قسمت شمالی زمین که در ۵.۶۶ درجه شمال استوا قرارگرفته است. اما سرزمین قطب شمال: شامل تمام سرزمین‌ها و آب‌های شمال این مدار است.

اما امروزه سرزمین قطب شمال یک واحد جغرافیایی در نظر گرفته می‌شود که براساس ترکیب عناصر مختلف، بخصوص زمین و آب و هوا می‌باشد. وسعت آن از جنوب تا کانادا و شامل همه گرین‌لند می‌باشد. آب و هوای این منطقه بطور دائم سرد نبوده و سرزمینی پوشیده از برف سنگین دائمی و از بخ نمی‌باشد. در تابستان کوتاه‌مدت آن، دمای هوا ممکن است به c۲۷ برسد و در بعضی مناطق، حتی به c۳۸ نیز می‌رسد. آنچه که باعث احساس سرمای شدید در این منطقه می‌شود: باد شدید دائمی است که بلورهای خشک برف را قبل از باریدن با خود می‌آورد.

قطب شمال سالانه کمتر از ۳۸ سانتیمتر بارندگی داشته گرچه ممکن است در منطقه گرین‌لند جنوبی به cm100 برسد. بنابراین گیاهان زیادی در این منطقه رشد می‌کنند. چنانکه بیش از ۱۳۰۰ نوع مختلف از گیاهان در آنجا شناخته شده‌اند، که بیش از نیمی از آن‌ها از نوع گیاهان شکوفه دار می‌باشند منطقه وسیعی از خزه و گلسنگ پوشیده شده است، اما در نواحی جنوبی قطب شمال دره‌های حاصلخیز و چمنزار دیده می‌شود.

حیوانات زیادی در قطب شمال زندگی کرده و بطور گسترده‌ای پراکنده شده‌اند. حیوانات خشکی شامل گله‌های بزرگ گوزن کانادایی یا گوزن شمالی است که احتمالاً تعداد آن‌ها ۵۰۰۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰۰۰۰ رأس می‌باشد. حیوانات دیگری از قبیل گاو وحشی آمریکایی، بز کوهی، گرگ، روباه و خرس خاکستری نیز وجود دارند.

پرندگان قطب شمال شامل: مرغابی، غاز، قو، چلچله دریایی و مرغ نوروزی است. ماهی آزاد، ماهی روغن، ماهی پهن، ماهی قزل‌آلا و البته خوک آبی، شیر ماهی و نهنگ نیز در آنجا زندگی می‌کنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.