آیا دمای بدن حیوانات مختلف با هم فرق می‌کند؟

0

دمای بدن حیوانات چیست؟

همچنان‌که از نقطه‌ای به نقطه دیگر می‌رویم، ممکن است تغییرات درجه حرارت را در اطراف خویش احساس کنیم، اما انتظار نداریم که درجه حرارت بدن ما نیز خود به خود تغییر کند و اینطور هم نیست.

ما به عنوان خونگرم طبقه‌بندی شده‌ایم و همه جانوران خونگرم جزء این طبقه‌بندی می‌باشند، همه پرندگان، پستانداران و حیوانات اهلی.

ولی حیواناتی نیز وجود دارند که درجه حرارت بدنشان با درجه حرارت محیط تغییر می‌کند که به اینها خونسرد گفته می‌شود و شامل مارها، سوسمارها، حشرات ماهیان، قورباغه‌ها و لاک‌پشت‌ها می‌باشند. دمای بدن این جانداران همیشه کمی پائین‌تر از دمای محیط اطرافشان می‌باشد، آنها خونسردند.

می‌دانیم که دمای طبیعی بدن انسان ۳۷ درجه سانتیگراد است، اما تغییراتی نیز در دمای بدن رخ می‌دهد که طبیعی است. برای مثال: دمای بدن انسان در ساعت ۴ صبح در پائین‌ترین حد خود قرار می‌گیرد. دمای پوست از دمای اعضای داخلی بدن کمتر می‌باشد. خوردن غذا، دمای بدن را برای یک الی دو ساعت بالا می‌برد. کار عضلانی ممکن است دمای بدن را بالا ببرد. الکل دمای درونی بدن را کاهش می‌دهد.

دمای بدن حیوانات دارای یک دامنه تغییرات است که از ۳۵ درجه در فیل و ۴۳ درجه در پرندگان کوچک متغییر است و این چگونگی امکان طبقه‌بندی حیوانات را براساس دمای بدنشان، نشان می‌دهد.

از دمای ۳۵ تا ۳۸ درجه: انسان، میمون، قاطر، الاغ، اسب، موش و فیل. از ۳۷ تا ۳۹ درجه گاو، گوسفند، سگ، گربه، خرگوش و خوک. از ۴۰ تا ۴۱ درجه بوقلمون، غاز، اردک، جغد، پلیکان و کرکس. از ۴۲ تا ۴۳ درجه: ماکیان، کبوتر و بسیاری از پرندگان کوچک.

حیوانات، مانند انسان باید اضافی دمای بدن را از بین ببرند تا بتوانند دمای بدن را ثابت نگه دارند. حیواناتی که عرق می‌کنند باید بوسیله نفس نفس زدن این کار را انجام دهند، به همین دلیل است که سگ در روزهای گرم اغلب له له می‌زند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.