آیا سمندر می‌تواند در میان آتش زندگی کند؟

0

آیا تا کنون این جانور را دیده‌اید؟ آنها موجودات خوشایندی نیستند. بدن بلند و باریک، دم‌های بلند و پاهای پهن و گشاد از هم، آنها را به سوسمارها شبیه کرده است. ممکن است چون آنها دارای پوست صاف و درخشانی هستند که همیشه چنین بنظر می‌رسد، افسانه‌هایی درباره آنها گفته شده که می‌توانند از میان آتش بگذرند، بدون اینکه صدمه‌ای ببینند، ولی این اصلا واقعیت ندارد. خانه طبیعی این جانور در آب و یا در مکانهای سرد و مرطوب می‌باشد و چنانچه آنها را از این محیط دور نمائیم خواهند مرد. سمندرها دوزیست بوده، به این معنی که می‌توانند هم در خشکی و هم در آب زندگی کنند. بطور قطع، واقعیت این است که سمندرهای واقعی را فقط در اروپا می‌توان یافت، ولی موجودات بسیاری مشابه این جانوران در سایر قسمتهای دنیا دیده می‌شود. آنها تخمهای خود را در آب ریخته و بچه‌های آنها دارای آبششند. مانند حیوانات اصلی دریا. زمانی که بحد کافی رشد کردند، آبشش را از دست داده و ششهای آنها کامل شده و بر روی خشکی زندگی می‌کنند. یک نوع سمندر غول پیکر ژاپنی وجود دارد که تا طول ۵. ۱ متر رشد کرده و می‌تواند هم شش و هم برش خود را حفظ کند. سمندر آبی hellbender» » نیزکه سیاه رنگ است و در شرق آمریکا یافت می‌شود، می‌تواند هم شش و هم آبشش خود را حفظ نماید.

سمندر آبی سیاه، black hellberter» »، بزرگترین آفت برای ماهیگیران است، زیرا متهورانه طعمه آنها را می‌رباید.

ریه‌های حیوانات شبیه سمندر، هرگز تکامل نیافته و تمام زندگیشان را به عنوان حیوان آبزی می‌گذرانند. در این میان می‌توان بعنوان نمونه از «mudpuppy»، مار کنگویی جنوب شرقی آمریکا و axolotl» » نام برد.

سمندر اروپایی و آمریکایی، متفاوت از سایر سمندرها، پس از ۲ سال و نیم زندگی بر روی خشکی، مجدداً به آب بازگشته و مبدل به حیواناتی آبزی می‌شوند.

معروفترین سمندرهای واقعی اروپایی، سمندرهای خال‌دار می‌باشند که Cm 23 طول دارد و زمانی که دچار ترس و وحشت شدید می‌شوند، از خود مایع زهرآلود ترشح می‌کنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.