آیا سوسمارها سمی‌اند؟

0

در روی زمین، کمتر حیوانانی به خاطر اندازه‌شان مانند برخی سوسمارها ترسناک بنظر می‌رسند و علیرغم وجود بیش از ۲۵۰۰ نوع مختلف از آنها تنها دو نوع آنها واقعاً سمی هستند و این دو Gilamonster» » که در صحراهای آمریکا زندگی می‌کند و beaded lizard» » که در مکزیکو می‌باشد. سوسمارها بستگی نزدیکی با مارها داشته و مانند خزندگان خونسرد بوده و پوستی فلس‌دار دارند. ولی برخلاف مارها، بدن کشیده آنها همواره به سه بخش سر، بدن و دم تقسیم می‌شود و بیشتر گونه‌های آنها دارای ۴ پا هستند. با وجود انواع مختلف سوسمارها، استثناهای زیادی را می‌توانیم بیابیم. برای مثال: برخی از این خزندگان اصلا پا ندارند و شبیه مارها می‌باشند. نیز از قدرت عجیبی برخوردارند که هنگام حمله به دشمن آن را بکار می‌برند.

بعنوان مثال آنها می‌توانند دم خود را قطع کنند، این به جانور در فرار از دشمن هنگامی که مشغول جویدن دم اوست، کمک می‌نماید. البته بعداً آنها دارای دمی تازه می‌شوند.

اگر چه بیشتر سوسمارها از تخم بیرون می‌آیند، ولی تعداد اندکی نیز بصورت زنده متولد می‌شوند. بیشتر این جانوران از حشرات تغذیه می‌کنند ولی انواع بزرگتر آنها، از پرندگان و حیوانات کوچک به عنوان غذا استفاده می کنند. سوسمارها بومی مناطق گرمسیرند، ولی آنها را در تمام نقاط دنیا به استثنای نواحی قطبی و بسیار سرد می‌توان یافت. هر کجا که سوسمارها زندگی می‌کنند، آنها به طور قابل توجهی خود را با طبیعت وفق می‌دهند. برای مثال آندسته از سوسمارها که در میان سبزه‌ها و درختان زندگی می‌کنند، دارای رنگ روشن هستند، در حالی که سوسمارهایی که در صحرا زندگی می‌کنند، برای هماهنگی و همرنگ شدن با محیط، برنگ خاکستری و قهوه‌ای‌اند.

سوسمار کوچکی بنام Chameleon» » حتی می‌تواند برای همرنگ شدن با محیط، به رنگهای مختلف در آید. سوسمارها از نظر اندازه متنوعند، برخی از آنها که در قسمت مرکزی آمریکا زندگی می‌کنند، کمتر از ۸ سانتیمتر و برخی نیز به نام سوسمارهای monitor »» هستند که بیش از ۲ متر طول دارند. در شرق هند سوسمارهایی به نام اژدها وجود دارند که تا ۲ متر طول دارند که مطمئناً بسیار ترسناکند. این سوسمارها به آسانی می‌توانند حیوان بزرگی را با یک تکان دم قوی و بلند خود بکشند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.