آیا صد پا واقعا صد پا دارد؟

0

آیا تاکنون یک سنگ صاف و یا یک کنده پوسیده را برگردانده و موجودات کرم مانند کوچکی را دیده‌اید که بسرعت از نور فرار می‌کنند؟ اتفاقا این یک صد پا بوده است.

البته شما واقعاً شانس این را نداشته‌اید که تعداد پاهای آن را بشماریدکه آیا واقعا صد پا دارد یا خیر! نام Centipede» » بمعنی صد پا می‌باشد و برخی گونه‌های این موجود واقعا صد پا دارند. برخی در واقع، حتی بیش از این تعداد و بعضی فقط ۳۰ عدد پا دارند.

در حالی که برای ما خیلی جالب است که یک موجود زنده اینهمه پا داشته باشد. گروهی کامل از حیوانات که بنام Myriapoda» » خوانده می‌شوند وجود دارند. این به معنای پاهای زیاد است و این نه تنها صد پاها را در برمی‌گیرد، بلکه «Millepedes» را نیز شامل می‌شود.

آیا می‌توانید حدس بزنید معنی این کلمه چیست؟ بله درست گفتید بشرطی که گفته باشید ۱۰۰۰ پا! بنابراین صد پا نمی‌تواند یک رکورددار باشد، وقتی که موجودی با تعداد بیشتری با وجود دارد.

اتفاقاً این نوع یکی از قدیمترین موجودات است. براساس نظر دانشمندان صد پا و هزار پا، میلیون‌ها سال است که وجود دارند، در حالی که برخی از مردم با دو با هم تلو تلو می‌خورند. یک صد پا به آسانی صد پا یا بیشتر از آن را اداره می‌کند. هر پا بصورت جفت است و هر جفت از یک بند بدن جانور خارج شده است که صاف و دارای چندین مفصل می‌باشد.

برروی بندی که بلافاصله بعد از سر قرار گرفته، ۲ عدد شاخک بلند و دو دنباله زهری قرار دارد. زهر بیشتر صد پاها برای انسان بی‌خطر است، ولی در نواحی گرمسیری، گونه‌هایی به طول ۲۰ الی ۲۵ سانتیمتر وجود دارند که نیش آنها ممکن است خطرناک باشد. چنین صد پاهایی می‌توانند پرندگان کوچک را از پای درآورند. صد پاها از تخم بیرون می‌آیند که در فضای باز گذارده می‌شود و برخی با تمام پاهایشان بدنیا می‌آیند و برخی با هفت جفت پا شروع کرده و هر چند وقت با پوست‌اندازی، جفت جدیدی به آن اضافه می‌شود تا اینکه کاملا رشد کنند. این جانوران شب‌ها برای شکار خارج شده و در طول روز زیر چوب و پا در چوب پوسیده پنهان می‌شوند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.