آیا والها تنها پستانداران دریا هستند؟

0

یک پستاندار: جانوری خونگرم است که بچه‌اش زنده بدنیا آمده و از شیر مادر تغذیه می‌کند. عجیب‌تر آنکه فقط چند موجود دریایی پستاندار می‌باشند. جانورشناسان این موجودات را با نام علمی «Cetaceans» نامگذاری کرده‌اند که وال‌ها، گراز ماهی و دولفین‌ها را شامل می‌شود.

با مطالعه اسکلت و سایر بخشهای این جانوران، مطمئن می‌شویم که اجداد این حیوانات در روزگاران قدیم، بر روی خشکی می‌زیسته‌اند. زمانی که زندگی در دریا را آغاز کردند، فرم بدن آنها بتدریج تغییر کرده و بصورت ماهی درآمد. موهایی که سطح بدنشان را پوشانده بود، ناپدید شده و پوستشان صاف شد. پاهای عقب آنها نیز ناپدید شده و به جای آن دم‌های مسطح قوی بوجود آمده و باله‌های جلو بصورت پارو در آمدند.

ماهی‌ها دارای آبشش برای تنفس می‌باشند ولی والها شش داشته و هوا را تنفس می‌کنند، بدین جهت هر نیم ساعت یکبار به سطح آب می‌آیند تا اکسیژن هوا را بگیرند. زمانی که به سطح آب می‌آیند، هوای مصرف شده در ریه‌های آنها آزاد شده و از سوراخ بینی خارج می‌شود. این جانوران قادرند با دهان باز شنا کنند. چون سوراخهای بینی آنها مستقیما با نای در ارتباط است، بنابراین هنگامی که آب وارد دهان می‌شود، آنها را دچار خفگی نمی کند. همانطور که می‌دانیم دایناسورها موجودات عظیم الجثه بودند، ولی حتی بزرگترین آنها کوچکتر از وال بوده است.

در حقیقت نهنگ آبی که به آن «Sulphur-bottom» نیز گفته می‌شود، بزرگترین موجودی است که تاکنون بر روی کره زمین زندگی کرده است. بعضی از آنها ۳۰ متر طول دارند، در حالیکه بزرگترین دایناسورها فقط ۲۴ متر طول داشته‌اند. میانگین وزن یکی از این حیوانات عظیم الجثه و غول پیکر ۶۸ تن می‌باشد. نوزاد وال آبی در بدو تولد از یک فیل کامل بزرگتر است. زمانی که مادر از او در سال اول تولد مواظبت می‌کند، طول او حدوداً به ۱۸ متر می‌رسد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.