آیا پشم گوسفند هر سال رشد می‌کند؟

0

پشمی که بر روی بدن گوسفند می‌روید، مانند مویی است که بر روی پوست سر شما وجود دارد. پشم، مانند پوششی است که بدن گوسفند را در برابر سرمای زمستان محافظت می‌کند.

همه ساله، اغلب در بهار، زمانی که هوا رو به گرمی است و گوسفندان دیگر به این حفاظ احتیاجی ندارند، پشم آنها چیده می‌شود. این پشم اغلب پر از گره، تیغ، خار و لانولین است و نهایتاً کاملاً جمع‌آوری شده و با نخ پشمی بسته می‌شود، سپس در زمانی که بنام «پشم شویی» مرسوم است، پشم را تمیز می‌کنند. سپس آن را شانه زده تا کاملا صاف شود و بعد از آن بشکل دوک در آورده و آن را ریسیده و بافته تا بصورت پارچه در می‌آید، کسی نمی‌داند که برای اولین بار چه زمانی بشر گوسفند را رام نمود، اما بشر اولیه گوسفند را بخاطر پشم و گوشتش مورد استفاده قرار می‌داد. در قرون وسطی نژادهای مختلفی از آن بوجود آمدند، برخی بخاطر پشم و بعضی دیگر بخاطر گوشتشان مورد توجه بودند.

نوعی گوسفند وجود دارد که آن را «مرینو» می‌نامند و مبدأ اولیه آن اسپانیا یا آفریقاست. تقریبا شبیه یک گلوله پشم می‌باشد با پوزه و ۴ پا که از آن بیرون آمده است.

در استرالیا و آمریکا، انواعی از مرینو وجو دارد که مقدار متنابهی پشم مرغوب از آن بدست می‌آورند. در واقع پرورش گوسفند و محصولات پشمی وابسته به آن، در بین مهاجران اولیه آمریکانی وجود داشته است. در سال ۱۹۹۳ هنگامی که کلمبو به آمریکا بازگشت با خود به نقاطی که امروزه سانتو دومینگو و کوبا نامیده می‌شود، گوسفند بهمراه آورد. تا اواسط قرن ۱۹ گله‌های بزرگ گوسفند در نیوانگلند وجود داشت. زمانی که غرب آمریکا بوجود آمد، گله‌های گوسفند به هزاران رأس می‌رسید.

امروزه، بعد از استرالیا، آمریکا دومین مرکز پرورش پشم در جهان است و سالانه ۱۳۵ میلیون کیلوگرم بشم تولید می‌کند. این محصول کل صادرات استرالیا را تشکیل می‌دهد. پشم چینی سالانه در استرالیا در حدود ۷۷۰ میلیون کیلوگرم یا به عبارتی ۳۰% کل پشم دنیا را شامل می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.