انار چیست؟

0

انار میوه‌ای با سابقه تاریخی جالبی است. بنابر یک افسانه قدیمی یونان، انار میوه‌ای بود که توسط «پرسفون» هنگامی‌که در سرزمین ارواح بود، آن را خورده است. ازآنجائیکه او ۶ دانه آن را بلعیده بود، ناچار شد که ۶ ماه هر سال را در «جهان زیرین» پسر برد. برای یونانیان دانه‌های انبوه و پر آب انار: بعنوان مظهر تاریکی و تباهی بوده است.

انار در کشور چین مظهر حاصلخیزی بود. مطابق روایات انجیل حضرت سلیمان باغی از انار داشت، هنگامی‌که فرزندان بنی‌اسرائیل در بیابان گم شدند، آرزوی اناری را که در مصر بود، داشتند.

حضرت محمد «ص» به پیروان خود نصیحت کرد که انار بخورید، زیرا حسد و کینه را از بین می‌برد. بنابراین می‌بینید که انار در زمان‌های قدیم، میوه مهمی در مشرق زمین بوده است.

تصور می‌شود که منشأ انار در ایران بوده باشد. اما در کشورهای گرمسیری جنوب آسیا، شمال آفریقا و اروپای جنوبی نیز رشد می‌کرده است. امروزه این میوه در آمریکای جنوبی و مرکزی و جنوب ایالات‌متحده به وفور یافت می‌شود.

طول این درخت ۵۰.۱ تا m6 است. برگ‌های آن شفاف بوده و در انتهای شاخه نازک آن گل‌هایی نرم و برنگ قرمز وجود دارند و میوه آن به اندازه یک پرنفال است. دارای پوستی نرم، چرم مانند، شفاف و برنگ زرد تیره مایل به قرمز است.

درون آن دانه‌های انبوهی و کوچکی قرار دارد که بوسیله گوشته‌ای شیرین و آبدار پوشیده شده است و برای مردمی که در مناطق گرم و خشک زندگی می‌کنند طعمی دلپذیر و مطبوع دارد.

انار انواع مختلف داشته، در حقیقت اسپانیایی‌ها آنگونه که در ۷۰۰ سال پیش توصیف کرده‌اند، در آن زمان ۱۰ نوع انار بنام‌های قیطس، پوست‌کاغذی و یاقوت اسپانیا وجود داشته است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.