بادام زمینی چگونه رشد می‌کند؟

0

اگر پوسته باز بادام زمینی را دیده باشید، متوجه شده‌اید که تقریباً شبیه نخود یا لوبیا می‌باشد. در حقیقت از همان خانواده است. گیاه بادام زمینی یک بوته بوده و شکوفه‌های آن شبیه نخود می‌باشند. پس از پژمردن گلبرگ‌ها، قسمتی از غلاف آن بسیار باریک و دراز شده و نوک آن در خاک فرو می‌رود. سپس نوک این غلاف بزرگ‌شده و دانه‌ها رشد کرده و کامل می‌شوند. بنابراین برای جمع‌کردن بادام زمینی باید زمین را حفر کنید.

این گیاه از کجا آمده است؟ احتمالاً زادگاه آن آمریکای جنوبی بوده و یک گیاه بسیار قدیمی است. در پرو در قبرهایی که متعلق به دوران ماقبل تاریخ است، بادام زمینی یافت شده همراه با کوزه‌های سفالی که با طرح‌هایی از بادام زمینی منقوش بوده است. این گیاه از پرو به آفریقا و سپس به ایالات‌متحده انتقال‌یافته است.

امروزه بادام زمینی در جنوب ایالات‌متحده از فلوریدا نا کالیفرنیا و واشنگتن، گسترش‌یافته است. همچنین در آمریکای لاتین، آسیا و آفریقا نیز کشت می‌شود، انواع متداول آن، غلاف بزرگ، پونه قرمز، بادام زمینی ویرجینیا و نوع کوچکتر آن: اسپانیایی و کارولینای شمالی می‌باشد. این گیاه به فصل سرمای طولانی نیاز دارد، ولی در یک دوره آب و هوایی خشک نیز می‌تواند رشد کند. بادام زمینی محصولی سودمند است، بطوریکه در یک هکتار بطور متوسط ۱۰۰ تا ۱۵۰ هکتولیتر در هکتار محصول می‌دهد. این گیاه در بهار و قبل از فصل سرما، بوسیله ماشین کاشته می‌شود. هنگامی‌که پیچک‌های آن خشک شود، بادام‌های زمینی بوسیله ماشین چیده می‌شوند. گاهی اوقات گرازها مستقیماً به مزارع حمله کرده و بادام‌ها را ریشه‌کن می‌کنند.

شما از خوردن بادام زمینی و از کره آن، همچنین از بادام زمینی شور و بو داده لذت می‌برید. اما این گیاه مصارف فراوان دیگری نیز دارد، روغن آن در سالاد سوپ، ترد کردن سبزیجات و کره مارگارین استفاده می‌شود. دیگر محصولات بادام زمینی شامل رنگ‌ها و مرکب طراحی می‌باشند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.