بزرگترین خرس چه اندازه‌ای دارد؟

0

چون خرس می‌تواند روی دو پا بایستد و از آنجا که برخی از آنها بسیار بزرگند، سبب شده تا داستان‌های اغراق آمیزی در مورد آنها نقل شود. افسانه‌هایی در مورد شکارچیان بزرگ وجود دارد که با خرس جنگیده و یا خرس‌های عظیم الجثه را کشته‌اند.

خانواده خرسها شامل چند نوع بزرگ می‌باشد. بزرگترین جانور گوشتخوار، یقیناً خرس است. برای مثال شیر بندرت بیش از ۲۳۰ کیلوگرم وزن دارد، بزرگترین ببر ممکن است ۲۷۰ کیلوگرم وزن داشته باشد، ولی یک خروس بزرگ قطبی و یا خرس خاکستری ممکن است بیش از ۴۰۰ تا ۴۵۰ کیلوگرم وزن داشته باشد.

بزرگترین خرسها، خرسهای قهوه‌ای آلاسکا هستند. برخی از نرها بیش از ۶۸۰ کیلوگرم وزن دارد و زمانی که روی دو پا می‌ایستند، ممکن است ۳ متر طول داشته باشند.

پس انواع متعددی خرس وجود دارد و بالاخره خرس‌های مالزی هستند که وزنشان کمتر از ۴۵ کیلوگرم است.

دو اعتقاد مردم در مورد خرس‌ها عجیب است: یکی اینکه دست و پا چلفتی هستند و دیگر آنکه احمقند، البته هیچکدام درست نیست، خرسها به خاطر طرز عجیب راه رفتنشان دست و پا چلفتی بنظر می‌رسند. آنها با کف پاهایشان راه می‌روند، بدین معنی که هنگام راه رفتن پاشنه پای آنها مانند انسان روی زمین قرار می‌گیرد.

زمانی که خرس راه می رود، ۲ پا را در یک طرف بدن بحرکت در می‌آورد، بنابراین گویی که قل می‌خورد، ولی فریب آن را نخورید، یک خرس اگر شروع به دویدن کند، می‌تواند هر انسان دونده‌ای را شکست دهد.

چون این جانوران بظاهر آرام و بی دست و پا هستند، مردم گمان می‌کنند که آنها با هوش نیستند، ولی هر مسئول باغ وحش سئوال کنید، خواهد گفت که خرس یکی از باهوش‌ترین حیوانات است. علاوه بر این در اروپا خرس‌ها را برای نمایشات جالب و دیدنی تربیت می‌کنند.

در شمال آمریکا ۴ نژاد بومی خرس وجود دارد که عبارتند از: خرس سیاه، خرس خاکستری، خرس قهوه‌ای آلاسکا و خرس قطبی.

از میان اینها، خرس خاکستری از همه خشن‌تر بوده و در حقیقت خطرناکترین پستاندار آمریکایی است. در روزگاران قدیم، سرخپوستان آن را به عنوان بزرگترین دشمن خود می‌شناختند و جنگجویی که می‌توانست خرس خاکستری را بکشد به عنوان قهرمانی شجاع شناخته می‌شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.