بیولوژی چیست؟

0

چرا حیوانات چنین رفتاری دارند، بدن ما چگونه کار می‌کند؟ انسان همواره درصدد حل معمای خلقت بوده است. برای این منظور، مانند یک کارآگاه باید به بررسی موضوع پرداخت و ابتدا باید تمام حقایق را جمع‌آوری نمود. گرد آوری و بررسی این حقایق تاریخ طبیعی نامیده می‌شود، که امروزه ما آن را بیولوژی می‌نامیم. این کلمه از دو کلمه یونانی «بیو» به معنای زندگی و «لوژی» به معنای شناخت، تشکیل شده است. بنابراین بیولوژی شناخت موجودات میکروسکوپی، گیاهان و حیوانات می‌باشد.

آنچه که مورد بررسی قرار می‌گیرد: فرم، حرکات، رفتار و محیط زندگی آنهاست. امروزه دانشمندان زیست شناس تنها به جمع‌آوری واقعیات، بطور پیچیده و درهم، بسنده نکرده بلکه سعی می‌کنند ارتباطی بین آنها برقرار نمایند.

بعنوان مثال: آنها به کشف رابطه موجود میان انسان و میلیونها موجود زنده پیرامون او علاقمند می‌باشند و می خواهند تأثیری را که این موجودات پر تکامل بشر داشته‌اند، بدانند.

زیست‌شناسان به دانستن بزرگترین راز خلقت، یعنی چگونگی پیدایش حیات در سطح کره زمین و اینکه چرا به فرم فعلی در آمده است، بسیار علاقمندند. بدین جهت تمام شرایط لازم برای ایجاد حیات را نیز مطالعه کرده و در محلی آنها را دسته بندی و نگهداری می‌کنند. آنها بر آنند تا همه موجودات زنده موجود در کره زمین را طبقه‌بندی کنند.

در جستجوی مدرکی که جوابگوی سؤالات آنان باشد، زیست‌شناسان از طبیعت کمک می‌گیرند. آنها با لایروبی اعماق یخ زده اقیانوس‌ها و صعود به مرتفع‌ترین کوه‌ها به جستجو می‌پردازند. آنها از اعماق جنگل‌های مه آلود نمونه‌برداری کرده و ساعت‌ها در زیر میکروسکوپ به مطالعه آنها می‌پردازند. گاهی نیز آزمایشات عجیبی را برای کشف راز خلقت انجام می‌دهند.

زیست‌شناسی علم پیچیده‌ای است و از دو بخش اصلی تشکیل می‌شود: گیاه‌شناسی که در ارتباط با گیاهان بوده و جانورشناسی که به بررسی حیوانات می‌پردازد و هر کدام از اینها به بخش‌های متعددی تقسیم می‌شوند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.