جانوران کیسه‌دار چه جاندارانی هستند و چه ویژگی‌هایی دارند؟

0

وقتی کاشفان اروپایی دنیای جدید را دیدند، اغلب با خود چیزهایی به ارمغان می‌آوردند که بنظرشان عجیب و تازه بود، بنابراین «اپوسوم» آمریکای جنوبی در سال ۱۵۰۰ از برزیل بعنوان سوغات آورده شد و کاپیتان کوک در سال ۱۷۷۰ آنچه را که در مورد کانگورو در استرالیا دیده بود، بازگو کرد. کسی در اروپا چیزی در مورد این جانوران نمی‌دانست. آنها جانوران کیسه‌دار بودند که نوع متفاوتی از جانورانند. این نام از یک کلمه یونانی «مارسو پیون» به معنی کیسه کوچک گرفته شده است. آنچه که این حیوانات را متمایز می‌سازد آن است که پس از تولد، در داخل کیسه‌ای در بدن مادرشان زندگی کرده و تغذیه می‌شوند.

این عمل ضروری است، زیرا کیسه‌داران متولد شده بسیار کوچک و ناتوانند و قادر نیستند که از خود محافظت کنند، حتی نحوه غذا خوردن را نیز نمی‌دانند، نیز پس از آنکه به اندازه کافی بزرگ شدند، کانگور یا اپوسوم جوان در زمان وحشت و ترس فورا به کیسه مادر پناه می‌آورد. در بررسی فیل‌هایی که میان صخره‌ها یافت شده، مشخص است که جانوران کیسه‌دار روزگاری در سراسر دنیا پراکنده بوده‌اند. اکنون تنها کیسه‌دار واقعی که گونه متفاوتی از اپوسوم می‌باشد، در شمال و جنوب آمریکا زندگی می‌کند.

کیسه‌داران استرالیایی دارای اندازه‌های مختلفی هستند که از موجودات کوچک شبیه موش کور که تنها چند اینچ طول دارد تا کانگوروهای بسیار بزرگ، متغیر است. برخی از آنها مانند باندیکوتها، شبیه خرگوش‌ها می‌باشند سایرین مانند «wombats» که جانورانی کیسه‌دار و شبیه سگ‌های آبی هستند، همچنین بقیه آنها مانند گرگ‌های کیسه‌دار تاسمانیا و «thylacines» که مانند گرگ‌ها می‌باشند. آنها ممکن است بر روی زمین بسر برده و با مانند میمون‌ها بر روی درختان ساکن باشند. برخی از «phalanger» ها که از خانواده کیسه‌دارانند، مانند سنجاب می‌توانند به آسانی از درختی به درخت دیگر پرش نمایند.

غذای کیسه‌داران نیز متنوع است. برخی سبزیجات می‌خورند و بقیه گوشت‌خوار و یا حشره خوارند، بعضی نیز همه چیز می‌خورند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.