خرگوش صحرایی چه ویژگی‌هایی دارد؟

0

یکی از نجیب‌ترین و آرامترین حیوانات، خرگوش صحرایی است. هنگامی که به آرامش، کم‌رویی و بی‌دفاعی این موجود توجه می‌کنید، تعجب خواهید کرد که چطور توانسته علیرغم وجود این همه دشمن، به زندگی ادامه دهد. شاید متوجه پاهای عقب این جانور شده باشید، آنها به او سرعت و طاقت زیادی بخشیده است. البته می‌دانید که خرگوشها و خرگوشهای صحرایی چقدر سریعتند، که خود دلیل دیگری برای بقای این موجودات است.

آنها جزء جوندگان می‌باشند و این به معنای داشتن دندانهای بلند و تیز می‌باشد در این حیوانات پاهای عقب از پاهای جلو بلندتر است، بدین ترتیب در سر بالایی‌ها تند تر از سرازیری‌ها می‌دوند. زمانی که مورد تعقیب قرار گیرند، آنها به حقه‌های خردمندانه متوسل می‌شوند. یکی از راه حرکت سریع بصورت متقاطع و غیرممتد و دیگری جست وخیزهای بلند تا بدین وسیله قدرت تعقیب شکارچی از طریق استشمام را خنثی نماید. آنها همچنین می‌توانند با کوبیدن پاهای عقب خود بر زمین، به یکدیگر علامت خطر بدهند. خرگوش‌های صحرایی جانورانی گیاهخوارند، ولی می‌توانند با خوردن پوسته درختان نیز زندگی می‌کنند. تفاوت‌های بسیاری میان خرگوش و خرگوش صحرایی وجود دارد. خرگوش صحرایی دارای پاهای بلندتر و گوشهای درازتر است. آنها آنطور که خرگوشها رفتار می‌کنند، زمین را گود نکرده و بصورت دسته جمعی نیز زندگی نمی‌کنند، خرگوش صحرایی با چشم باز و پشمالو می‌آید، برخلاف خرگوشها که با چشم بسته و بدون مو متولد می‌شوند. این دو نوع خرگوش هرگز جفت گیری نمی‌کنند.

شمال آمریکا مسکن بسیاری از انواع خرگوشهای صحرایی است. یکی از معروفترین آنها، خرگوش صحرایی معروف به جک هر «jack hare» است که همواره به اشتباه جک رابیت jack rabbit» » گفته می‌شود. این نوع در تمامی بخش غریی یافت می‌شود. خرگوش صحرایی موسوم به جک هر، بیش از نیم متر طول و گوشهای بسیار بلند داشته، بسیار سریع می‌دود و گاهی می‌تواند تا ۶ متر پرش نماید.

آنها آفت بزرگی برای کشاورزان غرب هستند، چنانکه اغلب به تعداد هزارها شکار شده و کشته می‌شوند.

مارس هرکه ما آن را از داستان «آلیس در سرزمین عجایب» می‌شناسیم، از نوع اروپایی است. ماه مارس فصل جفت‌گیری آنهاست. موجود بی‌احتیاطی بشمار می‌آید و در تمام مدت روز از پناهگاهش خارج شده و بند بازی های جالب و فوق العاده‌ای انجام می‌دهد.

منشأ خرگوشها، از ساحل غربی مدیترانه است. حیواناتی اجتماعی بوده و با هم در حفره‌های ویژه خود زندگی می‌کنند، آنها در حدود ۶ ماهگی می‌توانند جفت‌گیری کنند و نوزادان خود را که ممکن است بین ۳ تا ۸ عدد باشند، حدود یکماه بعد بدنیا آورند. یک خرگوش ماده می‌تواند در سال ۴ تا ۸ بار زایمان کند، بنابراین اگر دشمن طبیعی نداشته باشند، می‌تواند بصورت آفت در آید. برای مثال: در استرالیا ۳ نوع خرگوش سالهاست که شناخته شده و اکنون بعنوان بزرگترین آفت ملی معرفی شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.