دانه‌ها چگونه پراکنده می‌شوند؟

0

تکثیر بکمک دانه، ازجمله روش‌هایی است که یک گیاه می‌تواند گیاهی از نوع خود را بوجود آورد. اما دانه‌ها نیازمند شرایط ویژه‌ای جهت رشد می‌باشند. آن‌ها به رطوبت، گرما و اکسیژن نیاز دارند. اگر دانه‌ای در یک زمان مشخص شروع به رشد نکند، از بین خواهد رفت.

بنابراین برای یک دانه، زمان و مکان مناسب برای رشد بسیار مهم است. خوشبختانه حداقل ۸ روش برای پراکنده شدن دانه‌ها وجود دارد:

۱- یک نوع تخم گیاهان را ممکن است «مسافر» نامید. پوشش خارجی این نوع دانه‌ها دارای خار، چنگک و برآمدگی می‌باشد که به پوست حیوانات و لباس مردم گیرکرده و از این طریق منتقل می‌شوند.

۲- گروهی دیگر از تخم‌ها «چسبنده هستند» بدینصورت که دانه‌ها داخل میوه‌های چسبناک رشد کرده و هنگامی‌که این میوه‌ها توسط پرندگان خورده می‌شود، بعضی به منقار آن‌ها چسبیده و از این طریق حمل می‌شوند.

۳- دانه‌های گیاهانی که داخل یا نزدیک آب می‌رویند، اغلب داخل آب یا گل‌ولای می‌افتد. هنگامی‌که پرندگان یا حیوانات در ساحل در جستجوی غذا هستند، گل‌ولای بپاهای آن‌ها چسبیده و این گل‌ولای اغلب شامل دانه‌هایی است که در آب افتاده‌اند.

۴- بعضی از دانه‌ها غذای حیوانات مختلف می‌باشند. سنجاب‌ها، پرندگان و حشرات نوع بخصوصی از آن‌ها می‌خورند. ازآنجائیکه همه دانه‌ها را مصرف نمی‌کنند، بنابراین باقیمانده آن‌ها به مکان‌های مختلف منتقل‌شده و بدین‌وسیله پراکنده می‌گردند.

۵- انسان نیز بطور ناخواسته دانه‌ها را پراکنده می‌کند. دانه‌های حبوبات و غلات شامل دانه‌های کوچکتری می‌باشند که به آن‌ها چسبیده‌اند و هنگامی‌که توسط کشتی حمل می‌شوند، به‌جاهای مختلف منتقل می‌شوند.

۶- بعضی از دانه‌ها ممکن است توسط جریان هوا جابجا شوند. آن‌ها ممکن است دارای پرزها و کرک‌هایی باشند که براحتی بوسیله باد بحرکت درآمده و جابجا شوند، مانند دانه‌های درخت افرا. دانه‌های گل قاصدک شبیه چتر هستند که بوسیله باد حمل می‌شوند.

۷- دانه‌های بخصوصی وجود دارند که شناور شده و به داخل آب می‌افتند و باد آن‌ها را حرکت درمی‌آورد.

۸- و بالاخره دانه‌هایی نیز هستند که بوسیله ترکیدن جابجا می‌شوند. پوسته نوع بخصوصی از دانه‌ها، بطور ناگهانی هنگامی‌که خشک شوند، می‌شکنند و دانه‌ها تا چند قدم دورتر پراکنده می‌شوند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.