رجیستر، آپدیت و استفاده از آنتی ویروس Avira در ایران متوقف شد؟

0

طی جدیدترین تبعات تحریم‌های آمریکا علیه ایران، شرکت Avira اخیرا ارائه خدمات از قبیل رجیستر، آپدیت و استفاده از آنتی ویروس‌های خود را برای کاربران ایرانی مسدود کرده است. لازم به ذکر است آویرا حدود سه سال پیش نمایندگی‌های خود در ایران را تعطیل کرد.

به تازگی شرکت آلمانی آویرا که در زمینه امنیت و ارائه آنتی ویروس‌ها فعالیت دارد، اعلام کرده است که به کاربران ساکن در کشور‌های ایران، کوبا، کره شمالی، سودان، سوریه، منطقه کریمه اوکراین (تحت اشغال روسیه) معذور است.

این شرکت علت تحریم ایران و دیگر کشور‌های لیست تحریم را این گونه بیان کرده است که بر اساس قوانین آمریکا، ارائه محصولات با پشتیبانی خدمات برای افرادی که در کشور‌های تحریم شده قرار دارند یا طبق قوانین و مقررات آمریکا با محدودیت‌های تجاری هستند، ممنوع است. این آنتی ویروس یکی از چند آنتی ویروس معروف و رایگان جهان است که در حال حاضر بیش از صد میلیون کاربر دارد. اما به علت تحریم امکان خرید این محصول یا استفاده از پشتیبانی محصولات آن دیگر برای ساکنین کشور‌های تحریمی ممکن نیست. این اتفاق در حالی رخ داده است که در تحریم گسترده قبلی شرکت‌های تولید آنتی ویروس در ایران طی سال‌های ابتدایی ۹۰، اویرا از معدود شرکت‌هایی بود که همچنان به کاربران ایرانی خدمات می‌داد. اگرچه شاید بحث استفاده از آنتی ویروس و امنیت سیستم‌ها برای کاربران خانگی موضوعی با اهمیت بالا نباشد، اما استفاده از خدمات این شرکت‌ها برای شرکت‌های خصوصی و دولتی حائز اهمیت بوده و آنان را از گزند حملات س ایبری و صدمات مالی در امان نگاه می‌دارد. یکی از گزینه‌های مناسب آنتی ویروس برای دستگاه‌های نوت بوک آنتی ویروس آویرا بود. این آنتی ویروس برای نوت بوک‌ها نصب راحت و بی‌دردسری داشت. همچنین پشتیبانی کامل از نوت بوک‌ها حتى پشتیبانی از سیستم‌های قابل حمل با حافظه بسیار کم از نکات قوت آن است.

براساس گزارش‌های به دست آمده برای کاربرانی که با نوت بوک بازی اینترنتی می‌کنند، بسیار پیش می‌آید که هنگام نصب یا ورود به یک بازی رایانه‌ای آنتی ویروس گاه و بیگاه هشدار‌هایی مبنی بر خطرناک بودن آن بازی برای کاربران نمایش می‌دهد، آویرا یک ویژگی دارد به نام Game Mode که برای تعلیق هشدار‌های غیرضروری در حین بازی‌های کامپیوتری است.

همچنین آنتی ویروس آویرا نه تنها منابع کمی را به خود اختصاص می‌دهد بلکه تقریبا هیچ گونه تاثیری در کارایی و بازدهی سیستم ندارد و باعث کند شدن آن نمی‌شود. این دلایل برخی از ویژگی‌هایی بودند که باعث می‌شد افراد زیادی این آنتی ویروس را برای دستگاه خود انتخاب کنند، اما به نظر می‌رسد آنتی ویروس آویرا دیگر در ایران کارایی نخواهد داشت.

لازم به ذکر است آنتی ویروس نرم‌افزاری است که امنیت کامپیوتر‌ها را افزایش می‌دهد و همواره در حال فعالیت است. مدتهاست شاهد استفاده از آن‌ها روی کامپیوتر‌ها هستیم و شرکت‌های مختلفی در این زمینه کار می‌کنند. ابتدا نرم‌افزار آنتی ویروس برای شناسایی و از بین بردن ویروس‌های رایانه‌ای، از این رو، ساخته شده است. با این حال، با گسترش انواع دیگر بدافزار‌ها، | نرم‌افزار آنتی ویروس شروع به محافظت از سایر تهدید‌های رایانه‌ای کرد. به طور خاص، نرم‌افزار‌های ضدویروس مدرن می‌توانند کاربران را در برابر موارد اشیا متفاوتی چون: (BHOs)، هواپیماربایان مرورگر، باج‌افزار، اسب‌های تروجان، کرم‌ها، ش ماره گیر‌ها، کلاهبرداری‌ها، ابزار‌های تبلیغاتی مزاحم و جاسوس‌افزار‌ها و … محافظت کنند. این اولین و آخرین تاثیر تحریم‌های آمریکا در حوزه تکنولوژی برای کاربران ایرانی نیست. عدم امکان ارائه ۵G برای گوشی‌های دو برند سامسونگ و اپل، تحریم‌ها در حوزه رمزارز‌ها، حذف برخی از اپلیکیشن‌های ایرانی مانند فیلیمو و بلد از روی گوگل پلی و عدم امکان دسترسی توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویس‌های ایرانی به سایت‌ها و منابع معتبر در این حوزه از جمله اثرات این تحریم‌ها است . با وجود تحریم‌های برنامه‌های یارانه‌ای احتمال کاهش کارایی شرکت‌های حوزه نرم‌افزار کشور نسبت به روند جهانی وجود دارد. برخی کارشناسان بر این باورند که از آنجا که آمریکا در زمینه گسترش تکنولوژی یارانه‌ای از قدرتمندترین کشور‌ها است ، تحریم‌های یک جانبه این کشور احتمال دارد موجب کاهش ضریب تکنولوژی در کشور شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.