سنجاب‌ در چه کشورهایی زندگی می‌کند؟

0

سنجابها در پارک‌ها و روستاها آنقدر به مردم نزدیک و آشنا هستند که ممکن است تصور کنید که سرزمین آمریکا خانه آنهاست. در واقع این جانوران در تمام نقاط دنیا به غیر از استرالیا یافت می‌شوند، آنها انواع بسیار زیادی داشته و ممکن است به بزرگی یک گربه و یا به اندازه یک موش باشند و یا دارای پوستی گرم و نرمند و با بر پشت آنها پوستشان سوزن سوزنی است.

آنها یا در میان بوته‌ها و گلها بتاخت می‌دوند و یا به کمک بالی از پوست، که چون چتر نجات است، به آسانی از نوک درختی به درختی دیگر پرش می‌نمایند. برخی نیز بر روی زمین زندگی می‌کنند، ولی همه آنها حیواناتی کوچک و مهربان، پر سر و صدا با دم‌های بلند و پشمالو و چشمان براق کوچکند. این جانوران فرم مجزایی از جوندگان را تشکیل داده و به دو بخش سنجاب‌های درختی و سنجاب‌های زمینی تقسیم می‌شوند. در خانواده سنجاب‌های زمینی: موش خرمای کوهی آمریکای شمالی و موش خرمای زمینی با سنجاب خط‌دار و سگ‌های چمنزار قرار دارند. سنجاب‌های درختی شناخته شده: سنجاب‌های کوچک قرمز، سنجاب‌های خاکستری، روباه سنجاب‌ها و سنجاب‌های گوش منگوله‌دار می‌باشند.

سنجاب‌های درختی عمومأ زمستان را در شکاف درختان که با برگ، شاخه و ترکه‌ها پوشانده‌اند، می‌گذرانند. در بهار، اغلب لانه جدیدی در بالای درختان ساخته و آنگاه در آنجا به زاد و ولد می پردازند و ۴ الی ۶ نوزاد بدنیا می آورند.

سنجاب قرمز مضر شمرده می‌شود و اغلب تخم‌مرغ و پرندگان کوچک و جوان را می‌خورد. بهر صورت تقریبا تمامی سنجاب‌های درختی خوراکی‌های گوناگون، میوه بلوط و میوه کاج می‌خورند. این جانوران باید به حد کافی برای مصرف در ماه‌های سرد زمستان، در فصل پائیز غذا ذخیره کنند. سنجاب‌های پرنده به دلیل داشتن پوستی که به صورت بال در می‌آید با تمام انواع سنجاب‌ها متفاوتند. هنگامی که این حیوانات، پاهای خود را به سمت بیرون می‌کشند، این بالها مانند بال گلایدر به آنها کمک می‌کند تا در هوا بپرند.

سنجاب‌های پرنده در بخش‌های گرم آمریکای شمالی، اروپا و آسیا زندگی می‌کنند. آنها بندرت دیده می‌شوند، چون اغلب هنگام روز می‌خوابند.

از دیگر سنجابهای جالب، سنجاب آسیایی است که رنگش در طی فصل جفت‌گیری تغییر می‌کند، درست مانند کاری که پرندگان در انجام می‌دهند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.