لمور چه جانداری است و چه ویژگی‌هایی دارد؟

0

لمورها از اعضای بدوی راسته پستانداران قدیمی هستند و شامل میمونها می‌باشند. امروزه این جانوران در ماداگاسکار، آفریقا و قسمتهایی از آسیا، یافت می‌شوند. فسیلهایی که از این جانوران بدست آمده، مشخص می کند که زمانی در اروپا و آسیا نیز می‌زیسته‌اند.

لمورها به جهت داشتن پوزه دراز، پنجه بلند به جای ناخن روی انگشت دوم خود، از سایر پستانداران اولیه متمایز شده‌اند. همه این جانوران روی درختان زندگی می‌کنند و اغلب، آنها را در باغ وحش نمی‌بینید، چون ظاهراً در قفس قادر به ادامه حیات نیستند.

لمورها دارای رژیم‌های غذایی متنوعی هستند که می‌تواند شامل میوه‌جات، حبوبات، حشرات پرندگان، تخم پرندگان با گوشت باشد. برخی از آنها در روز و بعضی دیگر در شب به فعالیت می‌پردازند.

لمورها انواع گوناگون و متنوعی دارند و بعضی از آنها بسیار جالب می‌باشند، یک نوع لمور بزرگ در ماداگاسکار زندگی می‌کند که به آن «سی فاکا» «sifaka» می‌گویند. این جانور دارای رنگهای روشن، سفید با علائم سیاه، قرمز با قهوه‌ای است. وجود یک پرده تاشو پوستی در بین بازوها و انگشتان، و ساختمان بدنی این جانور احتمالا به او در پرش‌های بلند از درختی به درخت دیگر کمک می‌کند. لمورهای اصیل و ۱۳ نوع دیگر آنها در ماداگاسکار زندگی می‌کنند، آنها دارای دم‌های بلندند و در رنگ آمیزی متنوع می‌باشند.

لمور موشی، کوچکترین لمور است که ۱۳ سانتیمتر طول داشته و دم آن ۱۵ سانتیمتر می‌باشد، این حیوانات کوچک در زمان مناسب چوبی لازم را در انتهای دم خویش ذخیره می‌کنند و در فصول خشک که غذا نایاب است، در شکاف درختان خوابیده و از چربی ذخیره شده در دم استفاده می‌کنند.

این جانور دمی طویل و پشمالو و انگشتانی بلند دارد و انگشتان بزرگ پا، دارای ناخن است ولی سایر انگشتان پا مثل چنگال، دارای قسمت‌های پنجه‌ای شکل است.

میمون شبگرد هندی، نوعی لمور است که گردنی بسیار نرم و انعطاف‌پذیر دارد که قادر است بدون گردش بدن، سر را چرخانده و عقب را ببیند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.