مارش مالوی (گل ختمی) چیست؟

0

نوعی شیرینی به نام «مارش مالوی» که امروزه به‌عنوان آب‌نبات می‌خورید، ارتباطی با گل ختمی ندارد. در حقیقت زمانی این شیرینی از گیاهی به نام ختمی درست می‌شد و بهمین دلیل به این نام شهرت دارد.

این شیرینی را از بهم زدن مخلوطی از قند، شربت ذرت، ژلاتین، آرد و سفیده تخم‌مرغ می‌سازند. شیرینی «مارش‌مالوی» سبک و نرم است و معمولی‌ترین نوع آن برنگ سفید می‌باشد که با شکر پوشیده شده. ولی مارش‌مالوی بادام‌زمینی، موز و تخم‌مرغی نیز وجود دارد. بعضی از انواع آن پوششی از نارگیل و شکلات دارند.

گل ختمی چنانکه گفتیم، ارتباطی با شیرینی که شرح آن داده شد، ندارد. خانواده این گیاه شامل پنبه نیز می‌باشد. «مارش مالوی» زمانی برای تهیه شیرینی بکار می‌رفت، ولی سایر انواع آن در ساختمان الیاف، چسب و کاغذ بکار می‌رود.

نوعی از ختمی که دانه معطری دارد: در عطرسازی بکار می‌رود. برگ‌های انواع ختمی چینی را در ساختن واکس کفش بکار می‌برند.

بسیاری از ختمی‌ها: گل‌های زیبایی برنگهای سفید، ارغوانی، زرد یا قرمز دارند. ختمی فرنگی و رزشارن که در باغ‌ها کاشته می‌شوند. از طایفه ختمی می‌باشند. انواع دیگر ختمی بصورت وحشی می‌روید که شامل ختمی‌های وحشی مرداب بوده و در سرتاسر سواحل اقیانوس اطلس در آمریکا یافت می‌شوند. حتماً در فیلم و یا عکس سیاحانی که به هاوایی می‌روند، نشان داده می‌شود که با حلقه‌هایی از گل به آن‌ها خوشامد گفته می‌شود که به آن «leis» می‌گویند. گل‌های نارنجی که در ساختن این حلقه‌های گل بکار می‌رود، از نوع مخصوصی ختمی است که بومی هاوایی می‌باشد. نوعی ختمی بنام «rosell» در تهیه مربا و نوشابه‌های مفرح بکار می‌رود.

در کل، خانواده ختمی بسیار وسیع بوده و در آن بیش از ۹۰۰ نوع ختمی دیده می‌شود!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.